W tym artykule postaramy się porównać kilka systemów grzewczych wraz z omówieniem wad i zalet każdego z nich. Jako podsumowanie postaramy się wybrać system najbardziej optymalny pod kątem kosztów inwestycyjnym. Nie znajdziemy tu jednak gotowej recepty i odpowiedzi na tytułowe pytanie: jakie ogrzewanie wybrać do domu? Jest to indywidualna spraw pod kątem inwestycji.
Piece na paliwa stałe
Piece na paliwa stałe możemy potraktować, że powoli odchodzą do lamusa. Wiele miast wprowadza obostrzenia co do spalania węgla i drzewa, a nawet pojawiają się propozycję rezygnacji z peletu i ekogroszku. Wydaj się to dość dziwnym pomysłem, biorąc pod uwagę ogromne koszty inwestycyjne jakie zakłady produkujące ekogroszek i pelet poczyniły w ostatnich latach. Również cena ogrzewania budynku zarówno peletem jaki i ekogroszkiem przewyższają koszta związane z energią odnawialną.
Reasumując, wybranie tego typu ogrzewania w nowobudowanym budynku nie ma uzasadnienia ekonomicznego i wiąże się z ryzykiem konieczności zmiany systemu grzewczego w najbliższych latach.
Piec kondensacyjny tradycyjne do C.O i C.W.U
Gazowe piece kondensacyjne to na dzień dzisiejszy najbardziej popularne źródło ogrzewania domów jednorodzinnych. Jest to w miarę oszczędne i stabilne źródło ogrzewania budynku. Instalacji centralnego ogrzewania, jak również instalacja ciepłej wody jest obsługiwana przez tego typu piec. Ogrzewanie odbywa się w wyniku spalania gazu ,który nagrzewa przepływającą wodę.
Czy możemy więc uznać to źródło za dobre rozwiązanie? Nie zupełnie. W dzisiejszych czasach oprócz ekologii liczy się również ekonomia rozwiązania. Nie da się ukryć, że ceny zarówno prądu jak i gazu podążają w górę w zaskakującym tempie. W praktyce oznacza to ,że decydując się na nowe źródła ogrzewania budynku ,warto wybierać najtańsze w eksploatacji i umożliwiające uniezależnienie się od zmian cen mediów.
Piece nadmuchowe kondensacyjne
Piec nadmuchowy to rozwiązanie ,które zyskało na popularności wraz z falą osób wracających ze Stanów Zjednoczonych. Ale czy bardzo popularny system w USA, nadaje się na nasze warunki klimatyczne ? Odpowiedź brzmi tak ,ale już nie do końca do architektury budynków przez nas budowanych. Mnogość pomieszczeń nie współgra z niskimi sprężami dyspozycyjnymi pieców nadmuchowych , nie wspominając o braku miejsca na duże kanały powietrzne ,którymi takie ogrzewanie się odbywa.
W mojej ocenie jedyną zaletom tego rozwiązania jest niska bezwładność systemu i ewentualna możliwość spięcia go w kombajn HVAC , dzięki któremu możemy oszczędzić nieco miejsca. Nie są to jednak argumenty, które przekonują podczas rozważania systemu ,który całorocznie ma ogrzewać budynek. Na koniec warto nadmienić ,że piec nadmuchowy służy jedynie do ogrzewania budynku i nie ma możliwości dostarczania C.W.U.
Ogrzewanie klimatyzacją
Bardzo dobre rozwiązanie dla małych pomieszczeń lub pomieszczeń używanych sezonowo , jak domki letniskowe. Niska bezwładność systemu pozwala w bardzo krótkim czasie ogrzać pomieszczenie, a dodatkowo wbudowana do klimatyzatora funkcja WIFI, pozwala uruchomić urządzenie odpowiednio wcześnie. Rozwiązanie dopasowane również do pomieszczeń użytkowanych okresowo jak np. sale konferencyjne.
Czy klimatyzacja może ogrzewać duże powierzchnie? Oczywiście ,że tak. Sytuacja jest bardzo dobrze znana z wielu biurowców. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że są to zazwyczaj zaawansowane technologicznie systemy o zmiennym przepływie czynnika – VRF. Na ten wybór inwestorzy decydują się z wielu dodatkowych powodów, takich jak konieczność inwestycji w klimatyzację na potrzeby chłodzenia, niska bezwładność systemu, unikanie problemów z ogrzaniem dużych powierzchni przeszkleń.
Nie polecamy jednak stosowania klimatyzacji do ogrzewania tradycyjnego domu, użytkowanego na codzień.
Powietrzna pompa ciepła
Pompa ciepła to urządzenie ,którego działanie w dużym uproszczeniu opiera się na wytwarzaniu wysokiej temperatury w wyniku sprężania czynnika znajdującego się w instalacji. Następnie jego przekazanie odbywa się w wymienniku płytowym w którym ciepło oddawane jest do wody krążącej w układzie centralnego ogrzewania. W praktyce oznacza to, że prawidłowo wykonany układ powinien dostarczać około 4kW mocy grzewczej przy zużyciu 1 kW energii elektrycznej. Ten bilans stawia pompy ciepła na szczycie wśród ekologicznych źródeł ciepła.
Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem, którego co do zasady działa tak samo jak powietrzna pompa ciepła. Różnica pomiędzy oboma rozwiązaniami to wymiennik przez ,który następuje wymiana ciepła z powietrzem lub gruntem. W przypadku gruntu możemy powiedzieć, że wymiana jest bardziej stabilna i w niskich temperaturach zewnętrznych daje lepszy wynik dla chwilowego współczynnika COP. Jednak dla średniej wartości tego współczynnika na przestrzeni roku różnice nie są bardzo znaczące.
Podsumowanie
W artykule opisano kilka z popularnych rodzajów systemów grzewczych. Pozostaje jednak pytanie jakie ogrzewanie wybrać do domu?
Na początek zastanówmy się jakie są nasze potrzeby względem ogrzewania C.O i C.W.U. Jakie mamy możliwości finansowe i na czym najbardziej nam zależy. Następnie należy przeanalizować wszystkie informacje ,które znalazły się w tym artykule i wybrać ogrzewanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.
Gdybym jednak miał wskazać system uniwersalny wybrałbym rozwiązanie oparte o powietrzną pompę ciepła. Pomimo nieco większych kosztów inwestycyjnych niż w przypadku pieca gazowego, jest to rozwiązanie tańsze w eksploatacji ,jak również umożliwiające niemal całkowite uniezależnienie się od zmiennych cen energii.