W związku z ciągłym wyścigiem technologicznym producentów urządzeń klimatyzacyjnych coraz ciężej wybrać urządzenie z ogromnego asortymentu dostępnego na rynku. Należy pamiętać ,że nie ma prostej odpowiedzi na pytanie – jakie urządzenie kupić? Wybór ten musi być spersonalizowany do potrzeb klienta. Na co więc warto zwrócić uwagę?
Pierwszym aspektem jest gwarancja, stanowiąca swego rodzaju deklarację producenta co do niezawodności urządzeń – tu zdecydowanie na czele stoją urządzenia z 5-letnim okresem gwarancji producenta takie jak Mitsubishi czy Daikin, część producentów daje taki okres gwarancji ,ale tylko na sprężarkę.
Kolejnym ważnym punktem jest designe klimatyzatora. Na chwilę obecną na rynku są dostępne jednostki w różnych kształtach i kolorach. Naszym zdaniem prym w tej materii wiodą Mitsubishi z urządzeniami serii Diamond i EF ( dostępne w kolorach czerwonym, czarnym ,białym i srebrnym), Daikin z urządzeniem Emura i Stylish ( dostępne w kolorze białym, srebrny czy czarnego drzewa) i Samsung z całą linią klimatyzatorów Wind-Free. Te ostatnie jako jedyne na rynku mają możliwość wykorzystania funkcji nieodczuwalnego nawiewu. Z całą pewnością czują jednak na plecach oddech goniącej ich konkurencji producentów urządzeń z niższej półki takich jak np. Gree czy Sinclair, przy czym niższa nie znaczy słaba. Urządzenia Gree w ostatnich trzech latach przeszły prawdziwą metamorfozę stylu i funkcjonalności. Dostępne w wielu kolorach, z różnymi trybami pracy, a nawet z czujnikiem obecności znanym do tej pory głównie z linii urządzeń Mitsubishi Diamond.
Ostatnim decydującym czynnikiem jest cała linia funkcji dodatkowych oferowanych przez producentów, stanowiąca często clou problemu z wyborem klimatyzatora. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czego naprawdę oczekujemy od naszego urządzenia? Jeżeli jest to coś więcej niż grzanie i chłodzenie to pozostaje, zastanowić się co jeszcze? I tu mamy do wyboru cały szereg funkcji dodatkowych od WiFi, które powoli staje się standardem, przez jonizator powietrza, dodatkowe filtry, sterowane łopatki boczne kończąc na czujnikach obecności odpowiadające za rozprowadzenie strugi powietrza nawiewanego, tak aby nie kierować jej na osoby przebywające w pomieszczeniu.
Prawidłowo wykonany serwis klimatyzacji jest czynnikiem wpływającym na żywotność klimatyzatora i bezpieczeństwo korzystania z urządzenia przez użytkownika. Nie można go kojarzyć jedynie z opryskaniem jednostek środkiem dezynfekującym parownik i skraplacz. Pełen serwis klimatyzatora polega na skutecznym wyczyszczeniu obu jednostek, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przepustowość wymiennika, który może być zatkany przez zabrudzenia, nie dających się usunąć tylko chemią. Należy wykonać pomiar prądów pracy sprężarki i elementów elektrycznych, a gdy coś budzi niepokój serwisanta, powinien podpiąć klimatyzator do komputera i przeprowadzić szczegółową analizę układu chłodniczego na podstawie czujników znajdujących się w różnych miejscach instalacji. Dodatkowo, kontroli trzeba poddać wszystkie elementy stanowiące o bezpieczeństwie użytkownika, jak choćby podpięcia zasilania i uziemienia.
Jeżeli, więc klientowi zależy na czymś więcej niż pieczątka w karcie gwarancyjnej, pytając o ofertę serwisową warto zwrócić uwagę co firma oferuję w ramach ceny- gdyż często tanio, nie oznacza dobrze.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które do wytworzenia energii cieplnej pobiera około 75% energii z otoczenia ,a jedynie 25% z prądu. Czy w praktyce oznacza to, że zawsze się opłaca? Odpowiedź na to pytanie brzmi dokładnie tak samo jak dla pozostałych źródeł energii odnawialnej – NIE ZAWSZE, szczególnie w budynkach starych z instalacją C.O przygotowaną pod źródła wysokotemperaturowe. Sytuacja może się jednak zmienić w ramach ciągle rosnących cen za pozostałe źródła ciepła, w porównaniu do pompy, która w połączeniu z kolektorami fotowoltaicznymi pozwala niemal całkowicie uniezależnić się od dostawców prądu czy gazu.
Zacznijmy więc od początku. Aspektów decydujących o rentowności inwestycji jest bardzo wiele takich jak: dostępność innych źródeł energii, wybór priorytetów trybów, możliwości instalacyjne, przenikalność ciepła budynku czy zwykłe potrzeby klienta. Dopiero po dokładnej analizie wszystkich czynników, można określić stopień rentowności instalacji. Jest to główny powód dla ,którego warto się zdać na firmę posiadającą doświadczenie w doborze i montażu urządzeń.
