Moc chłodnicza klimatyzatora – jakie ma znaczenie i jak ją obliczyć

27 lipca 2022

Tylko z pozoru wybór klimatyzatora to prosta sprawa. Tak naprawdę pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym parametry techniczne urządzenia, jego model, miejsce przeznaczenia, a także realne potrzeby użytkowników. Inną wydajność muszą mieć urządzenia przeznaczone do użytku domowego, a inną te, które wykorzystuje się w pomieszczeniach biznesowych i przemysłowych. Pod kątem wydajności i kosztów eksploatacji kluczowa jest moc chłodnicza klimatyzatora. Czym ona jest i w jaki sposób ją obliczać?

klimatyzator Mitsubishi EF Kraków

Czym jest moc chłodnicza klimatyzatora?

Moc chłodnicza to parametr podawany przez producentów w jednostce kW. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak jest to najważniejszy parametr, który bierze się pod uwagę w procesie zakupowym. To od niego zależy to, na ile wydajny i energooszczędny będzie dany system klimatyzacji. Każdy z producentów ma obowiązek uwzględnienia mocy chłodniczej urządzenia na certyfikacie energetycznym. Informacje w tym zakresie dostępne są również na stronach internetowych dystrybutorów, co ułatwia podjęcie decyzji zakupowej. Od mocy chłodniczej urządzenia zależy to, czy będzie w stanie podołać wymaganiom użytkowników i specyfice miejsca, w którym będzie ono użytkowane. Podając moc chłodniczą, producenci wskazują na temperaturę zewnętrzną otoczenia oraz na temperaturę docelową, którą w danych warunkach ma osiągnąć klimatyzacja. Efektem tych pomiarów są dane techniczne, które zawierają się na instrukcji sprzętu elektronicznego.

Moc urządzania a moc chłodnicza

Moc urządzenia to nie to samo, co moc chłodnicza. Musisz o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup danego modelu. Przede wszystkim moc urządzenia to ogólny wskaźnik, który określa, w jakiej skali może ono działać. Moc chłodnicza to natomiast informacja o tym, jak wydajne jest urządzenie w procesie chłodzenia pomieszczenia oraz ile prądu będzie pobierało. Przyjmuje się, że moc chłodnicza jest średnio trzy razy niższa od mocy urządzenia. Dla przykładu, w klimatyzatorze o mocy ogólnej 3,5 kW będziemy mieli do czynienia z maksymalną mocą chłodzenia na poziomie 1,1 kW . Podstawowe obliczenia mogą się różnić w zależności od producenta. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami technicznymi podawanymi przez niego na stronie internetowej oraz w dokumentacji produktu.

Czy urządzenia zawsze pracują w pełni mocy?

klimatyzator daikin stylish

Należy również pamiętać o tym, że klimatyzatory bardzo rzadko pracują z pełną mocą. Oznacza to, że realnie wykorzystywana moc chłodnicza jest jeszcze niższa od tej, którą uzyskamy w obliczeniach. Szacuje się, że wynosi ona z reguły 0,3-0,8 kW. Oznacza to, że tyle energii elektrycznej pobiera urządzenie podczas godziny jego eksploatacji. Mając te dane, z dużą dokładnością można przewidzieć koszty eksploatacyjne urządzenia oraz wysokość rachunków za energię elektryczną w domu lub w firmie.

Jak obliczyć moc chłodniczą niezbędną w danym pomieszczeniu?

Potencjał urządzenia i niezbędnej mocy chłodniczej można łatwo obliczyć. Uznaje się, że rozmiar wnętrza (podany w metrach kwadratowych) należy pomnożyć przez 100. Następnie wynik oznacza, ile kW mocy chłodniczej będzie potrzebne. To bardzo proste wyliczenia, ponieważ dla pomieszczeń o wielkości 20 metrów kwadratowych moc powinna wynosić 2 kW itd. Oznacza to, że 1 kW przypada na 10 metrów kwadratowych wnętrza. Więcej informacji dotyczących klimatyzacji znajdziesz również na naszym blogu.

Jak obliczyć potencjalne koszty użytkowania urządzenia?

