Serwis klimatyzacji – dlaczego tak ważny?

29 października 2021

Jak prawidłowo wykonać, kiedy najlepiej zlecić i ile powinien kosztować serwis klimatyzacji? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty związane z tym zagadnieniem.

Co powinien wykonać technik podczas serwisu klimatyzatora?

Sezonowa konserwacja klimatyzatora to bardzo ważny element dla prawidłowej pracy ,żywotności urządzenia , ale również dla naszego zdrowia.

Przed przystąpieniem do pracy serwisant powinien przeprowadzić z klientem wywiad czy z urządzenie nie sprawiało żadnych problemów. Często z tych informacji dowiadujemy się rzeczy, których możemy nie dostrzec podczas konserwacji, a które pomogą nam uniknąć późniejszych problemów.

Serwis klimatyzatora – czyścimy jednostkę wewnętrzną…

Bierzemy się do pracy ! Na początek ruszamy z jednostką wewnętrzną. Rozpoczynamy od umycia filtrów pod zimną wodą np. z mydłem. Następnie czyścimy chemicznie wymiennik parownika używając do tego rozcieńczonego koncentratu środka do czyszczenia wymienników. Do tego zadania polecamy środki firmy NanoClean lub Scorpion. Po zakończeniu zadania ,trzeba pamiętać ,aby chemię dokładnie spłukać z wymiennika. Spłukując wymiennik od razu sprawdzamy drożność instalacji skroplin. I tu pojawia się pierwsza pułapka. Są to czynności wystarczające dla czystego i zadbanego klimatyzatora. Są jednak miejsca gdzie czyszczeniu należy poddać tacę skroplin i wirnik wentylatora, oraz nasmarować elementy ruchome. Ze względu ,że jest to usługa dodatkowa powinna być ona dodatkowo płatna – wykracza za podstawową konserwację i wymaga całkowitego rozebrania urządzenia. W firmie Santier praktykujemy również czyszczenie wszystkich elementów gorącą parą pod ciśnieniem w przypadku wykonywania serwisu rozszerzonego.

Skoro zadbaliśmy już o czystość i prawidłowy przepływ powietrza, szybko wykonujemy kontrolę kabli elektrycznych – napięcie właściwe, nic nie obluzowane ,więc zamykamy i wycieramy na czysto obudowę.

…, a teraz jednostka zewnętrzna

Od czego zacząć pracę przy skraplaczu? Na początek na sucho należy omieść cały wymiennik z liści, kurzu i innych zanieczyszczeń stałych. Następne w kolejce jest chemiczne wyczyszczenie wymiennika. I tu polecamy użycie znacznie mocniejszej chemii niż w przypadku jednostki wewnętrznej – my do tego celu używamy starej i dobrej amerykańskiej produkcji – rectorseal renewz. W czasie opryskiwania chroń oczy i skórę, środek jest bardzo żrący, a po użyciu należy go dokładnie spłukać z powierzchni wymiennika.

Urządzenie wyczyściliśmy ,przejdźmy więc do aspektów technicznych. Sprawdź poziomicą jednostkę zewnętrzną. W czasie pracy często traci ona swoje pierwotne wypoziomowanie, co wpływa na szybsze zużycie takich elementów jak np. łożyska. Sprawdź czy wentylator nie zachowuje się w sposób niepokojący oraz czy nie ma na nim luzów. Możesz przesmarować łożyska ,jeśli jest taka konieczność. Na koniec sprawdź parametry elektryczne urządzenia. Napięcie, pobór prądu w czasie pracy i czy nie ma żadnych „luzów” na kablach. Może to powodować spalenie elektroniki.

UWAGA: Kontroli organoleptycznej należy poddać połączenia kielichowe. Można na serwisie je również delikatnie próbować dokręcić.

Ile trwa dobrze wykonany serwis klimatyzacji?

Czas trwania serwisu zależy zazwyczaj od stopnia zanieczyszczenia urządzenia i pakietu serwisowego jaki wykonujemy. Podstawowy serwis obu jednostek zajmuje około godzinę, czasem troszkę dłużej. Serwis wykonany w pełnym zakresie trwa nawet dwie i pół godziny. Wszystkie szybsze wizyty serwisantów można traktować jako odwiedziny urządzenia, a nie solidnie wykonane zlecenie.

Jak zamówić serwis lub zgłosić awarię?

Wystarczy zadzwonić do naszego działu serwisu pod numer telefonu 12 306 55 91, skorzystać z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie santier.pl lub wysłać mailowo zgłoszenie na: serwis@santier.pl.

