Pompa ciepła – jak ją prawidłowo serwisować ?

30 sierpnia 2022

Pompa ciepła jest urządzeniem chłodniczym o zasadzie działania dokładnie takiej samej jak klimatyzator, więc obejmują ją te same mechanizmy związane z serwisem jednostki zewnętrznej jak w typowym klimatyzatorze. Zupełnie inaczej ma się spraw serwisu jednostki wewnętrznej. W przypadkach pomp monoblokowych pisząc jednostka wewnętrzna należy odczytywać część układu od wymiennika płytowego do rozdzielacza lub pionu C.O

Od czego zacząć serwis pompy ciepła ?

Podobnie jak w przypadku klimatyzatora serwis pompy ciepła zaczynamy od przeprowadzenia rozmowy z użytkownikiem i uruchomienia urządzenia. Jeżeli nic nas nie zaniepokoi przechodzimy do dalszego serwisu.

POMPA CIEPŁA – serwis jednostki wewnętrznej

Pompę ciepła od klimatyzatora w trybie ogrzewania odróżnia rodzaj wymiennika. W przypadku klimatyzatora to powietrze odbiera ciepło z skraplacza ,którym staje się jednostka wewnętrzna w trybie grzania. Zupełnie inaczej jest z pompą ciepła. Występuje tu wymiennik płytowy, z którego ciepło zabiera woda. Patrząc na wymiary tych wymienników bez wątpienia możemy potwierdzić fakt, że woda jest lepszym odbiornikiem ciepła niż powietrze. Co należy jednak wyczyścić i sprawdzić w czasie serwisu ?

W przypadku pomp ciepła nie będziemy odgrzybiać powierzchni wymiennika, ani go czyścić ponieważ jest on hermetycznie zamknięty. Należy jednak zwrócić uwagę na prawidłowy przepływ mediów ,które odbierają z niego ciepło.

Sprawdzenie przepływu wody / glikolu przez wymiennik.

Bez wątpienia jest to jeden z ważniejszych elementów serwisu jednostki wewnętrznej. Prac więc zaczynamy od zakręcenia zaworów przed filtrami i ich wyczyszczenia – umycia. Po wykonaniu tej czynności uruchamiamy układ i sprawdzamy przepływ. W zależności od producenta pomiar ten możemy odczytać z sterownika lub po podpięciu komputera z właściwą aplikacją producenta pompy ciepła. Pamiętaj, że za mały przepływ może być spowodowany ciśnieniem w instalacji, zapowietrzeniem układu lub w przypadku wody użytkowej ograniczeniami wynikającymi z filtrów i stacji do zmiękczania wody.

Jeżeli próba przeszła pomyślnie kontrolujemy jakość połączeń i podłączeń instalacji wodnej, freonowej i elektrycznej. Po zakończeniu tych czynności wykonujemy serwis jednostki zewnętrznej.

POMPA CIEPŁA – serwis jednostki zewnętrznej

Serwis jednostki zewnętrznej rozpoczynamy od wyczyszczenia wymiennika jednostki zewnętrznej z wszystkich elementów stałych takich jak liście, kurz itp. Następnie należy wykonać chemiczne czyszczenie powierzchni wymiennika tak, aby miał pełny przepływ powietrza. Jest to kluczowy parametr w jak najwyżej sprawności pompy ciepła. Brudny wymiennik powodować będzie spadek wydajności pompy ciepła, gorsze COP, a co za tym idzie zdecydowanie wyższe rachunki za energię.

Istotną kwestią dla urządzeń grzewczych jest stan izolacji ,która nie wymieniona z standardowej chłodniczej ( białej) na kauczukową potrafi przynosić nawet 20st.C straty na temperaturze czynnika pomiędzy sprężarką ,a wymiennikiem płytowym.

Kontrola elementów mechanicznych układu.

Kontroli należy poddać również wszystkie mechaniczne elementy układu takie jak sprężarka, czy wentylator, oraz elementy zapewniające ich poprawną pracę jak tłumiki drgań w sprężarce czy łożyska w wentylatorze. Ocena ta jest oceną wizualną i organoleptyczną więc pozostaje subiektywną kwestią serwisanta.

Poprawna praca POMPY CIEPŁA.

Na koniec naszych prac należy uruchomić pompę ciepła i sprawdzić czy działa poprawnie. Ze względu, że jest to urządzenie zaawansowane technologicznie warto podłączyć komputer z aplikacją umożliwiającą odczyt wszystkich parametrów lub wykonać ten odczyt z sterownika jeśli posiada takie możliwości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ciśnienia czynnika w instalacji, oraz odczyty z czujników temperatury. Analizując informacje z tych elementów pomiarowych jesteśmy w stanie określić czy urządzenie działa prawidłowo.

Kliknij tutaj i przeczytaj o serwisie klimatyzatora. Część informacji znajdujących się w tym artykule może uzupełnić twoją wiedzę dotyczącą serwisu pompy ciepła.