W związku z pojawieniem się konieczności walki o poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, pojawiło się rozporządzenie o zakazie używania palenisk na paliwa stała, a co za tym idzie konieczności wymiany na źródła bardziej ekologiczne.
Jedną z możliwości, jakie zaoferował na ustawodawca w programie dotacyjnym jest pompa ciepła. Producenci wychodząc naprzeciw nowej sytuacji stworzyli urządzenia wysokotemperaturowe, które są mniej ekonomiczne od typowych pomp ciepła dedykowanych dla nowego budownictwa, nie mniej stanowią ciekawą alternatywę dla urządzeń gazowych. Korzystanie z nich jest tańsze od gazu, nie musimy prowadzić nowych kominów i można je wstawić w istniejącą instalację właściwie bez wykonywania jakiś specjalnych modernizacji kotłowni. Każdy inwestor stający przed dylematem na co zamienić swoje stare palenisko, powinien dokładnie rozważyć instalację pompy ciepła, szczególnie uwzględniając częste łączenie programów dotacyjnych na wymianę paleniska z montażem paneli fotowoltaicznych ,co niemal całkowicie pozwala uniezależnić się od zmian cen energii.
Powodów dla których warto zainwestować w rekuperację jest kilka, ale zacznijmy od wyjaśnienia czym jest sama rekuperacja.
Rekuperacja to nic innego jak mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna, która na wbudowanym wymienniku odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przekazuje jego temperaturę powietrzu nawiewanemu z zewnątrz. Ilość przekazanego ciepła, świadczy o skuteczności wymiennika i jest mierzona w %.
Dlaczego warto w nią zainwestować?
Najważniejszym powodem jest ograniczenie lub uniemożliwienie naturalnej wentylacji w budynkach nowobudowanych. Dzieje się tak w związku ciągłym obniżaniem współczynników energetycznych jakim powinny odpowiadać budynki i wyścigiem producentów materiałów budowlanych w uzyskiwaniu, jak najniższych współczynników przenikalności cieplnej przez przegrody. Straciliśmy ,więc możliwość korzystania z wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) tzn. budynek stał się swego rodzaju termosem, któremu odcięto dopływ świeżego powietrza, a co za tym idzie stracił on możliwość wymiany powietrza. Skutki złej wentylacji to pleśń, wilgoć, złe samopoczucie itd. Aby tego uniknąć należy wykonać wentylację nawiewno-wywiewną.
Drugim argumentem jest wzgląd ekonomiczny. Duża część central uzyskuje realne wyniki na poziomie powyżej 85% odzysku ciepła potrzebnego na ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Ma to późniejsze przełożenie w obniżonych rachunkach za ogrzewanie, wskazujących na poziom rentowności inwestycji poniżej 10 lat, a więc uznajemy, że inwestycja jest opłacalna.
Trzecim powodem jest poprawa jakości powietrza, nie tylko na skutek realizacji funkcji wentylacji przez centralę, ale dzięki filtrom powietrza stosowanym w każdej centrali. Obecnie centralę są w stanie zatrzymywać cząsteczki poniżej 2,5 PM, co znacznie poprawia jakość powietrza jakim oddychamy w domu.
Dodatkowo większość central można wyposażyć w szereg funkcji takich jak: chłodnica/nagrzewnica, nawilżacz powietrza, lampa UV czy aromatodyzator. Większość tych opcji pozwala na ograniczenie ilości dodatkowych urządzeń w domu i zdecydowanie poprawia komfort użytkowania budynku.
W czasach, gdzie jakość powietrza uległa znacznemu pogorszeniu, stanęliśmy przed dylematem jak możemy poprawić jego jakość w naszym otoczeniu, w domach i mieszkaniach, w których żyją nasze rodziny? Czy naprawdę jesteśmy skazani na wszechobecny smog? Odpowiedź jest bardzo prosta – NIE ! Dzięki nowym technologią możemy ograniczyć, a właściwie wyeliminować smog z naszego otoczenia.
Pierwszym z rozwiązań jest stosowanie filtrów w centralach wentylacyjnych zatrzymujących cząsteczki o rozmiarze poniżej 2,5 PM.
Jeżeli nie posiadamy centrali wentylacyjnej możemy korzystać z oczyszczacza powietrza ( air purifier) np. Gree Eagle lub Daikin MC70. Urządzenia są wyposażone w wielowarstwowe filtry HPAC, które składają się z 4 elementów.