Jakość powietrza w domu.

25 października 2021

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym jak bumerang wraca do nas problem SMOGu. Problem nie dotyczy tylko tego co dzieje się na zewnątrz naszego domu. Musimy pamiętać ,że mieszanina gazowa znajdująca się za naszymi oknami znajduje się również w naszym mieszkaniu. Wpływa to bezpośrednio na jakość powietrza, którym oddychamy.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu ?

Do pomiaru jakości powietrza w mieszkaniu używa się specjalnych mierników. Prostsze urządzenia dokonują pomiaru określającego ilość zawartych pyłów PM 2.5 i PM 10 w mikrogramach/m3. Niemniej jednak ,jeśli ktoś jest zainteresowany takim urządzeniem może kupić analizator temtop p600. Unia Europejska ustaliła dopuszczalny poziom dla pyłów drobnych na poziomie dla PM10-50μg/m³ (dobowy) i 40μg/m³ (średni roczny), a dla pyłu PM 2,5-25μg/m³ (średni roczny). W Polsce zostały ustalone trzy poziomy dla zanieczyszczeń PM10.

  • dopuszczalny 50μg/m³ (dobowy),
  • informowania 200gm/m³ (dobowy),
  • alarmowy 300μg/m³ (dobowy).

Należy jednak pamiętać, że benzopieren, który jest jedną z najgroźniejszych części SMOGu zalicza się do grupy zanieczyszczeń w wielkości PM 2,5. Więcej informacji na temat szkodliwego działania SMOGu znajdziesz tutaj.

Jeżeli nie mamy lub nie chcemy inwestować w analizator jakości powietrza, możemy po prostu skorzystać z internetowych map jakości powietrza. Wskazują one aktualny poziom zanieczyszczeń w naszej okolicy.

Jak poprawić czystość powietrza w mieszkaniu ?

Co zrobić ,gdy stwierdzimy ,że w naszym mieszkaniu lub okolicy ilość zanieczyszczeń znacznie przekracza dopuszczalną ilość?

Na początek należy ograniczyć wyjścia na zewnątrz. Nie ma po co spacerować, a tym bardziej uprawiać aktywności fizyczne w takich warunkach. Można też rozważyć wyjazd za miasto lub po prostu spacer po górach lub lesie. Jeżeli w domu korzystamy z wentylacji mechanicznej dobrze jest ją nieco ograniczyć lub wprowadzić harmonogram wyłączający ją na czas najwyższego stężenia pyłów. Niemniej jednak należy ro robić bardzo rozsądnie Brak wentylacji w budynku jest równie niebezpieczny.

Warto również zainwestować w oczyszczacz powietrza. Należy jednak pamiętać, aby stosować tylko sprawdzone urządzenia. Naszym typem wśród tanich oczyszczaczy jest urządzenie Gree Eagle. Dzięki zastosowaniu czterowarstwowemu filtrowi nie tylko zapewnia nam podstawową filtrację, ale również usuwa z powietrza zanieczyszczenia o wielkości 2,5PM. Stacjonarnie takie urządzenie można nabyć na ul. Sikorki 14 w Krakowie.

Mapa jakości powietrza.

Mapy jakości powietrza są bardzo dobrym rozwiązaniem pomagającym planować podróże i aktywności fizyczne w czasie sezonu grzewczego. Kontrolują stan jakości powietrza w wielu miejscach wskazując zanieczyszczenia pyłami PM 10 i PM2,5. Oprócz podanej ilości zanieczyszczeń w mikrogramach/m3, informują nas w sposób intuicyjny o poziomie zanieczyszczenia w odniesieniu do Polskich norm.

Link do mapy z której sam często korzystam znajdziesz tutaj.

Split czy multisplit ? Wady i zalety rozwiązań.

20 października 2021

Split i multisplit – terminologia

Na początek wyjaśnijmy sobie co oznaczają oba terminy. Mianem split określamy klimatyzator domowy składający się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej zewnętrznej. Nie musi to być wcale klimatyzator naścienny, chodzi tu jednak o zachowanie stosunek urządzeń 1:1.

Urządzenia typu multisplit składają się również z jednostki zewnętrznej, ale mają one dodatkowe zawory do ,których możemy podpiąć jednostki wewnętrzne. Większość producentów przewiduje pięć jednostek wewnętrznych, jako maksymalną ilość możliwą do podpięcia do jednego agregatu. Układy składające się z większej ilości jednostek wewnętrznych są zazwyczaj systemami komercyjnymi.

