Poznaj różnicę montażu klimatyzacji latem i zimą

30 czerwca 2022

Każdy moment jest dobry na to, żeby zamontować klimatyzację w swoim domu, mieszkaniu lub w biurze. Choć większość prac remontowych powinna być przeprowadzana w okresie wiosenno-letnim, to jednak nie ma przeciwwskazań ku temu, by klimatyzator zainstalować również zimą. Specyfika montażu będzie jednak różniła się w zależności od wybranej pory roku, dlatego warto poznać podstawowe różnice, zanim przystąpisz do zakupu. Na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja nie tylko do chłodzenia

Postęp technologii przekłada się na produkcję nowoczesnych i bardziej wydajnych klimatyzatorów. Coraz częściej wykorzystywane są w domowych i biurowych warunkach jako urządzenia całoroczne. W lecie odpowiadają za chłodzenie powietrza wewnątrz przestrzeni użytkowych, a zimą ich zadaniem jest jego dogrzewanie. Atutem tego rozwiązania jest nie tylko prostota eksploatacji, ale także stopniowo malejące koszty. Im nowsze i bardziej wydajne urządzenie, tym koszty związane z jego użytkowaniem maleją.

Czy wpływ na montaż klimatyzacji ma temperatura zewnętrzna?

To pytanie, które należy sobie zadać już na samym początku. Docelowo temperatura zewnętrzna nie wpływa na możliwość montażu klimatyzacji ściennej. W związku z tym urządzenie to może być z powodzeniem instalowane zarówno w okresie letnim, jak i zimą. Musisz jednak pamiętać o tym, że zimą cały proces zajmie Ci więcej czasu. Wszystko dlatego, że jednym z podstawowych etapów montażu jest odparowywanie wilgoci z całej instalacji. W tym celu wykonuje się dedykowaną próżnię w układzie chłodniczym i zmniejsza temperaturę wrzenia. Oczywiście im niższa temperatura na zewnątrz, tym cały proces odparowywania wilgoci zajmie więcej czasu. Właśnie dlatego montaż klimatyzatora latem z reguły zajmuje dużo mniej czasu.

Zimą trudniej wykonać większe prace remontowo-budowlane

Kolejnym czynnikiem zwiększającym czas montażu mogą być prace remontowo-budowlane. Jeżeli instalacja klimatyzacji ich wymaga, to w okresie zimowym przeprowadzanie tego typu prac będzie bardziej skomplikowane i potrwa dłużej. Nic więc dziwnego, że większość prac remontowych wykonujemy w okresie letnim. Mróz, zimno i opady atmosferyczne to nie są dobrzy sprzymierzeńcy w całym procesie. To kolejna różnica, która zachodzi pomiędzy montażem klimatyzatora w letnie i pogodne dni oraz zimą, gdy temperatury często spadają poniżej zera. Wówczas dobrym wyborem jest umieszczenie przewodów instalacji w dedykowanych korytkach i wyprowadzanie ich bez potrzeby naruszania konstrukcji budynków. W ten sposób unikniesz zimowego kucia w ścianie.

Co jeszcze może stanowić utrudnienie?

Sporym utrudnieniem w całym procesie są warunki atmosferyczne. Dotyczy to zarówno lata, jak i zimy, choć oczywiście podczas tej drugiej pory roku spotykane są częściej. Podczas opadów atmosferycznych prace przy instalacji elektrycznej są bardziej ryzykowne oraz w pewny sposób ograniczone. Przekłada się to na wydłużenie czasu montażu. Ponadto trzeba wówczas zachować jeszcze większą ostrożność, aby proces przebiegł sprawnie, bezpiecznie i przede wszystkim skutecznie.

Kiedy montować klimatyzację?

Wybór odpowiedniej pory roku zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. Jednak standardowo w okresie wiosenno-letnim specjaliści od montażu klimatyzacji mają ręce pełne roboty. Dlatego już dziś zobacz Naszą ofertę montażu klimatyzacji i zarezerwuj termin, aby zdążyć przed czasem największych letnich upałów. Te w ostatnich latach w Polsce potrafią dać się we znaki. Nagrzane pomieszczenia mieszkalne i biurowe wpływają negatywnie na codzienny komfort naszego życia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z naszym specjalistą do spraw klimatyzacji.

Na czym polega audyt energetyczny?

Jedną z procedur wykorzystywanych w celu zmniejszenia zużycia energii przez firmy i gospodarstwa domowe jest audyt energetyczny. Dzięki niemu można poddać analizie bieżące zużycie energetyczne w danym budynku lub sektorze, a także zestawić to z realnym zapotrzebowaniem. Audyt weryfikuje również obszary, gdzie dochodzi do strat energetycznych oraz te, dzięki którym można zmniejszyć zużycie energii. Pod tym kątem jest nieocenionym wsparciem w transformacji energetycznej oraz w dbałości o zrównoważony rozwój i środowisko. Ma również swoje uzasadnienie ekonomiczne.

Czym jest audyt energetyczny?

Mianem audytu energetycznego określa się procedurę, w ramach której prowadzi się analizę historycznego i bieżącego zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe, budynek mieszkalny, czy też firmę. Dzięki temu można z dużą skutecznością zdiagnozować wyzwania i problemy danego budynku i organizacji, a także wskazać obszary, które wymagają interwencji. Pozwoli to na zmniejszenie marnotrawienia energii, a także skali jej zużycia. Konsekwencją prawidłowo przeprowadzonego audytu, a także wdrożenia po nim zmian, jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z wydatkowaniem energii elektrycznej. 

