Kielicharka do rur. Ranking TOP 10 – wady i zalety

25 stycznia 2024

Spór o to ,która kielicharka / kielichownica jest najlepsza toczy się miedzy instalatorami od kiedy w chłodnictwie wykonujemy połączenia skręcane (chyba od zawsze) . Zespół klimabazar.pl podjął się testów kilku najbardziej popularnych i dostępnych rozwiązań, aby spróbować wyłonić zwycięzcę. Do dyspozycji będziemy mieli narzędzia kilku wiodących producentów. Każdy testowany produkt to profesjonalna kielicharka chłodnicza.

Ranking TOP 3

  • Miejsce 1 –Kielicharka JAV-1034 – zostaje laureatem naszego zestawienia. Jest to urządzenie, które daje nam możliwość wykonania kielichu zarówno za pomocą ręcznego pokrętła motylkowego jak również przy pomocy wkrętarki. Urządzenie jest wykonane z lekkiego aluminium z stalowym trzpieniem. Dodatkowo kielicharka pracuje na podwójnym sprzęgle. Ogólnie minus tego rozwiązania jest taki ,że urządzenie w wersji na wkrętarkę jest nieco większe niż kielicharka Jav-1024. Wykonuje jednak bardzo dobre jakościowo rotłoczenia. Gwarantem jakości jest producent sprzętu. Firma JAVAC EDGE z Wielkiej Brytanii dostarcza rozwiązania dla chłodnictwa nieprzerwanie od 1964r. Tym samym stawiając markę na miejscu jednej z najbardziej doświadczonych producentów narzędzia HVAC
  • Miejsce 2 – Kielicharka Black Diamond 15545 i kielicharka Black Diamond 15577– otrzymują drugie miejsce. Podczas wyboru mieliśmy bardzo duży dylemat. Powodem tejrozterki jest to ,że urządzenie reprezentuje bliźniacze rozwiązanie do konkurenta z wysp. Nieco gorsza jakość , ale w bardziej przystępnej cenie. Jeżeli chcecie wydać nieco mniej pieniędzy kielicharka koncernu Black Diamond Tools będzie również bardzo dobrym wyborem. Same roztłoczenia wyglądały równie dobrze u obu producentów. W opisie pojawiły się dwa oznaczenia ponieważ są to te same narzędzia przy czym Black Diamond 15545 przygtowany jest do kielichowania rur calowych, a Black Diamond 15777 wyposażono w belkę metryczną.
  • Miejsce 3 – Kielicharka JAV-1024 – podobnie jak w przypadku JAV-1034 uznaliśmy jej wykonanie za nieco lepszą jakość od urządzenia z Azji. Zdecydowanie polecany wybór dla osób ,które nie wykonują masowej ilości połączeń i nie korzystają z opcji podpinanej wkrętarki.

Miejsca 4-10

  • Miejsce 4 –Kielicharka Black Diamond 14545 i kielicharka Black Diamond 14577 – dokładnie jak w przypadku wczęśniejszego modelu firmy Black Diamond Tools dzieli się na calowe i metryczne. Urządzenie 14545 to kielicharka calowa , a 14577 to kielicharka metryczna. Bliźniaki są bardzo lekkie, dzięki zastosowaniu aluminiowej konstrukcji. Dzięki temu zabiegowi producent obniżył masę o około 40% od innych konkurencyjnych produktów w wykonaniu stalowym. Uwaga, jeżeli nie potrzebujesz mieć uniwersalnego rozwiązania z możliwością wykonywania kielichowania ręcznie i z wkrętarki warto wybrać ten zestaw. Wyższy model 15545 i 15577 jest nieco mniej poręczny pomimo większej funkcjonalności.
  • Miejsce 5 – Kielicharka dziadkowa – do niedawna w mojej opinii zdecydowany TOP 1. Po testach straciła nieco w moich oczach. Przede wszystkim wynika to z faktu, że to urządzenie pomimo, że wciąż jest najbardziej kompaktowym urządzeniem i wygodnym podczas pracy pod urządzeniem to zdecydowanie nie wybacza błędów. Narzędzia z pierwszych czterech pozycji posiadają ogranicznik umożlwiający idealne ustawienie rury miedzianej i bardzo ciężko wykonać na nich za mały lub za duży kielich.
  • Miejsce 5 – Kielicharka dziadkowa – do niedawna w mojej opinii zdecydowany TOP 1. Po testach straciła nieco w moich oczach. Przede wszystkim wynika to z faktu, że to urządzenie pomimo, że wciąż jest najbardziej kompaktowym urządzeniem i wygodnym podczas pracy. Urządzenie to jednak zdecydowanie nie wybacza błędów. Narzędzia z pierwszych czterech pozycji posiadają ogranicznik umożlwiający idealne ustawienie rury miedzianej i bardzo ciężko wykonać na nich za mały lub za duży kielich.
  • Miejsce 6 – Kielicharka akumulatorowa Value VET-19Li – wylądował tak daleko w naszej kwalifikacji ze względu na wagę i gabaryt ,które czyni urządzenie nieporęcznym. Dodatkowo jesteśmy uzależnieni od prądu – brak możliwości ręcznego wykonania kielicha. Bezapelacyjnie jest jednak najlepsza dla młodych adeptów chłodnictwa. Kielichy są wykonywane idealnie, bez możliwości popełnienia błędów.
  • Miejsce 7 – Kielicharka Value NAVTEK VFT-808E-MI – kielicharka zdecydowanie gorzej wykonana niż seria firmy JAVAC EDGE czy BLACK DIAMOND, ale wciąż jest to profesjonalne urządzenie z opcją wpięcia na wkrętarkę. Jeżeli ktoś wcześniej zniechęcił się pracą z urządzeniami VALUE warto sprawdzić narzędzie z serii NAVTEK. Na pewno bardzo miło się zaskoczy. Dodatkowo naprawdę dobry stosunek ceny do jakości.
  • Miejsce 8 – Kielicharka Value VFT-808-MI – fajne rozwiązanie dla osób wykonujących dużej ilości połączeń kielichowych. Dodatkowo producent przeiwdział belkę calową i metryczną w zestawie.
  • Miejsce 9 – Spin Tools – to zestaw końcówek spin do kielichowania montowanych na wkrętarkę. Zestaw wyleciał na koniec zestawienia ponieważ obsługa wymaga pewnej wiedzy. Najpierw rurę trzeba rozgrzać przy pomocy spina, a następnie przejść do kielichowania. W testach udawało nam się wykonać gorszej jakości kielichy, więc nie jest to opcja dla osób początkujących. Po za tym jak zwykle minus za brak opcji pracy bez prądu ( po rozładowaniu baterii wkrętarki ). Nie skreślamy jednak ich całkowicie bo bardziej doświadczeni instalatorzy , posiadający nieco umiejętności i naładowane elektronarzędzia, mogą w krótkim czasie wykonać sporą ilość roztłoczeń.