Split i multisplit – wady i zalety

Cena – porównując te dwa układy na początku musimy określić typ jednostek wewnętrznych. Stosując urządzenia z niższej to za ogólną praktykę możemy przyjąć, że wyjdą taniej jednostki pojedyncze. Różnica jest szczególnie odczuwalna przy wycenie dwóch, czasem trzech jednostek wewnętrznych. W przypadku urządzeń multisplit z czteroma i pięcioma różnica w cenie jest kosmetyczna. Sytuacja diametralnie zmienia się ,jeżeli jesteśmy zdecydowani na najwyższe modele z linii danego producenta lub gdy zapotrzebowanie na moc w pomieszczeniach jest mniejsze niż 2,5kW. Wtedy system multisplit może kosztować nie wiele więcej od dwóch pojedynczych splitów, a nawet wyjść taniej ze względu na mniejszy agregat przy stosowaniu jednostek o mocy 1,5-2kW. Pozostaje jeszcze różnica w cenie instalacji. W przypadku urządzeń pojedynczych w większości przypadków istniej możliwość montażu skraplacza w pobliżu parownika, co również znacznie obniża koszty inwestycji. Jako regułę można jednak przyjąć ,że urządzenia pojedyncze są tańsze.

Przykładowe ceny można znaleźć na dowolnym sklepie internetowym lub kliknąć tutaj.

Sterowanie – w przypadku urządzeń pojedynczych typu split mamy pełną możliwość sterowania klimatyzatorem z wykorzystaniem wszystkich jego funkcji. W układzie multisplit wszystkie urządzenia muszą pracować w jednym trybie chłodzenie lub grzanie. Dzieje się tak ponieważ jednostka zewnętrzna ma wbudowany zawór czterodrogowy, który musi pracować danym położeniu.

Estetyka – tu zdecydowaną przewagę ma multisplit. Bezsprzecznie jednostka zewnętrzna klimatyzatora jest pozbawiona walorów estetycznych, a co za tym idzie ich większa ilość na elewacji nie jest elementem ozdobnym budynku.

Awarie – w mojej ocenie w tej kategorii wygrywa pojedynczy klimatyzator typu split. Dzieje się tak ,ponieważ każde urządzenie może się popsuć , ale w przypadku awarii tracimy tylko jeden klimatyzator. W przypadku awarii agregatu systemu multisplit zostajemy odcięci od chłodzenia w całym budynku. Naprawy pojedynczych splitów są też zazwyczaj tańsze. Łatwiej też po latach użytkowania wymieniać pojedyncze jednostki, a nie cały system.

Ostatnią rzeczą o której należy pamiętać to koszt serwisu. W przypadku jednostek split ,serwis ma więcej pracy przy czyszczeniu jednostek zewnętrznych, więc jest to nieco większy koszt jednostkowy.

Podsumowanie

Reasumując wszystkie plusy i minusy jako instalatorzy polecamy montaż pojedynczych urządzeń. Szczególnie jeżeli inwestor posiada miejsce na montaż kilku jednostek zewnętrznych. Wybór i końcowa decyzja należy jednak do klienta, który powinien być tylko świadomy wszystkich zalet i wad. Ostatecznie świadomy i zadowolony klient to najlepsza forma reklamy.

Planujesz zakup klimatyzacji, ale wciąż nie jesteś pewny co wybrać. Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.

U nas możesz kupić klimatyzację na raty lub w leasing.

Klimatyzacja Wieliczka – montaż i serwis

17 października 2021

Firma Santier Instalacje wykonuje montaż i serwis instalacji klimatyzacji na terenie całego powiatu wielickiego. Oferujemy urządzenia wiodących producentów min. klimatyzator Mitsubishi, Gree, Daikin i Samsung. Klimatyzatory można testować w naszym salonie technicznym przy ul. Sikorki 14 w Krakowie ( osiedle Fajny Dom ).

Klimatyzacja | Rekuperacja | Pompy ciepła | Fotowoltaika

Klimatyzacja Kraków

Planujesz zakup klimatyzacji?

Zakup klimatyzacji często wiąże się z dużym kosztem inwestycyjnym. Jeżeli nie jesteś pewny jaki klimatyzator wybrać odwiedź nasz salon klimatyzacji lub skontaktuj się z nami ,aby otrzymać bezpłatną wycenę.

Chcesz poznać ofertę? Skontaktuj się z nami. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

U nas klimatyzację możesz kupić również na raty lub leasing.