Jak przeprowadza się audyt energetyczny?

Audyt energetyczny powinna przeprowadzać osoba, która ma odpowiednie doświadczenie i wykształcenie w zakresie energetyki i/lub budownictwa. Póki co polskie prawo jasno nie definiuje tego, kto może, a kto nie może być audytorem. Podczas przeprowadzania analizy ekspert bierze pod uwagę historyczne zużycie energii elektrycznej w danym obiekcie, wysokość opłat, a także obecną sytuację. Sprawdza również poprawność działania poszczególnych systemów oraz miejsca, w których potencjalnie dochodzi do największych strat energetycznych. Dotyczy to również strat cieplnych. Skutkiem przeprowadzonego audytu powinien być raport, na podstawie którego wprowadza się mniejsze lub większe zmiany, w tym m.in. w zakresie termomodernizacji budynku. Docelowo ma to doprowadzić do oszczędności związanych z efektywnym wykorzystywaniem energii.

Ile kosztuje jego wykonanie?

Ostateczny koszt wykonania audytu energetycznego może być różny. Zależy to od przynajmniej kilku czynników. Oczywiście z mniejszym wydatkiem muszą liczyć się właściciele domów jednorodzinnych. Większe koszty ponoszą zarządcy budynków wielorodzinnych, a także właściciele firm. Cena podstawowego audytu w przypadku domu jednorodzinnego wynosi 1000-2000 złotych.

Dlaczego warto na niego postawić?

Tak naprawdę zawsze jest dobry moment na to, aby postawić na audyt energetyczny. W przypadku sektora biznesowego, zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2016 roku wiele firm ma nawet obowiązek jego przeprowadzenia.

Właściciele domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych powinni zainteresować się audytem w sytuacji, gdy zauważają wzrost wydatków na rachunkach, a także mają wrażenie, że mimo ogrzewania pomieszczeń w domu wciąż panuje chłód i trudno o zapewnienie komfortu cieplnego. To sygnał do tego, by pomyśleć o audycie energetycznym.

Wielce prawdopodobne, że w danym domu dochodzi do znacznych strat ciepła i energii. Ponadto audyt należy przeprowadzić przez każdą większą inwestycją związaną z unowocześnieniem domu, a także wprowadzeniem energooszczędnych rozwiązań.

Audyt energetyczny w przypadku ulgi termomodernizacyjnej

Audyt energetyczny powinien zostać zlecony przez osoby, które chcą skorzystać z dotacji na termomodernizację domu jednorodzinnego. W wielu programach i konkursach procedura audytu wpisana jest jako obligatoryjna. Jeżeli chcesz ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną, to nie masz obowiązku przeprowadzania profesjonalnego audytu. Sytuacja wygląda bardzo podobnie z programem Czyste Powietrze. Tu również nie ma potrzeby przeprowadzania analizy energetycznej budynku, choć w niektórych sytuacjach może być to zalecane przez urzędników. 

Z drugiej strony dla własnej świadomości, spokoju i wprowadzenia oszczędności, warto przeprowadzić audyt energetyczny, jeżeli wcześniej nie korzystało się z tego typu usługi. Jej koszt może zwrócić się bardzo szybko, a w dłuższej perspektywie przyniesie to realne oszczędności. 

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z naszym specjalistą

Ile prądu zużywa klimatyzator? Obliczenia i praktyczne porady

Pewnym mitem jest to, że klimatyzacja to rozwiązanie przeznaczone tylko dla zamożnych osób. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że klimatyzator to urządzenie pobierające znaczne ilości prądu, co automatycznie przekłada się na wyższe wydatki eksploatacyjne. Czy rzeczywiście tak to wygląda? Sprawdź, ile realnie prądu mogą pobierać nowoczesne i wydajne systemy klimatyzacji i jak przekłada się to na wydatki związane z ich eksploatacją. Poznaj nasze obliczenia i praktyczne porady w tym zakresie.

Co wpływa na koszty związane z eksploatacją klimatyzatora?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, za co realnie płacimy, korzystając na co dzień z systemu klimatyzacji w domu lub w biurze. Wpływ na skalę zużycia prądu ma m.in. moc urządzenia, jednak nie należy 1:1 zestawiać z realnym poborem energii elektrycznej z sieci. Ten błąd logiczny często popełniają niedoświadczone osoby oraz marketerzy, którzy nie do końca znają specyfikę działania urządzeń chłodniczych. Kluczowym aspektem wpływającym na wysokość opłat eksploatacyjnych jest moc chłodnicza urządzenia. Tym mianem określa się zdolność sprzętu do chodzenia mas powietrza, które przepływają przez jednostkę wewnętrzną urządzenia, czyli parownik. Wskaźnik ten podawany jest w kilowatach, jednak nie należy go mylić z ogólną mocą klimatyzatora.

Jak moc chłodnicza ma się do mocy urządzenia?