Posiadanie wiedzy na temat mocy chłodniczej klimatyzatora jest niezwykle przydatne. Dzięki niej jeszcze przed zakupem sprzętu możemy obliczyć koszty jego eksploatacji w standardowych warunkach. Jak to zrobić? Pobór mocy ustala się na podstawie podanej przez producenta mocy i pod uwagę bierze się dwa skrajne wyniki, czyli ten najwyższy i najniższy. Szacuje się, że godzinowy pobór prądu to około 0,3-0,8 kW. Ten wynik należy przemnożyć przez liczbę godzin pracy klimatyzatora oraz stawkę za 1 kWh według taryfy operatora. W ten sposób z dużą precyzją ocenisz, które z urządzeń będzie najbardziej efektywne energetycznie i oszczędnie. Dobra analiza tych parametrów na etapie zakupu sprawi, że w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy na inne inwestycje.

Jeżeli masz wątpliwości w zakresie tego, gdzie znaleźć moc chłodniczą produktów oferowanych przez Santier, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem.

Tryb osuszania w klimatyzacji-jak i po co go używać?

19 lipca 2022

Prawidłowa eksploatacja i serwisowanie klimatyzatora przekłada się na jego żywotność. Jedną z funkcji wbudowanych w większość urządzeń jest tryb osuszania. Warto zastanowić się nad tym, czym on jest i jak z niego korzystać. W jakich sytuacjach rekomendowany jest tryb osuszania powietrza i kto powinien z niego korzystać? Sprawdź.

klimatyzacja

Czym jest tryb osuszania w klimatyzacji?

Jak sama nazwa wskazuje, funkcja osuszania w klimatyzacji pozwala na redukcję wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. W zależności od specyfiki budynku oraz przeznaczenia pomieszczenia, optymalny poziom wilgotności powinien wynosić 40-60%. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tego parametru może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i codzienny komfort. Więcej informacji dotyczących klimatyzacji znajdziesz na naszym blogu.

Dlaczego zbyt duża wilgotność powietrza jest zagrożeniem?

Doprowadzenie do podwyższonej wilgotności powietrza w pomieszczeniu może mieć negatywne skutki. Przede wszystkim stworzenie tego mikroklimatu sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni. To groźne drobnoustroje, na które podatne są zwłaszcza dzieci oraz osoby borykające się z alergiami. Ostatecznie jednak długotrwałe działanie grzybów i pleśni może mieć również negatywny wpływ na organizm osób o silnym układzie odpornościowym. Przy zbyt dużej wilgotności wzmaga się nasza potliwość, a także postępuje ospałość. Na co dzień możemy mieć problemy z zachowaniem wysokiej wydajności w pracy oraz z utrzymaniem koncentracji. Przekłada się to także na pogorszone samopoczucie, dlatego dbałość o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu i w biurze to podstawa. Pod tym kątem funkcja osuszania powietrza okazuje się naprawdę przydatna. Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu można zmierzyć za pomocą higrometru.

Na jakiej zasadzie działa ta funkcja i kiedy z niej skorzystać?

tryb osuszania klimatyzacji

Funkcja osuszania powietrza jest bardzo przydatna m.in. po obfitych opadach deszczu. Jeżeli przez wiele godzin padało lub przeszła gwałtowna ulewa, to przez jakiś czas wilgotność powietrza będzie podwyższona. Przekłada się to również na to, jakim powietrzem oddychamy w domu lub w biurze.

Po uruchomieniu funkcji osuszania, klimatyzator będzie podawał do wnętrza ciepłe i osuszone powietrze i jednocześnie pobierał te o podwyższonej wilgotności. W krótkim czasie doprowadzi poziom zawilgocenia do właściwego optymalnego. To wygodne rozwiązanie, ponieważ tryb osuszania nie wpływa na zmianę temperatury powietrza w otoczeniu i na komfort cieplny domowników lub pracowników.

Czy każdy klimatyzator ma tryb osuszania?

