Fotowoltaika Kraków

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika jest instalacją składającą się z przetwornika prądu ( falownika ) i panelu słonecznego. Często możemy spotkać się z nazewnictwem panel solarny, panel fotowoltaiczny lub woltaiczny, wszystkie te określenia odnoszą się do tego samego produkty, na który działa darmowa energia ze słońca. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z półprzewodników ,dzięki czemu zachodzi zjawisko fotowoltaiki czyli odebrania energii z promieniowania słonecznego. Następnie odebrana energia jest przesyłana do falownika w postaci prądu stałego DC. Falownik ma za zadanie przekształcenie prądu stałego DC na prąd zmienny AC o parametrach równoważnych jak te które odbiera sieć domowa.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena fotowoltaiki zależna jest od kilku elementów. Pierwszy z nich to konstrukcja pod panele fotowoltaiczne. Najtańsza jest konstrukcja na dachu z blachy trapezowej, najdroższa konstrukcja pod panele fotowolaiczne na gruncie. Kolejnym elementem jest panel solarny, którego cena zależy od jakości wykonania, typu budowy ogniw woltaicznych , możliwości odbioru energii ze słońca, ewnetualnie od kolorystyki – penele słoneczne full black, są droższe od paneli z srebrną ramką.

Najważniejszym i najdroższym elementem ,który buduje system fotowoltaiczny jest falownik. Podobnie jak w przypadku paneli jego cena zależy od jakości wykonania, mocy układu jaki ma obsłużyć, jak i od funkcjonalności np. falownik hybrydowy, który zarówno może działać jako falownik przekazujący prąd do sieci jak i do urządzenia ,którym jest akumulator /magazyn energii elektrycznej jest droższy od urządzenia obsługującego tylko licznik dwukierunkowy.

Na koniec pozostają zabezpieczenia systemu fotowoltaiki – nie warto na nich oszczędzać ponieważ są elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo układu.
Prawidłowo wykonany system fotowoltaiki to koszt min. 3500zł/kW energii elektrycznej.

W obliczu tych kosztów nasuwa się kolejne pytanie – kiedy zwróci się instalacja fotowolaiki ?

Do odpowiedzi na to pytanie trzeba uwzględnić kilka składowych: aktualna cena energii elektrycznej, dotacja „mój prąd” lub innego programu i odliczenie od podatku na odnawialne źródła energii. Dla takiego zestawienia średni zwrot systemu fotowoltaiki wynosi 6-7 lat. Należy jednak pamiętać ,że cena energii elektrycznej rośnie więc i czas zwrotu ulega skróceniu.

Zamów usługe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym specjalistą do spraw fotowoltaiki i automatyki

Mateusz Skrzypoń

Specjalista ds. automatyki i fotowoltaiki

+48 533 987 040 fotowoltaika @santier.pl

Realizacje

Zaufali nam

Kontakt

Zamów usługę

Zamów usługę za pomocą formularza lub zadzwoń do nas:

12 307 59 99

12 306 55 90

  Dane firmowe

  Biuro

  SALON SPRZEDAŻY:

  ul. Sikorki 14/ LU

  31-589 Kraków

  Dane firmowe:

  Santier Jarosław Juszczyk

  ul. Sikorki 14

  31-589 Kraków

  Nip: 677-22-66-540