Warto zastanowić się nad tym, jak moc urządzenia przekłada się na jego realną moc chłodniczą. Obecnie klimatyzatory dobrej klasy mają średnią moc urządzenia na poziomie 3,5 kW. Moc chłodnicza dla nich to 1,1 kW, czyli uśredniając, można przyjąć, że jest ona około trzykrotnie niższa. Takie wyliczenia warto wziąć pod uwagę w procesie zakupowym. Wiedza na ten temat pozwoli z dużą precyzją oszacować potencjalne koszty eksploatacyjne związane z regularnym korzystaniem z klimatyzatora. Pamiętaj również o tym, że stosunkowo rzadko urządzenia te pracują z pełną mocą. Odpowiada za to zestaw czujek i technologia, dzięki której skalę działania systemu dopasowuje się do realnego zapotrzebowania. Według standardowych wyliczeń, średnie zużycie prądu podczas normalnej eksploatacji urządzenia to około 0,3-0,8 kWh dziennie.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby z dużą dokładnością określić standardowe zużycie prądu przez domowe i biurowe systemy klimatyzacji. Przede wszystkim należy czytać etykiety energetyczne danych urządzeń. To prawdziwa skarbnica wiedzy, dzięki której wiesz, jaki pobór prądu ma sprzęt elektroniczny. Wymóg posiadania etykiet energetycznych został wprowadzony przez Parlament Europejski. Zrobiono to po to, aby chronić interesy konsumentów. Podstawowe informacje zawarte na tym dokumencie dołączony do klimatyzatorów to m.in.:

  • marka i model;
  • poziom generowanego hałasu dla jednostek wewnętrznej i zewnętrznej;
  • klasa efektywności energetycznej;
  • strefa klimatyczna wzięta pod uwagę przy prowadzeniu obliczeń;
  • sezonowa efektywność w funkcjach grzania i chłodzenia (w zależności od urządzenia). 

Najlepszą klasą energetyczną jest A+++. Większość nowoczesnych urządzeń mieści się w skali od A do A+++. Oznacza to, że pobór energii elektrycznej w ich przypadku nie jest bardzo wysoki. Zostały zoptymalizowane pod kilkoma parametrami. Oczywiście im wyższa klasa energetyczna, tym koszty eksploatacji będą niższe, dlatego koniecznie zwróć na to uwagę w momencie zakupu.

Jak obliczyć pobór energii przez klimatyzator?

Pobór energii elektrycznej możesz obliczyć we własnym zakresie. W tym celu należy ustalić pobór mocy w trybie chłodzenia, który wskazuje producent. Pod uwagę bierze się zarówno najwyższą, jak i najniższą wartość. Następnie mnoży się ją przez cenę 1 kWh energii podaną w złotówkach oraz przez liczbę godzin pracy klimatyzatora. W ten sposób można określić, ile będzie kosztowało jego przeciętne użytkowanie, zgodnie z parametrami podanymi przez producenta.

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby zmniejszyć zużycie prądu przez systemy klimatyzacji. W tym celu warto:

  • wyłączać urządzenie podczas naszej nieobecności;
  • dbać o utrzymanie stałej temperatury zapewniającej komfort cieplny;
  • uszczelnić okna i drzwi;
  • przeprowadzać przeglądy i serwis zgodnie z wytycznymi producenta. 

Dzięki temu zadbasz o optymalne wykorzystywanie klimatyzatora oraz zredukujesz koszty z tym związane. Nowoczesne urządzenia to energooszczędne rozwiązania do domu lub pracy. 

Więcej informacji na temat klimatyzacji znajdujesz w poniższych artykułach. Polecamy !

KLIMATYZACJA KRAKÓW – JAKA CENA ZA MONTAŻ ?
RANKING KLIMATYZATORÓW 2022

Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa czy ścienna – którą wybrać?

29 czerwca 2022

Dbałość o optymalną temperaturę w miejscu zamieszkania lub pracy przekłada się bezpośrednio na nasz codzienny komfort. Jednym z profesjonalnych i sprawdzonych wyborów jest klimatyzacja. Nowoczesne urządzenia mogą pełnić jednocześnie funkcję chłodzącą i grzewczą. Na rynku dostępne są różne modele, w tym klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa i ścienna. Na jaką się zdecydować?

Klimatyzacja Kraków

Dlaczego warto postawić na klimatyzację?

W ostatnich latach klimatyzatory cieszą się rosnącą popularnością wśród klientów indywidualnych. Od wielu dekad stosowane są również w sektorze biznesowym. Dlaczego warto na nie postawić? Przede wszystkim klimatyzacja to wygodny sposób na zadbanie o odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniach użytkowych. Dotyczy to zarówno domów i mieszkań, jak i biur i przestrzeni produkcyjnych. Nowoczesne klimatyzatory mogą posiadać wiele funkcji. Podstawowe z nich to chłodzenie i ogrzewanie powietrza, jednak wykorzystywane są również przy filtracji zanieczyszczeń i drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu. Oprócz tego urządzenia tego typu są bardzo wygodne w codziennej eksploatacji i coraz bardziej oszczędne. Właśnie dlatego warto na nie postawić.

Czym jest klimatyzacja przypodłogowa?