Nie każdy z dostępnych na rynku klimatyzatorów posiada wbudowany tryb osuszania. Stał się on jednak standardem w przypadku nowoczesnych i wydajnych urządzeń proponowanych przez czołowych producentów na świecie. Znajduje się on m.in. w sprzęcie oferowanym przez Toshiba. Przed zakupem warto sprawdzić, czy interesujący Cię model posiada tryb osuszania, ponieważ w perspektywie eksploatacji może okazać się to bardzo przydatną funkcją. Niektóre modele posiadają automatyczny tryb osuszania z miernikiem. Jeżeli wskaźnik wbudowany w urządzenie wskaże przekroczenie wskazanego poziomu, to klimatyzator we własnym zakresie zadba o włączenie funkcji osuszania. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nie ma nas w domu i nie jesteśmy w stanie w sposób ręczny uruchomić urządzenia.

Gdzie sprawdza się ta funkcja?

Oczywiście największe korzyści funkcja ta przynosi we wnętrzach, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza. Dotyczy to m.in. domowych kuchni i łazienki. To tam rekomendowane wskaźniki są przekraczane z dużą częstotliwością. Zwiększone ryzyko dużej wilgotności powietrza występuje również w przypadku starych kamienic oraz budynków mieszkalnych o wysokich sufitach. Wówczas wnętrza są trudne do ogrzania, co sprzyja występowaniu wilgoci w okresie jesieni i późnego lata. Wtedy w Polsce występuje największa suma opadów atmosferycznych, co przekłada się na wzrost wilgoci w naszych domach. Oczywiście z funkcji osuszania można z powodzeniem korzystać przez cały rok, w zależności od swoich potrzeb. Wpłynie to korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie klimatyzator posiada ten tryb. W Santier bez problemu znajdziesz takie rozwiązania.

Jaka klimatyzacja jest najlepsza dla alergików?

14 lipca 2022

Wybór odpowiedniego klimatyzatora ma znaczenie. Wzrasta ono zwłaszcza w przypadku alergików, którzy muszą zadbać nie tylko o odpowiednią temperaturę powietrza, ale również o jego czystość. Wówczas optymalnym wyborem są dedykowane modele, które posiadają wysokiej jakości zestawy filtracyjne. Dzięki temu urządzenie nie tylko zadba o Twój komfort cieplny i wygodę, ale także bezpieczeństwo.

Young woman with allergy sneezing. Girl feeling sick having runny nose.

Klimatyzator i oczyszczasz powietrza w jednym urządzeniu – czy to możliwe?

W przypadku alergików dobrym wyborem okazuje się wybór urządzenia, które jednocześnie będzie pełniło rolę klimatyzatora i oczyszczacza powietrza. Jest to możliwe, a nowoczesne rozwiązania technologiczne są pod tym kątem bardzo wydajne. Sprawdzają się zarówno w użytkowaniu domowym, jak i w przestrzeniach biznesowych. Z powodzeniem można wykorzystywać je również we wnętrzach, gdzie przebywa więcej osób. Zastosowanie wysokiej jakości klimatyzatora z technologią oczyszczania powietrza pomoże w dbałości o czyste, sterylne i chłodne powietrze. Dodatkowo tego typu sprzęt może pełnić rolę grzejnika w okresie zimnych jesiennych i zimowych dni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora dla alergików?

Jest kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji dla alergików. Jednym z kryteriów wyboru jest cena, jednak nie zawsze powinno się stawiać na najtańsze lub najdroższe modele. Wbrew pozorom parametr ten nie zawsze stanowi o klasie danego urządzenia. Jako alergik powinieneś zwrócić szczególną uwagę na podstawowe funkcje klimatyzatora oraz jakość jego wykonania. Dobrej jakości urządzenia wykonywane są ze starannie dobranych i prefabrykowanych materiałów, dzięki czemu zapewniają komfort użytkowania na lata.