Chcesz kupić rzeczy niezbędne do prawidłowego wyczyszczenia pompy ciepła? Kliknij tutaj

Klimatyzacja stała czy klimatyzator przenośny?

11 sierpnia 2022

Rozwój technologii oraz produkcja wydajnych i tańszych w eksploatacji systemów klimatyzacji sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup i instalację. Do wyboru pozostają standardowe modele klimatyzacji stałej, jak i klimatyzatory przenośne. Oba warianty mają swoje plusy i minusy, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej. Czym charakteryzują się oba warianty i który z nich będzie optymalnym zakupem?

klimatyzator Daikin Emura FTXJ-MS

Dlaczego warto postawić na klimatyzację?

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z systemu klimatyzacji. Dotyczy to zarówno przestrzeni mieszkalnych, jak i powierzchni biurowych i przemysłowych. Nowoczesne klimatyzatory posiadają wiele funkcji, w tym m.in. chłodzenie, ogrzewanie, czy też osuszanie powietrza. Dodatkowo mogą odpowiadać za jego filtracje i czyszczenie, co polecane jest przede wszystkim alergikom. Za zakupem i montażem klimatyzacji przemawiają wygoda jej użytkowania, niezawodność oraz wciąż malejące koszty eksploatacyjne. Nowoczesne urządzenia są pod tym względem coraz bardziej wydajne, co przekłada się na większe oszczędności. W okresie zimowym mogą być wykorzystywane jako wsparcie lub jako podstawowa forma ogrzewania. 

Zalety i wady klimatyzatorów stałych 

Przede wszystkim tego typu klimatyzatory są bardziej wydajne. W zakresie efektywności działania nie da się ich zastąpić popularnymi modelami przenośnymi. Wśród potencjalnych wad wymieniane są zdecydowanie wyższe koszty zakupu i montażu systemu, niż w przypadku modeli mobilnych. Kolejną zaletą urządzeń stałych jest fakt, że na co dzień powodują mniej hałasu. Dzięki temu nie zakłócają codziennej pracy w biurze, czy też domowego spokoju. Należy jednak pamiętać o tym, że montaż klimatyzatora stałego może być utrudniony ze względu na specyfikę danego budynku lub pomieszczenia. W niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe i wtedy z pomocą przychodzą urządzenia przenośne. 

Nie tylko chłodzenie

Modele tego typu mogą posiadać dodatkowe funkcje i nie tylko chłodzić pomieszczenia. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane również jako rozwiązania do ogrzewania pomieszczeń domowych lub biurowych, co korzystnie wpłynie na zapewnienie domownikom lub pracownikom komfortu cieplnego. 

Zalety i wady klimatyzatorów przenośnych 

klimatyzacja przenośna

Największym atutem klimatyzatorów przenośnych jest ich cena i dostępność. Są zdecydowanie tańszą alternatywą, co niestety przekłada się na ich ograniczonej wydajności. Kolejną zaletą jest prostota montażu, ponieważ po zakupie mobilnego urządzenia wystarczy je ulokować w wybranym pomieszczeniu oraz podłączyć do prądu. Poza ograniczoną wydajnością, wśród wad wymienia się także głośniejszą pracę urządzenia. W skrajnych przypadkach może ono działać dekoncentrująco oraz wpływać negatywnie na naszą wydajność.

Rozwiązania tego typu będą dobrym wyborem w przypadku domków letniskowych, małych biur, czy też przestrzeni, gdzie trudniej o montaż stacjonarnego systemu klimatyzacji. 

Chcesz kupić klimatyzator przenośny? Kliknij tutaj.

Na jaki zakup warto się zdecydować?

Zakup każdorazowo powinien być dopasowany do realnych potrzeb użytkowników. Przede wszystkim pod uwagę weź moc chłodzenia urządzenia, a także jego moc ogólną. Dzięki temu będziesz w stanie określić, czy dany model przenośny lub stały będzie optymalnym wyborem. Kolejnym kluczowym aspektem jest budżet, który chcesz przeznaczyć na inwestycję. Pod tym kątem mobilne klimatyzatory są zdecydowanie tańsze. Zarówno klimatyzatory stałe, jak i przenośne mają swoje wady i zalety. Dokładna analiza przed podjęciem decyzji zakupowej pomoże Ci w uniknięciu kosztownych błędów. Więcej informacji dotyczących klimatyzacji znajdziesz również na naszym blogu.

Wybierz idealne rozwiązanie z Santier

Jeżeli poszukujesz klimatyzacji szytej na miarę, to w Santier bez obaw ją znajdziesz. Firma specjalizuje się w dystrybucji, montażu i serwisie urządzeń wiodących producentów na rynku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z zespołem specjalistów Santier, którzy wesprą Cię swoim wieloletnim doświadczeniem. W ofercie znajdują się zarówno systemy klimatyzacji stałej, jak i klimatyzatory przenośne. 