To jeden z rodzajów klimatyzatorów, które powszechnie stosowane są przez klientów indywidualnych i biznesowych. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to instalowane jest bezpośrednio przy podłożu i swoim wyglądem przypomina nieco tradycyjne grzejniki. Optymalnie jest zamontować klimatyzator na kilka lub kilkanaście centymetrów nad podłogą zgodnie z wytycznymi producenta. Wśród rekomendowanych miejsc montażu wymieniane są: wnęki, miejsca przy ścianie oraz pod oknem. Dużym atutem klimatyzacji przypodłogowej jest to, że może spełniać również funkcję grzejnika w chłodne jesienne i zimowe wieczory. W tym celu front urządzenia produkowany jest ze specjalnych materiałów, które mają właściwości nagrzewania się i oddawania ciepła do pomieszczenia. Pod tym kątem urządzenie nie powinno być wykorzystywane w przypadku posiadania małych dzieci i zwierząt. To jego główna wada. Dużą zaletą jest to, że urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieją liczne ograniczenia w możliwości montażu.

Klimatyzacja podsufitowa – wady i zalety

Kolejnym z popularnych wyborów jest klimatyzacja podsufitowa. Ten typ najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, ponieważ cechuje się dużą wydajnością działania. Instalacje są niższe niż klasyczne ścienne. Modele podsufitowe rzadziej wykorzystywane są przez klientów indywidualnych i najczęściej spotyka się je w biurach, restauracjach, czy też w salach weselnych. Tam w pełni można wykorzystać ich potencjał. Dużym atutem tego typu klimatyzacji jest szybkość i skuteczność jej działania. W związku z tym pozwala na dynamiczne ochłodzenie powietrza nawet w promieniu kilkunastu metrów. Montaż odbywa się bezpośrednio do konstrukcji stropu lub sufitu. Należy go wykonać zgodnie z zaleceniami producenta.

Klimatyzacja ścienna – charakterystyka

To zdecydowanie najczęściej wykorzystywany rodzaj klimatyzacji zarówno w sektorze prywatnym, jak i biznesowym. Klimatyzatory ścienne dostępne są w wariantach multisplit oraz split z jedną jednostką lub dwoma jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną. Są proste i wydajne w konstrukcji, a przy tym mogą być atrakcyjną dekoracją do wnętrza sypialni, salonu, czy też biura. Cechują się prostotą montażu oraz wydajnością, dzięki czemu są bardzo chętnie wykorzystywane przez wymagających klientów. Dostępne są w różnej kolorystyce i kształcie, a także o różnej mocy, którą bez trudu dopasujesz do swoich potrzeb. To w połączeniu ze stosunkowo oszczędną eksploatacją sprawia, że klimatyzatory ścienne od lat cieszą się największą popularnością w każdej grupie klientów.

Jaką wybrać?

Każdy z rodzajów klimatyzacji ma swoje plusy i minusy, z którymi warto zapoznać się w procesie zakupowym. Jeżeli szukasz rozwiązania do domowej przestrzeni, to warto rozważać pomiędzy zakupem klimatyzacji ściennej i przypodłogowej. W dużych i otwartych wnętrzach, w tym w salach restauracyjnych, zdecydowanie lepiej sprawdzają się klimatyzatory podsufitowe. Ostatecznie wybór jest kwestią indywidualną. Weź pod uwagę parametry techniczne urządzenia, jego żywotność, sposób serwisowania, a także opinie klientów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą. Dzięki temu unikniesz kosztownych błędów, a wybrana klimatyzacja spełni swoje zadanie przez lata.

Dotacja na pompy ciepła – jak skorzystać ? ( Program „moje ciepła”, „czyste powietrze”, dotacje gminne )

27 czerwca 2022

dotacja pompy ciepła

Obecnie najbardziej popularnymi dotacjami na terenie Polski dostępny jest program „moje ciepło” i ” czyste powietrze „. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma programami jest ich odbiorca końcowy, czyli beneficjent. Oprócz tych dwóch podstawowych programów, często możemy spotkać się z dotacjami gminnymi. Warto zawsze porównać ze sobą dane programy ponieważ, dają one często różne możliwości ich beneficjentom.

Pompa ciepła z programu ” moje ciepło”.

Celem postawionym sobie przez NFOŚiGW jest rozwój indywidualnej energetyki cieplnej opartej o ekologiczne rozwiązania jakimi są pompy ciepła. Dotacje będą przyznawane od kwietnia 2022r. do 31.12.2026r. . Łączna pula środków przeznaczonych na ten cel wyniesie 600 000 000,00 złotych.

Budynki dla których możemy ubiegać się o dofinansowanie ?

Dofinansowanie przeznaczone jest dla nowo powstałych budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wyjaśnienie definicji nowo powstałych budynków w kolejnym punkcie.

Współfinansowaniu inwestycji podlega:

  • zakup i montaż gruntowych pomp ciepła -dotyczy zakupu i montażu urządzenia jak również osprzęty i zbiornika CWU
  • zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze przeznaczonej do obsługi całego budynku.
  • zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/woda wraz z osprzętem, zbiornikiem buforowym i zbiornikiem na CWU

WAŻNE: W budynku w którym pozyskano fundusze nie może znajdować się inne źródło ciepła na paliwo stałe. ( dotyczy całego okresu jaki przewiduje dofinansowanie ).

Beneficjenci programu „moje ciepło”, czyli kto otrzyma dotację.

Dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych będących właścicielami ( również współwłaścicielami) nowych budynków jednorodzinnych. Przez pojęcie NOWY BUDYNEK JEDNORODZINNY należy rozumieć budynki:

a) które na dzień składania wniosków nie posiadały złożonego zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie posiadały decyzji pozwolenia na użytkowanie

b) nie posiadały złożonego wniosku o zakończenie budowy lub wydanej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed 01.01.2021.