● filtr wstępny – usuwa duże cząstki stałe, jak kurz, pyły i sierść zwierząt
● aktywny filtr węglowy – usuwa toksyczny formaldehyd (skuteczność wynosi aż 200m3/h)
● filtr kompozytowy HEPA – zatrzymuje zanieczyszczenia, bakterie, pyłki, w tym PM 2,5, dym tytoniowy oraz roztocza; charakteryzuje się wysoką wydajnością i długą żywotnością
● powłoka ochronna – wzmacnia i chroni strukturę filtra
Zimą możemy również korzystać z urządzenia jakim jest domowy nawilżacz powietrza Gree Mystic. Urządzenie umożliwia nam aromaterapię i oczyszcza powietrze dzięki zabudowanemu filtrowi HEPA.
Tak, klimatyzatorem można ogrzewać dom. Jest to najpopularniejsze ogrzewanie małych domów. Uważamy ,że w związku ze zmianą przepisów będzie to najczęściej wykorzystywany sposób do ogrzewania domów do 70m2, w których kotłownia całkowicie przestanie być opłacalna i nie będzie na nią miejsca. Klimatyzator działający w funkcji grzania to powietrzna pompa ciepła ( air-to-air). Należy jednak pamiętać, że jeżeli ma to być jedyne źródło ogrzewania to musi być to urządzenie przeznaczone do użytku komercyjnego (CAC) , a nie domowego (RAC). Należy zapewnić warunki montażu takie same jak przy pompie ciepła takie jak min. właściwy przepływ powietrza przez wymiennik jednostki zewnętrznej, odpowiednią wysokość montażu, zastosowanie kabla grzewczego na tacy skroplin czy pogrubioną izolację na rurach.
Ważnym aspektem tego typu ogrzewania jest świadomość niskiej bezwładności systemu co w praktyce oznacza, że budynek bardzo szybko się ogrzeje po włączeniu klimatyzatora, ale równie szybko się wychłodzi po jego wyłączeniu.
Pompa ciepła jest rozwiązaniem dającym zdecydowanie więcej możliwości niż kocioł na gaz. Przede wszystkim realizuje dwie podstawowe funkcje takie jak ogrzewanie ciepłej wody użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania, więc tu można ją porównać do pieca gazowego.
Co dodatkowo zyskam montując pompę ciepła?
Po pierwsze wyeliminujesz konieczność wykonania przyłącza gazowego i wprowadzenia instalacji gazowej do budynku
Po drugie zarówno pompa ciepła gruntowa , jak i pompa ciepła powietrzna nie potrzebuje komina spalinowego co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i pozwala zaoszczędzić miejsce na komin.
Po trzecie można połączyć ją z fotowoltaiką dzięki czemu staniesz się prosumentem i uniezależnienie od zmiany cen gazu i energii elektrycznej.
Pompa ciepła to urządzenie pobierające energię elektryczną na potrzeby pracy sprężarki. Sprężany do wysokich ciśnień czynnik (najczęściej R410 lub R32) ,w wyniku obiegu w odwróconym układzie chłodniczym uzyskuje wysokie temperatury, które są oddawane w wymienniku płytowym do układu instalacji wodnej w budynku ( C.O i C.W.U ). W wyniku wymiany ciepła z otoczeniem pompa ciepła uzyskuje sprawność na poziomie COP 4-5 , co w praktyce oznacza ,że z 1kW energii elektrycznej wytwarza 4-5kW ciepła.
Oczywiście, że tak. Należy jednak rozważyć czy ma to być pompa ciepła niskotemperaturowa, czy pompa ciepła wysokotemperaturowa. Wysokotemperaturowa pompa ciepła to pompa pracująca na temperaturze medium nawet do 80st.C.
Czynniki stosowane do tego rodzaju urządzeń to najczęściej R410 i R290 ( pompa ciepła propanowa).
Dobranie właściwej mocy pompy ciepła jest kluczową kwestią w poprawności jej działania. Przewymiarowana pompa ciepła, czyli o zbyt dużej mocy ,będzie włączała się na krótko, przez co nie będzie pracować energooszczędnie, a dodatkowo będzie podrożało to inwestycję. Za mała pompa ciepła nie będzie radziła sobie w temperaturach krytycznych.
Jak więc właściwie dobrać pompę ciepła do domu?
1. Należy określić zapotrzebowanie cieplne budynku np. za pomocą OZC. Należy uważać na tzw. dobór „na oko”.
2. Należy właściwie określić strefę klimatyczną w jakiej znajduje się nieruchomość np. pompa ciepła w Krakowie obliczana jest dla III strefy klimatycznej czyli dla -20st.C, a pompa ciepła w Zakopanem dla -24st.C.
3. Kolejnym krokiem jest określenie przeznaczenia pompy ciepła. Grzanie, chłodzenie, ogrzewanie zbiornika C.W.U. Przeznaczenie pomoże nam dobrać bufor i wielkość zbiornika C.W.U.
4. Pamiętaj – producenci w karcie katalogowej podają moc najczęściej dla +7st.C. W praktyce oznacza to ,że możesz dać się nabrać na pompę ciepła o teoretycznie tej samej mocy. Porównaj moc pompy ciepła dla warunków obliczeniowych w danej strefie np. dla -20st.C