Czym są i jak działają klimatyzatory inwerterowe?

04 sierpnia 2022

Systemy klimatyzacji cieszą się rosnącą popularnością wśród świadomych klientów indywidualnych i biznesowych. Utrzymanie prawidłowej temperatury otoczenia wpływa korzystnie na nasze codzienne samopoczucie, wydajność, a także zdrowie. Wśród rozwiązań wybieranych przez konsumentów znajdują się również innowacyjne klimatyzatory inwerterowe. Czym one są i na czym polega ich działanie? Sprawdź. 

klimatyzator inwerterowy

Klimatyzatory inwerterowe – czym są i jak działają?

Ten typ urządzeń należy obecnie do najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań w sektorze klimatyzacji. Klimatyzatory inwerterowe odpowiadają zarówno za chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń domowych i biurowych. Coraz częściej zastępują tradycyjne modele ON/OFF. Wpływ na to ma specyfika użytkowania urządzeń inwerterowych, ich wydajność, a także oszczędność eksploatacyjna. Powstanie tego typu rozwiązań technologicznych to kolejny krok w kierunku podnoszenia efektywności energetycznej urządzeń codziennego użytku. Wpisuje się to m.in. w wytyczne Unii Europejskiej w tym zakresie. 

Podstawą konstrukcji klimatyzatora tego typu są układ elektroniczny oraz sprężarka. To od ich pracy zależą wydajność urządzenia oraz zadowolenie klientów. Specjalnie zastosowany układ reguluje prędkość pracy klimatyzatora. W tym układzie znajdziesz m.in. przemiennik częstotliwości oraz przetwornicę, która odpowiada za zmianę prądy zmiennego z sieci na prąd stały. Wówczas możliwa jest swobodna regulacja częstotliwości od 10 do nawet 120 Hz, czyli wyższej niż dostępna w naszych gniazdkach. Klimatyzatory inwerterowe posiadają czujniki temperatury, dzięki czemu regulują pobór energii elektrycznej do realnych potrzeb urządzenia i zachowują stałą temperaturę. Wpływa to korzystnie na wzrost wydajności urządzenia oraz jego oszczędność. Tego typu rozwiązania przystosowane są do całkowicie automatycznej pracy. 

Podstawowe zalety

Klimatyzatory inwerterowe nie byłyby tak popularne, gdyby nie posiadały szeregu zalet. Przede wszystkim gwarantują lepszą wydajność energetyczną i przekładają się bezpośrednio na mniejsze straty i niższe koszty eksploatacji. Są również ciche podczas codziennego użytkowania, dzięki czemu nie zakłócają spokoju domowników, ani nie wpływają negatywnie na zdolność utrzymania koncentracji przez pracowników. To w połączeniu z wydajną pracą i swobodą regulacji temperatury sprawia, że technologia ta to strzał w dziesiątkę i idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnych konsumentów. Wśród zalet wymieniane są jeszcze:

Klimatyzatory inwerterowe
  • skrócenie czasu osiągnięcia wymaganej temperatury powietrza;
  • wyższa żywotność urządzenia;
  • dbałość o środowisko naturalne;
  • eliminacja wahań temperatury w pomieszczeniach. 

Oszczędność energetyczna 

Każdemu klientowi zależy na optymalnych kosztach eksploatacyjnych urządzeń elektrycznych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nowoczesne rozwiązania zapewniały większą oszczędność energetyczną. Takie właśnie są klimatyzatory inwerterowe, które szturmem weszły do naszych domów, biur i obiektów przemysłowych. Wybór modeli tego typu lub wymiana dotychczasowej klimatyzacji sprawi, że rachunki związane z eksploatacją systemów będą jeszcze niższe. 

Czy to rozsądny wybór?

Jak najbardziej tak. Pod względem ekonomicznym jest to uzasadniony wybór. Klimatyzatory inwerterowe są dobrą alternatywą dla starych modeli ON/OFF. W związku z tym warto zastanowić się nad ich wymianą lub modernizacją. Dzięki temu zaoszczędzisz środki finansowe oraz sprawisz, że codzienne użytkowanie klimatyzatora będzie jeszcze bardziej komfortowe. Urządzenia tego typu sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i w biurach i przestrzeniach biznesowych. Znajdują się w ofercie większości renomowanych producentów elektroniki użytkowej, w tym klimatyzatorów. 

Jeżeli szukasz energooszczędnego i skutecznego sposobu na chłodzenie lub dogrzewanie pomieszczeń, to klimatyzatory inwerterowe spełnią Twoje oczekiwania. Modele tego typu znajdują się również w ofercie firmy Santier, która specjalizuje się w dystrybucji, montażu i serwisowaniu systemów klimatyzacji na potrzeby klientów. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty w tym zakresie oraz do bezpośredniego kontaktu z zespołem naszych ekspertów.