W praktyce oznacza to, że jeżeli właściciel budynku złożył wniosek o zakończeniu budowy lub otrzymał decyzje o pozwolenie na użytkowanie po pierwszym stycznia 2021 roku może ubiegać się o dotację. Pozostałe wymagania formalne można znaleźć na stronie internetowej https://mojecieplo.gov.pl/.

Ile wynosi dotacja w programie ” MOJE CIEPŁO” ?

Dofinansowanie w formie jednorazowej dotacji wynosi maksymalnie 21 tysięcy złotych i pokrywa od 30% do nawet 45% wszystkich kosztów związanych z dostawą i montażem urządzenia oraz armatury w tym zbiornika buforowego i zbiornika na C.W.U. . Wysokość kwoty jest jednak zależna od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

Pompa ciepła z programu ” CZYSTE POWIETRZE”.

Program ” CZYSTE POWIETRZE ” jest dedykowany podobnie jak program „MOJE CIEPŁO” dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Różnica pomiędzy tymi dwoma programami jest taka ,że program „CZYSTE POWIETRZE” dedykowany jest dla osób posiadających stare i nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe. Dodatkowym atutem programu „CZYSTE POWIETRZE” jest możliwość dofinansowania innych prac termomodernizacyjnych.

Kwota dotacji w programie ” CZYSTE POWIETRZE”.

Autorzy programu przewidzieli trze maksymalne progi dofinansowania zależne od aktualnej sytuacji materialnej beneficjentów. Po za dochodami w gospodarstwie na osobę będzie również brana pod uwagę skala inwestycji.

PRÓG I – max. 30 000 zł

PRÓG II – max. 37 000 zł

PRÓG III – max. 69 000 zł

czyste powietrze beneficjent
źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/

Aktualne warunki dotacji ” CZYSTE POWIETRZE ” znajdują się na stornie czystepowietrze.gov.pl

O czym musisz pamiętać przed sezonem letnim?- czyli wszystko o serwisie klimatyzacji.

21 czerwca 2022

Serwis klimatyzacji niewątpliwie możemy podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to typowe czyszczenie i odgrzybianie wymienników, zaś druga to konserwacja i sprawdzenie poprawności pracy urządzenia. Warto pamiętać, że przy serwisie należy zwrócić uwagę na parę szczegółów, które w znaczący sposób wpływają na żywotność klimatyzacji.

Wszystko niezbędne do prawidłowego serwisu klimatyzatorów znajdziesz tutaj.

Od czego zacząć serwis klimatyzacji?

Każdy serwis klimatyzatora należy rozpocząć od rozmowy z jego użytkownikiem. Jest to najczęściej pomijana cześć serwisu klimatyzatora, a często decydująca o kompletności wykonanych przez nas prac. To od użytkownika dowiemy się, czy urządzenie nie sprawia żadnych problemów i czy osoba na co dzień obsługująca urządzenie nie zaobserwowało nic niepokojącego na co warto zwrócić uwagę, a co może zostać pominięte przez rutynowe działania. Po przejściu przez krok pierwszy należy uruchomić klimatyzator i sprawdzić czy urządzenie działa. Dzięki tym dwóm krokom nie narażamy klienta na koszty czyszczenia klimatyzatora, który jest nie sprawny.

Dlaczego serwis klimatyzacji jest tak ważny ?

Pierwszą kwestią jest to ,że urządzenie do prawidłowej pracy potrzebuje mieć właściwy przepływ powietrza. Tyczy się do zarówno jednostki wewnętrznej ,jak i zewnętrznej klimatyzatora. W przypadku braku odpowiedniego odbioru temperatury z powierzchni wymiennika, wydajność klimatyzatora znacznie spada. Dodatkowym aspektem jest czystość jednostki wewnętrznej, ze względu na to ,że wszystko co się na nim znajduje jest wdychane przez użytkownika. Niemniej istotny jest element konserwacji jednostki i szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia małych usterek ,aby nie prowadziły do dużych i kosztownych awarii.

Serwis klimatyzatora – jak wyczyścić parownik i skraplacz ?

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora.

Drugim krokiem jest wyczyszczenie filtrów oraz wymienników w jednostce wewnętrznej i zewnętrznej. Filtry jednostki wewnętrznej klimatyzatora należy umyć pod zimną wodą ,aby spłukać z nich kurz. Następnie przystępujemy do chemicznego czyszczenia wymiennika jednostki wewnętrznej. ( Celowo nie używam roboczej nomenklatury -parownik i skraplacz, ponieważ nazewnictwo zależy od trybu pracy – chłodzenie /grzanie ). Środek ,którym czyścimy parownik musi być przeznaczony do jednostki wewnętrznej. Jest to bardzo istotna kwestia , gdyż środki do jednostek zewnętrznych są dużo bardziej żrące i mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe.

Po pierwszym etapie warto sprawdzić w jakim stanie jest wentylator i taca skroplin. Tam również gromadzą i namnażają się bakterie. Zdarza się ,że wyczyszczenie tych elementów wymaga rozebrania całej jednostki, a czasem nawet jej demontażu. Nie ma się co oszukiwać, żadna firma nie zrobi tego w ramach podstawowej usługi za 200 zł.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora.

