Split i multisplit – terminologia
Na początek wyjaśnijmy sobie co oznaczają oba terminy. Mianem split określamy klimatyzator domowy składający się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej zewnętrznej. Nie musi to być wcale klimatyzator naścienny, chodzi tu jednak o zachowanie stosunek urządzeń 1:1.
Urządzenia typu multisplit składają się również z jednostki zewnętrznej, ale mają one dodatkowe zawory do ,których możemy podpiąć jednostki wewnętrzne. Większość producentów przewiduje pięć jednostek wewnętrznych, jako maksymalną ilość możliwą do podpięcia do jednego agregatu. Układy składające się z większej ilości jednostek wewnętrznych są zazwyczaj systemami komercyjnymi.
Split i multisplit – wady i zalety
Cena – porównując te dwa układy na początku musimy określić typ jednostek wewnętrznych. Stosując urządzenia z niższej to za ogólną praktykę możemy przyjąć, że wyjdą taniej jednostki pojedyncze. Różnica jest szczególnie odczuwalna przy wycenie dwóch, czasem trzech jednostek wewnętrznych. W przypadku urządzeń multisplit z czteroma i pięcioma różnica w cenie jest kosmetyczna. