Klimatyzacja stała czy klimatyzator przenośny?

11 sierpnia 2022

Rozwój technologii oraz produkcja wydajnych i tańszych w eksploatacji systemów klimatyzacji sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup i instalację. Do wyboru pozostają standardowe modele klimatyzacji stałej, jak i klimatyzatory przenośne. Oba warianty mają swoje plusy i minusy, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej. Czym charakteryzują się oba warianty i który z nich będzie optymalnym zakupem?

klimatyzator Daikin Emura FTXJ-MS

Dlaczego warto postawić na klimatyzację?

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z systemu klimatyzacji. Dotyczy to zarówno przestrzeni mieszkalnych, jak i powierzchni biurowych i przemysłowych. Nowoczesne klimatyzatory posiadają wiele funkcji, w tym m.in. chłodzenie, ogrzewanie, czy też osuszanie powietrza. Dodatkowo mogą odpowiadać za jego filtracje i czyszczenie, co polecane jest przede wszystkim alergikom. Za zakupem i montażem klimatyzacji przemawiają wygoda jej użytkowania, niezawodność oraz wciąż malejące koszty eksploatacyjne. Nowoczesne urządzenia są pod tym względem coraz bardziej wydajne, co przekłada się na większe oszczędności. W okresie zimowym mogą być wykorzystywane jako wsparcie lub jako podstawowa forma ogrzewania. 

Zalety i wady klimatyzatorów stałych 

Przede wszystkim tego typu klimatyzatory są bardziej wydajne. W zakresie efektywności działania nie da się ich zastąpić popularnymi modelami przenośnymi. Wśród potencjalnych wad wymieniane są zdecydowanie wyższe koszty zakupu i montażu systemu, niż w przypadku modeli mobilnych. Kolejną zaletą urządzeń stałych jest fakt, że na co dzień powodują mniej hałasu. Dzięki temu nie zakłócają codziennej pracy w biurze, czy też domowego spokoju. Należy jednak pamiętać o tym, że montaż klimatyzatora stałego może być utrudniony ze względu na specyfikę danego budynku lub pomieszczenia. W niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe i wtedy z pomocą przychodzą urządzenia przenośne. 

Nie tylko chłodzenie

Modele tego typu mogą posiadać dodatkowe funkcje i nie tylko chłodzić pomieszczenia. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane również jako rozwiązania do ogrzewania pomieszczeń domowych lub biurowych, co korzystnie wpłynie na zapewnienie domownikom lub pracownikom komfortu cieplnego. 

Zalety i wady klimatyzatorów przenośnych 

klimatyzacja przenośna

Największym atutem klimatyzatorów przenośnych jest ich cena. Są zdecydowanie tańszą alternatywą, co niestety przekłada się na ich ograniczonej wydajności. Kolejną zaletą jest prostota montażu, ponieważ po zakupie mobilnego urządzenia wystarczy je ulokować w wybranym pomieszczeniu oraz podłączyć do prądu. Poza ograniczoną wydajnością, wśród wad wymienia się także głośniejszą pracę urządzenia. W skrajnych przypadkach może ono działać dekoncentrująco oraz wpływać negatywnie na naszą wydajność.

Rozwiązania tego typu będą dobrym wyborem w przypadku domków letniskowych, małych biur, czy też przestrzeni, gdzie trudniej o montaż stacjonarnego systemu klimatyzacji. 

Na jaki zakup warto się zdecydować?

Zakup każdorazowo powinien być dopasowany do realnych potrzeb użytkowników. Przede wszystkim pod uwagę weź moc chłodzenia urządzenia, a także jego moc ogólną. Dzięki temu będziesz w stanie określić, czy dany model przenośny lub stały będzie optymalnym wyborem. Kolejnym kluczowym aspektem jest budżet, który chcesz przeznaczyć na inwestycję. Pod tym kątem mobilne klimatyzatory są zdecydowanie tańsze. Zarówno klimatyzatory stałe, jak i przenośne mają swoje wady i zalety. Dokładna analiza przed podjęciem decyzji zakupowej pomoże Ci w uniknięciu kosztownych błędów. Więcej informacji dotyczących klimatyzacji znajdziesz również na naszym blogu.

Wybierz idealne rozwiązanie z Santier

Jeżeli poszukujesz klimatyzacji szytej na miarę, to w Santier bez obaw ją znajdziesz. Firma specjalizuje się w dystrybucji, montażu i serwisie urządzeń wiodących producentów na rynku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z zespołem specjalistów Santier, którzy wesprą Cię swoim wieloletnim doświadczeniem. W ofercie znajdują się zarówno systemy klimatyzacji stałej, jak i klimatyzatory przenośne.