Podobnie jak w przypadku jednostki wewnętrznej , w przypadku agregatu należy zadbać o czystość powierzchni wymiennika. Na początku warto omieść go ze wszystkich liści, kurzu i innych elementów stałych na jego powierzchni. Kolejnym krokiem jest chemiczny oprysk jego powierzchni. Tu warto się na chwilę zatrzymać i zwrócić uwagę na otoczenie klimatyzatora. Ze względu na bardzo żrącą specyfikę działania chemii do jednostki zewnętrznej warto zabezpieczyć elementy architektury takie jak: tarasy, elewacja, chodnik itp. przed uszkodzeniem.

Jako element kończący dobrą praktyką jest umycie obu jednostek. Do czyszczenia jednostek wewnętrznych w Santier Instalacje używamy pianek do plastiku firmy berner. Jednostkę zewnętrzną myjemy wodą z środkiem odtłuszczającym i wycieramy do sucha.

Konserwacja klimatyzatora.

Poprzednio mówione elementy mają zdecydowany wpływ na poprawność pracy klimatyzatora. Przejdźmy jednak do elementów mających wpływ na jego żywotność.

Podczas pełnego serwisu urządzenia należy sprawdzić poprawność działania wszystkich elementów mechanicznych takich jak wentylatory, sprężarka, łopatki itp. Część z tych elementów można, a nawet należy nasmarować, jeśli tego wymagają. Koniecznie trzeba sprawdzać amortyzację sprężarki i wypoziomowanie agregatu. Są to kolejne dwa elementy ,które z różnych przyczyn mogły ulec uszkodzeniu, a mają zdecydowany wpływ na trwałość sprężarki.

Ostatnim elementem jest ocena wizualna i pomiary. W czasie wykonywania oceny wizualnej połączeń skręcanych, warto zwrócić uwagę czy nie widać na nich tłustych plam. Jest to najczęściej oznaka nieszczelności układu chłodniczego. Podobnej ocenie poddajemy podłączenia elektryczne, z tą różnicą ,że tu oceniamy zaśniedzenie przewodów miedzianych. W czasie serwisu , należy zadbać o dokręcenie wszystkich tych elementów, jeśli tego wymagają. Jeśli to możliwe uzupełnij braki w izolacji przewodów freonowych. Na koniec wykonaj pomiar zasilania i pobór prądu sprężarki, oraz wpisz wartość temperatury zewnętrznej, wewnątrz pomieszczenia i nawiewanej przez klimatyzator.

Serwis skończony.

Klimatyzacja VRF / VRV Kraków

07 czerwca 2022

VRF SAMSUNG

Co to jest system VRF?

System grzewczo -chłodzący VRF ( tł. Variable Refrigeration Flow ) to urządzenia, których działanie oparte jest o zmienny przepływ czynnika chłodniczego. W praktyce oznacza to, że każde urządzenie znajdujące się wewnątrz pomieszczenia ma wbudowany zawór rozprężny, który steruje wtryskiem czynnika do jednostki wewnętrznej.

Układ należy kojarzyć z klimatyzacją z funkcją grzania i chłodzenia z zastrzeżeniem, że jest to dużo bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie.

Czym różni się system VRF od VRV?

Właściwie możemy powiedzieć ,że niczym. Niemniej jednak skrót VRF oznacza Variable Refrigeration Flow, a VRV onzacza Variable Refrigerant Volume. W praktyce jednak nazwa VRV jest zastrzeżona przez japoński koncern Daikin. Zasada działania obydwóch systemów jest ta sama to każda z firm produkująca rozwiązania oparte o zmianę przepływu czy objętości czynnika ma swoje autorskie rozwiązania.

Czym różni się VRF dwururowy od trzyrurowego?

W tym wypadku różnica jest znacząca. VRF dwururowy może mieć zadaną tylko jedną funkcję w obrębie pracy całego układu – chłodzenie lub grzanie. W przypadku systemu trzyrurowego nie tylko każde urządzenie może mieć wybrany tryb pracy niezależnie od pracy pozostałych jednostek, ale również stosować dodatkowy odzysk ciepła.

Odzysk ciepła w systemach VRF trójrurowych.

Podczas chłodzenia pomieszczeń należy pamiętać ,że tak naprawdę zabieramy z nich ciepło. W tradycyjnym klimatyzatorze lub VRF dwururowym jest usuwane przez wymiennik jednostki zewnętrznej. W układzie kiedy część jednostek chłodzi, a pozostała grzeje ciepło zabrane w czasie chłodzenia dostarczane jest za pośrednictwem rozdzielacza do pomieszczeń wymagających grzania. Z sytuacją taką mamy najczęściej do czynienia w okresach przejściowych ( wiosna/jesień). W budynkach biurowych, czy hotelowych, ich użytkownicy mają często różne potrzeby dotyczące komfortu cieplnego. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja VRF trzyrurowa.

Dlaczego ogrzewanie z systemu VRF?

W większości obiektów komercyjnych klimatyzacja stała się standardem ich wykończenia. Systemy VRF są znacznie ekonomiczniejsze w działaniu od tradycyjnych urządzeń służących do chłodzenia. Dodatkową ich zaletą jest możliwość prowadzenia długich instalacji, dzięki czemu nie musimy „obwieszać” całego budynku agregatami chłodniczymi.