Oferujemy naszym klientom korzystne finansowanie z dopłatami na zakup klimatyzacji, pomp ciepła, rekuperacji i fotowoltaiki.

Chcesz sprawdzić ofertę ? Skorzystaj z formularza do obliczenia raty na stronie głównej.

Montaż klimatyzacji świadczymy na terenie całego powiatu Wielickiego.

Mietniów, Pawlikowice, Rożnowa, Chorągwica, Siercza, Grabówki, Koźmice Wielkie, Raciborsko, Dobranowice, Gorzków, Grajów, Trąbki, Biskupice, Tomaszkowice, Przebieczany i wiele innych.

Jaki klimatyzator na 40m2? Czyli co wybrać do mieszkania.

12 października 2021

W poniższym artykule postaram się przedstawić analizę doboru klimatyzatora na podstawie mojego ulubionego pytania, jaki klimatyzator na 40m2?

Geneza problemu ,czyli jaki klimatyzator na 40m2?

W gwoli ścisłości możemy równie dobrze napisać ,jaki klimatyzator na 20m2, albo na 50m2. Postawiłem jednak na 40-stke, ponieważ jest to najbardziej standardowe mieszkanie i chyba najczęstsze pytanie klientów. Otóż wyjaśniam ,że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, że są różne mieszkania. Wpływ może mieć choćby nawet to czy lokal znajduje się w nowym czy starym budownictwie, albo czy jest na parterze czy na poddaszu. Jak więc dobrać właściwy klimatyzator?

Jak dobrać więc właściwy klimatyzator?

Po pierwsze przeanalizujmy pomieszczenie ,które ma być chłodzone. Często analizujemy tylko jeden pokój , a nie całe mieszkanie. Nawet jeśli zamontujemy klimatyzator w korytarzu, w cale nie jest powiedziane ,że będzie on chłodził całe mieszkanie. Doskonałą analogią jest porównanie chłodzenia z korytarza do oglądania telewizora zamontowanego na klatce schodowej z dwóch pokojów z nią graniczącymi. Po drugie ,należy sprawdzić nasłonecznienie. Oczywiste jest ,że będziemy mieli do czynienia z innym zapotrzebowaniem na chłód z pomieszczenia ,którego okno tarasowe o wymiarach 2,5x 4m skierowane jest na południe, a inne w pomieszczeniu z okienkiem 1,5×1,5 skierowanym na północ. Ostatnią kwestią, jaką należy poruszyć to przegrody budowlane. Pomieszczenia zlokalizowane na poddaszach lub ostatnich piętrach również mają dużo większe zapotrzebowanie chłodnicze od tych na parterze. Jest to wynikiem ciągłego ogrzewania tych pomieszczeń przez słońce o każdej porze dnia.

Podsumowanie

Jeżeli chcemy mieć dobrze dobrany klimatyzator, warto zdać się na dobór klimatyzatorów przez firmę posiadającą doświadczenie. Kierując się rozsądkiem ,możesz mieć nadzieję ,że nie będziesz płacił dwa razy. Błędne dobory oraz niska jakość montaży to najczęstsza przyczyna niezadowolenia klienta.

Planujesz montaż klimatyzacji ? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.

Analiza zanieczyszczenia powietrza, czyli problem SMOG-u w Krakowie.

10 października 2021

Co to jest SMOG?

Smog jest mieszaniną szkodliwych substancji, zawieszoną w powietrzu. Powstaje jako efekt uboczny codziennej działalności człowieka. Ta szkodliwa chmura gazowa często unosi się nad miastem tworząc warunki , które zdecydowanie nie sprzyjają naszemu zdrowiu. Szacuje się ,że w samym Krakowie dochodzi do około 400 przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Historycznie wyróżniano smog londyński i smog z Los Angeles. Dziś zdecydowanie możemy mówić również o polskim smogu. Polski SMOG ze względu na mieszaninę bardzo przypomina ten Londyński, który w 1952 roku zebrał tysiące ofiar. Na szczęście nasza sytuacja nie jest tak tragiczna jak ta wspomniana ze stolicy Wilekiej Brytanii, ale nie jest też na tyle błaha, aby ją lekceważyć. Kraków znajduje się na 11 miejscu wśród miast Europy pod względem ilości zanieczyszczeń powietrza.

Lokalizacja miasta, a ruch powietrza.