Bardzo ważna jest moc urządzenia oraz moc chłodnicza. Ta ostatnia przekłada się bezpośrednio na koszty związane z codzienną eksploatacją systemu klimatyzacji. Podstawową funkcją poszukiwaną przez alergików powinna być technologia oczyszczania powietrza. W tego typu urządzeniach stosuje się zestawy filtracyjne różnego typu. Dzięki nim powietrze wtłaczane do pomieszczenia jest nie tylko ochłodzone lub dogrzane do wskazanej temperatury, ale także oczyszczone z zawartych w nim drobnoustrojów. Sterylność powietrza to podstawa w przypadku alergików. Pod tym względem starannie dobrany klimatyzator przełoży się bezpośrednio na codziennym komfort życia osób zmagających się z alergiami i innymi schorzeniami układu oddechowego.

Sprawdź, czy Twoje urządzenie ma zainstalowane filtry

klimatyzacja samsung kraków

Przed podjęciem decyzji zakupowej upewnij się, że wybrany klimatyzator posiada już zainstalowane filtry. Niektórzy producenci oferują funkcję oczyszczania powietrza, jednak dedykowane filtry nie są dostępne w standardowym zestawie. Wówczas przekłada się to na potrzebę poniesienia dodatkowych kosztów związanych z ich zakupem i montażem.

Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie, jak wygląda usługa serwisowania klimatyzatora oraz jak dbać o czystość filtrów i ich wymianę. Te elementy w procesie eksploatacji ulegają zabrudzeniom i wymagają regularnej kontroli. W przypadku klimatyzacji dla alergików (i nie tylko) ważne jest bieżące czyszczenie, dzięki czemu unika się ryzyka powstawania szkodliwych grzybów i pleśni. Ich działanie na ludzki organizm może być bardzo negatywne, dlatego pod żadnym pozorem nie można dopuścić do ich rozwoju.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Dobrej jakości klimatyzatory dla alergików znajdziesz m.in. w ofercie firmy Santier. Specjaliści zadbają o poznanie Twoich potrzeb, a także zaproponują rozwiązanie szyte na miarę. Najczęściej wybierane są modele ścienne, jednak na życzenie klienta można zamontować również klimatyzatory podsufitowe lub przypodłogowe. Wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia i specyfiki jego użytkowania. Starannie dobrane urządzenie z oczyszczaczem powietrza pomoże w neutralizacji: pyłków, kurzu, grzybów, pleśni i drobinek organicznych z wdychanego powietrza. Dzięki temu codzienne życie alergików będzie zdecydowanie bardziej komfortowe i bezpieczne. Tego typu urządzenia powinny być montowane zarówno w domach, jak i w przestrzeniach biznesowych. Klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza znajdziesz w ofercie takich marek jak m.in.: Samsung, Daikin, Mitsubishi Electric, Gree i innych.

Uzupełnianie czynnika w klimatyzacji – kiedy i jak wykonać.

03 lipca 2022

Ostatnio napisaliśmy artykuł o prawidłowym wykonaniu polegającym na serwisie klimatyzacji i serwisie pompy ciepła. Często jednak kliencie dzwoniący o serwis od razu proszą o uzupełnienie czynnika. Skąd bierze się ten stereotyp ,że podczas serwisu należy uzupełnić czynnik chłodniczy.

Co to jest czynnik chłodniczy ?

Tytułem wstępu rozpoczniemy od wyjaśnienia czym jest czynnik chłodniczy, który jest owiany tajemnicą serwisantów. Czynnik chłodniczy to nic innego jak mieszanina biorąca udział w wymianie termodynamicznej w procesach chłodzenia lub grzania. Ciężko brzmi ? Już wyjaśniam. Każda substancja posiada swoje właściwości fizyczne i chemiczne i takie właściwości posiadają również czynniki chłodnicze. W czasie pracy klimatyzacji osiągają one różne ciśnienia, a co za tym idzie różne temperatury i stąd mamy proces chłodzenia i grzania. Żeby zobrazować tą sytuację dla przeciętnego Kowalskiego przedstawię to na przykładzie wody. Woda jak wiemy wrze w temperaturze 100st.C , ale czy na pewno? Dzieje się tak ,gdy gotujemy wodę w ciśnieniu atmosferycznym 1013 hPa. Biorąc tą samą wodę i obniżając ciśnienie otoczenia do 600 hPa woda zacznie wrzeć już w temp. około 50st. C. Tą zasadę wykorzystuje się w klimatyzacji i pompach ciepła używając do tego czynników chłodniczych o danych właściwościach fizycznych.