Systemy trójrurowy pomimo ,że jest droższy od dwururowego jest częstym wyborem inwestorów ponieważ, po pierwsze nie muszą wykonywać dodatkowej instalacji C.O (wraz z montażem grzejników), a po drugie pozwala na precyzyjne rozliczenie kosztów pobranej energii. To drugie jest szczególnie istotne dla powierzchni najmu w lokalach usługowy, biurach lub budynkach typu apart hotel.

Jak zamówić system VRF?

W związku z tym, że systemy klimatyzacji VRF i VRV wymagają indywidualnego doboru na początku skontaktuj się z nami.

Po przygotowaniu koncepcji rozwiązania przystąpimy do prac projektowych, a następnie wykonawczych.

U nas kupisz na raty !

Zakup klimatyzacji to często duży koszt inwestycyjny. Jeżeli chcesz kupić na raty lub w leasing wystarczy przyjść do naszego salonu sprzedaży. Załatwimy wszystkie formalności. Na stronie santier.pl możesz również skorzystać z kalkulatora kredytowego.

Klimatyzacja Rotenso – montaż klimatyzacji Kraków

03 czerwca 2022

klimatyzacja rotenso kraków

Rotenso to marka klimatyzatorów ,która na dobre zagościła na Polskim rynku. W ciągu ostatnich lat umocnili swoją pozycję i rozpoznawalność jako tani, aczkolwiek niezawodny producent urządzeń chłodzących. Poniżej przedstawiamy zestawienie modeli producenta w raz z funkcjonalnością.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat klimatyzatorów? Odwiedź nasz salon sprzedaży ! Ul. Sikorki 14, Kraków (osiedle Fajny Dom) lub zadzwoń do nas.

KLIMATYZATOR ROTENSO MIRAI X

  • A+++
  • 100% wydajności przy temperaturze -15°C
  • praca w ekstremalnych warunkach -30°C
  • inteligentny czujnik ruchu SMART Eye
  • filtry HEPA, Silver Ion, elektrostatyczny HD
  • Super Jonizator (nowość w serii X)
  • automatyczne oczyszczanie iAIR
  • system nawiewu 4D eMOTO
  • 6 biegów wentylatora
  • tryb Smart Follow
  • tryb Eco eMOTO
  • tryb turbo eMOTO
  • programator czasowy
  • funkcja snu
  • tryb czuwania 1W
  • smart WiFi

KLIMATYZATOR ROTENSO VERSU

  • A+++ (dla mocy 2,6 kW i 3,5 kW)
  • filtry: HEPA, Cold Nano, elektrostatyczny HD
  • Super Jonizator iAIR
  • automatyczne oczyszczanie iAIR
  • system automatycznego nawiewu 4D
  • czujnik zmierzchu
  • stylowy wskaźnik trybu pracy
  • funkcja snu
  • tryb super cichy eMOTO
  • tryb turbo eMOTO
  • tryb Smart Follow
  • tryb czuwania 1W
  • grzanie przy niskiej temp. zewn. -22°C
  • smart WiFi

KLIMATYZATOR ROTENSO VERSU SILVER

  • A+++ (dla mocy 2,6 kW i 3,5 kW)
  • filtry: HEPA, Cold Nano, elektrostatyczny HD
  • Super Jonizator iAIR
  • automatyczne oczyszczanie iAIR
  • system automatycznego nawiewu 4D
  • czujnik zmierzchu
  • stylowy wskaźnik trybu pracy
  • funkcja snu
  • tryb super cichy eMOTO
  • tryb turbo eMOTO
  • tryb Smart Follow
  • tryb czuwania 1W
  • grzanie przy niskiej temp. zewn. -22°C
  • smart WiFi

KLIMATYZATOR ROTENSO VESRU GOLD

  • A+++ (dla mocy 2,6 kW i 3,5 kW)
  • filtry: HEPA, Cold Nano, elektrostatyczny HD
  • Super Jonizator iAIR
  • automatyczne oczyszczanie iAIR
  • system automatycznego nawiewu 4D
  • czujnik zmierzchu
  • stylowy wskaźnik trybu pracy
  • funkcja snu
  • tryb super cichy eMOTO
  • tryb turbo eMOTO
  • tryb Smart Follow
  • tryb czuwania 1W
  • grzanie przy niskiej temp. zewn. -22°C
  • smart WiFi


KLIMATYZATOR ROTENSO REVIO X

  • klasa A+++
  • funkcja Eco Breeze Away
  • Super Jonizator iAIR
  • filtry: HEPA, Cold Nano, elektrostatyczny HD
  • smart WiFi
  • system automatycznego nawiewu 4D
  • czujnik wilgotności
  • modułowa technologia (szybszy serwis klimatyzatora)
  • funkcja snu
  • funkcja Smart Eco Eye
  • tryb czuwania 1W
  • tryb Smart Follow
  • tryb turbo eMOTO
  • grzanie w niskiej temp. zewn. -25°C


KLIMATYZATOR ROTENSO TETA X

  • A++
  • Super Jonizator iAIR
  • lampa bakteriobójcza LED UV
  • filtr elektrostatyczny HD iAIR
  • dwa dodatkowe filtry 3w1
  • modem WiFi
  • system automatycznego nawiewu 4D
  • automatyczna żaluzja 4D
  • modułowa technologia (szybszy serwis klimatyzatora)
  • funkcja snu
  • programator czasowy
  • tryb czuwania 1W
  • tryb Eco
  • tryb Smart Follow
  • tryb turbo eMOTO
  • grzanie nawet w temperaturze -25°C