Kraków ze względu na swoje położenie jest w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji. Usytuowanie miasta w niecce Wisły zdecydowanie ogranicza ruch powietrza. Dodatkowo wydawanie pozwoleń na budowę budynków średniowysokich i wysokich w przestrzeni korytarzy powietrznych miasta również nie poprawia sytuacji. Gęsta zabudowa ulic, szczególnie w okolicach starego miasta praktycznie całkowicie uniemożliwia ruch powietrza w czasie sezonu grzewczego, przez co zanieczyszczone powietrze właściwie stoi w uliczkach.

Smog w Krakowie – przyczyny powstawania.

SMOG ,który znamy z Krakowa jest mieszaniną głównie tlenku węgla, azotu i siarki oraz pyłów o wielkości cząsteczek PM 10 i PM 2,5 w tym benzopirenu ( benzo(a)piernu ). Tak więc możemy powiedzieć ,że główną przyczyną SMOGU w Krakowie jest korzystanie z przestarzałych źródeł ogrzewania. Jest to bezpośrednia przyczyna powstania wcześniej wspomnianego benzopirenu, który powstaje w wyniku nie całkowitego spalania paliw kopalnianych. Jest to związaek szczególnie niebezpieczny dla człowieku i poświęcę mu osobny akapit. Do nie dawna sądzono, że innym z powodów jest również duże natężenie ruchu drogowego. W czasie pandemii okazało się jednak, że spadek ruchu drogowego nie wpływał znacząco na obniżenie ilości zanieczyszczeń powietrza.

Benzopiren – co to jest i dlaczego jest tak groźny?

Benopiern jak już wcześniej wspomniałem jest substancją powstałą w wyniku niecałkowitego spalania paliw kopalnianych. Należy on do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, którego pojedyncza cząstka jest w formie stałej. Jest to bardzo ważne ponieważ pomaga nam to sklasyfikować sposób walki prewencyjnej. Benzopiren jest jednak bardzo groźnym przeciwnikiem, często nazywanym „cichym zabójcom” . Bezpośrednio wpływa na nasze DNA, powoduje uszkodzenia wątroby, uczucie zmęczenia, spłyca oddech, osłabia układ odpornościowy i krwionośny, może być przyczyną problemów z płodnością, a co najgorsze jest często bezpośrednią przyczyną powstawania nowotworów. Już w 1987 roku międzynarodowa agencja badań na rakiem nazwała benzopiren czynnikiem kancerogennym.

Jak chronić się przed SMOGiem?

Działania prewencyjne musimy podzielić na te krótko jak i długofalowe. Na początek warto nasze mieszkanie wyposażyć w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA np. Gree Eegle. W wyniku wentylacji mieszkania co godzinę dostarczamy od 100- 145 m3 powietrza zewnętrznego na godzinę. W domach z rekuperacją ta ilość sięga od 350m3/h nawet do 1000m3/h. Z wentylacji nie można jednak pod żadnym pozorem rezygnować. Jej brak prowadzi do nie mniej uciążliwych negatywnych skutków. Należy po prostu zadbać w czasie sezonu grzewczego o dodatkową filtrację.

Z działań długofalowych jest optymalizacja emisji zanieczyszczeń. Warto zadbać o termomodernizację budynków celem obniżenia potrzeb grzewczych. Ważne ,aby również wymieniać stare źródła ogrzewania np. na pompy ciepła. Są to działania ,które są niezbędne do zmniejszenia emisji SMOGU. Obecnie w Polsce znajduje się aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Potrzebujesz pomocy w wyborze oczyszczacza lub pompy ciepła ? Skontaktuj się z naszym biurem.

Klimatyzator kasetonowy – wady i zalety.

07 października 2021

Jak działa klimatyzator kasetonowy?

Klimatyzator kasetonowy to urządzenie ,które zdecydowanie zawdzięcza swoją nazwę montażom w przestrzeni sufitu kasetonowego. Zaciąg powietrza odbywa się przez jego centralną część, a nawiew rozprowadzony jest wprost pod sufitem podwieszanym. Jest to jego największa zaleta . należy pamiętać, że powietrze jest równiej rozprowadzane po pomieszczeniu. Zdecydowanie odróżnia go to od klimatyzatora naściennego. W zależności od budowy klimatyzator kasetonowe możemy podzielić na jedno, dwu i czterokierunkowe oraz te z nawiewem obwodowym.