Kiedy należy uzupełniać czynnik chłodniczy?

Najprostszą odpowiedzią jest ,że chłodziwo uzupełnia się ,gdy brakuje czynnika w instalacji lub wcale go niema. Należy jednak pamiętać ,że układy chłodnicze powinny być szczelne i ubytek czynnika jest czymś nie naturalnym. Wynika on z nieszczelności układu i zanim zostanie uzupełniony, należy sprawdzić czy układ jest szczelny.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji ?

Jeżeli posiadamy układ nabity i pracujący możemy użyć wykrywacza nieszczelności i sprawdzić wszystkie połączenia lutowane i skręcane w układzie. Jeśli nie ma takiej możliwość, należy odzyskać pozostały czynnik chłodniczy z układu, a następnie sprawdzić szczelność układu gazem obojętnym. Do dyspozycji mamy azot lub hel, ale ze względu na koszty najczęściej używamy azotu.

Czynnik dobijamy przy użyciu wagi !

Kiedy czynnik chłodniczy możemy dobić, a kiedy należy go wymienić ?

Czynniki chłodnicze w układach klimatyzacji dzielimy na zeotropowe i azeotropowe ( ewentualnie bliskieazeotropowo). W praktyce oznacza to ,że składniki czynnika chłodniczego mają różne lub podobne właściwości poślizgu temperaturowego. Dla porównania weźmiemy czynnik r407c i r410a.

Czynnik chłodniczy r407c jest mieszaniną zeotropową. W przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek ubytku, należy resztę czynnika odzyskać i odesłać do PROZONu celem regeneracji lub utylizacji mieszaniny i uzupełnić ją od nowa. Ważne ,aby pamiętać, że w przypadku tych czynników butla podczas uzupełniania powinna zostać obrócona.

W przypadku czynnika r410a ,który jest mieszaniną bliskoazeotropową , w przypadku ubytku możemy czynnik uzupełniać i zachowa on swoje właściwości fizyczne. Przy dużych ubytkach rzędu 50% sugeruję jednak i ten czynnik wymienić w całości.

Omówienie właściwości fizyko-chemicznych kilku czynników chłodniczych

Dla dociekliwych lub osób które tego potrzebują poniżej znajduje się opis kilku najpopularniejszych gazów chłodniczych używanych w klimatyzacji.

Czynnik chłodniczy R407c

Skład chemiczny:


CH2F2 – Difluorometan (R32) 23%
CF3CHF2 – Pentafluoroetan (R125) 25%
CF3CH2F – Tetrafluoroetan (R134A) 52%

Własności fizykochemiczne

Masa molowa : 86,2 g/mol
Temperatura wrzenia (0,1013 MPa): -43,6oC
Temperatura krytyczna: 86,7oC
Ciśnienie krytyczne: 4,62 MPa
Gęstość krytyczna: 0,5068 kg/dm3
Ciepło parowania w temp. 25oC.: 246,1 kJ/kg
Gęstość cieczy w temp. 25oC: 1,136 kg/dm3
Gęstość par w temp. 25oC: 43,8 kg/m3

Czynnik chłodniczy R410a


Skład chemiczny:


CH2F2 – Difluorometan (R32) 50%
CF3CHF2 – Pentafluoroetan (R125) 50%

Własności fizykochemiczne


Masa molowa : 72,6 g/mol
Temperatura wrzenia (0,1013 MPa): -51,5oC
Temperatura krytyczna: 71,8oC
Ciśnienie krytyczne: 4,89 MPa
Gęstość krytyczna: 0,4889 kg/dm3
Ciepło parowania w temp. 25oC.: 190,3 kJ/kg
Gęstość cieczy w temp. 25oC: 1,068 kg/dm3
Gęstość par w temp. 25oC: 65,18 kg/m3

Czynnik chłodniczy R32

Zamiennik czynnika chłodniczego R410a.