KLIMATYZATOR ROTENSO KUKA

  • filtr Cold Nano iAIR
  • Super Jonizator iAIR
  • filtr elektrostatyczny HD iAIR
  • automatyczne oczyszczanie iAIR
  • nawiew powietrza 4D eMOTO
  • modułowa technologia (szybszy serwis klimatyzatora)
  • funkcja snu
  • programator czasowy
  • tryb czuwania 1W
  • tryb Smart Follow
  • tryb turbo eMOTO
  • antykorozyjne, pozłacane lamele
  • smart WiFi (opcja)
  • grzanie nawet w temperaturze -20°C

Nasza oferta skierowana jest do firm i klientów z Krakowa oraz okolic. Możemy wykonać montażu klimatyzatora w Krakowie, Wieliczce, Myślenicach czy miastach ościennych. Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu.

Pompy ciepła Kraków

02 czerwca 2022

pompa ciepła wieliczka

Planujesz zakup pompy ciepła? Odwiedź nasz salon sprzedaży.

Kraków, ul. Sikorki 14 ( osiedle Fajny Dom). Otrzymasz tu profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze właściwej pompy ciepła.

Planujesz zakup pompy ciepła?

Zakup pompy ciepła wiąże się z dużym kosztem inwestycyjnym i wiąże nas z wykonawcą na wiele lat choćby w zakresie obsługi serwisowej. Warto więc zaufać sprawdzonym i wiarygodnym firmom instalacyjnym z wieloletnim doświadczeniem.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną ofertę na montaż pompy ciepła.

U nas kupisz na raty i leasing.

Inwestycja w pompę ciepła to dobry wybór. Wiąże się on jednak z dużym nakładem finansowym. Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy wraz z Santader Bank ofertę kredytu z dopłatami do odnawialnych źródeł energii.

Oblicz ratę kredytu. W naszym salonie sprzedaży załatwisz wszystkie formalności.

O czym należy pamiętać wybierając pompę ciepła?

Dobór pompy ciepła.

Prawidłowy dobór pompy ciepła może stanowić nie lada wyzwanie. Pompy ciepła nie będą prawidłowo pracowały zarówno jeśli będą przewymiarowane, jak i nie domiarowane. Z dwojga złego lepiej mieć nieco za słabą pompę ciepła niż za mocną. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki pracy sprężarek inverterowych. W przypadku kiedy pojedynczy cykl pracy nie będzie wystarczająco długi, pompa będzie się co chwilę włączała i wyłączała, a co za tym idzie nie będzie pracowała ekonomicznie.

CHCESZ KUPIĆ POMPĘ CIEPŁA? PAMIĘTAJ ! Nie sugeruj się nominalną mocą pompy ciepła podaną przez producenta. Jest to wartość podawana dla +7st.C. Dobór pompy ciepła Kraków wykonuje się z kart charakterystyki urządzenia dla parametru -20st.C. Punkt doboru w różnych regionach Polski może się różnić w zależności od tego w której strefie klimatycznej znajduje się dane miato.

Bufor do pompy ciepła

Ważnym aspektem w instalacji pompy ciepła jest bufor pozwalający na prawidłową pracę. Na wstępie zaznaczam ,że nie ma konieczności stosowania buforów w formie zbiornika. Doskonałym buforem jest np. instalacja ogrzewania podłogowego np. w pomieszczeniu garażu czy wiatrołapie. Konieczne jest jednak prawidłowe obliczenie czy jej zład jest wystarczający oraz wyeliminować elementy sterujące ,które mogą ograniczyć lub odciąć przepływ wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania.

Pompa ciepła powietrzna – monoblok

Jest to rozwiązanie ,które klientom z reguły odradzamy. Urządzenie tego typu ma swoje zastosowanie, ale w domach jednorodzinnych dużo lepiej sprawdzają się pompy ciepła typu split. Rozwiązanie monoblok często jest na siłę przepychane przez firmy instalacyjne nie umiejące wykonać podłączenia i uruchomienia chłodniczej części instalacji. Jest to jednak alternatywa dla osób ,które budżet ogranicza i nie mogą kupić pompy ciepła z osobną jednostką wewnętrzną.

Jeśli Klient jest zdecydowany na taką opcję pompę ciepła może nabyć takie urządzenie posiadania uprawnień f-gazowych. Szeroki wybór monoblokowych pomp ciepła znajduje się tutaj

Pompy ciepła Kraków – czy warto instalować?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Inwestycyjny koszt wykonania pompy ciepła znacznie przekracza koszt zamontowania pieca gazowego. Przy nowych inwestycjach można jednak oszczędzić na przyłączu, instalacji gazowej i murowaniu komina wraz z wkładem. Różnica pomiędzy ceną źródła ciepła ulega wtedy znacznemu zmniejszeniu. Nie zmienia to faktu, że i tak całość inwestycji potrzebuje około 7-10 lat na zwrot, przy aktualnych cenach energii. Sytuacja ta prawdopodobnie ulegnie gwałtownej zmianie po uwolnieniu cen na energię elektryczną i gazową. Po wstępnych wyliczeniach po aktualnych stawkach energii w cenach rynkowych, okazuje się, że koszt inwestycji w fotowoltaika wraz z pompą ciepła zwraca się w przeciągu 5 lat.

Należy zapamiętać ,że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Dotacje na zakup pompy ciepła – sprawdź warunki !