Klimatyzatory jedno i dwukierunkowe mają panel maskujący w kształcie prostokąta. Znajdują one zastosowanie w pokojach i niedużych korytarzach. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w klimatyzatorach czterokierunkowych i tych z nawiewem obwodowym. Te jednostki lokalizuje się głównie w centralnej części pomieszczenia. Zapewniają one równomierny rozkład nawiewanego powietrza w czterech kierunkach lub po całym ich obwodzie.

Czy klimatyzator kasetonowy nadaje się do domu?

Bezsprzecznie tak. Urządzenia ,które kiedyś były znane tylko z powierzchni biurowych i sklepów handlowych, dziś świetnie odnajdują zastosowanie w domu. Coraz częściej montujemy tego typu jednostki w dużych salonach, ale również w małych pokoikach jako zamiennik jednostek naściennych. Niemniej jednak w każdym z omawianych przypadków należy sufit obniżyć.

Podsumowanie

Reasumując ,jeżeli posiadasz taką możliwość to będzie to rozwiązanie z którego prawdopodobnie będziesz bardziej zadowolony. Trzeba jednak pamiętać ,że jest to również wyższy koszt inwestycyjny w porównaniu z naściennym odpowiednikiem naściennym.

Pomijając walory estetyczne klimatyzatory te są często przygotowane do trudniejszych warunków pracy. Większość producentów już na etapie produkcji zakłada, że klimatyzatory kasetonowe są urządzeniami dla klientów o wyższych wymaganiach. W przypadku kiedy zdecydujesz się na montaż klimatyzatora kasetonowego pamiętaj o wyborze sterownika przewodowego lub bezprzewodowego. Większość producentów nie wyposaża urządzeń w standardzie pozostawiając wybór użytkownikowi.

Wydaje się, że urządzenia te nie mają słabych punktów. Otóż mają. Wysoka cena, konieczność obniżenia sufitu i pozostawienia dostępu serwisowego to tylko ich najsłabsze punkty. W rezultacie może okazać się, że montaż może być niewykonalny z powodów architektonicznych.

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji ? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.

Klimatyzator przenośny vs. klimatyzer. Wady i zalety obu rozwiązań.

03 października 2021

W czasie upalnych dni wiele osób zastanawia się jak skutecznie się ochłodzić. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest tradycyjny klimatyzator. Jest to jednak koszt zaczynający się od 3500zł. Wiele osób ,które nie przygotowało się na tą okoliczność finansowo, stara się ratować w inny sposób. Jednym z nich jest wybór urządzenia doraźnego. I tu pojawia się dylemat wybrać klimatyzator przenośny czy klimatyzer ?

Klimatyzator przenośny – wady i zalety

W mojej ocenie jedyne co przemawia za klimatyzacją przenośną jest fakt ,że jest to klimatyzator i jest przenośny. Jako klimatyzator jest to urządzenie wyposażone w sprężarkę i czynnik chłodniczy. Możemy więc uznać ,że chłodzenie przez takie urządzenie jest skuteczne i zdecydowanie bardziej wydajne ,niż w przypadku urządzeń typu klimator. Możemy je też przenieść, w przypadku konieczności ochłodzenia innego pomieszczenia. Tu jednak zalety rozwiązania się kończą. Jako klimatyzator ze skraplacza musi odprowadzać ciepło. Odbywa się to za pomocą mało estetycznej rury, na którą trzeba wykonać otwór w ścianie. W przypadku wyrzucania ciepła przez otwarte okno, ciepło z zewnątrz przedostaje się do środka. Dodatkowo przez zabudowaną sprężarkę i wentylator hałas jaki urządzenie emituje jest ciężki do zniesienia. Skropliny, które powstają w czasie chłodzenia odprowadzane są do zbiorniczka, tak więc nie możemy zapominać o ich regularnym opróżnianiu, jak nie chcemy mieć w domu powodzi.

Nie jest to zdecydowanie urządzenie ,które polecamy do regularnego użytkowania.

Klimatyzer, klimator i inne urządzenia na wodę – wady i zalety

Kolejną grupą urządzeń są potocznie nazywane klimatory. Jest to nic innego ,jak wiatrak odbierający chłód z krążącej wody. Woda nie jest jednak chłodzona przez sprężarkę jak w przypadku agregatów wody lodowej. Ze względu na cenę i mniejszy poziom hałasu zdecydowanie urządzenie bardziej nadaje się do pracy w warunkach mieszkalnych. Ich prawdziwa skuteczność chłodnicza, podobnie jak bezobsługowość jest znikoma.

Oba rozwiązania należy traktować jako doraźne i wymagające sporo dodatkowej pracy od użytkownika.

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji ? Skontaktuj się z nami.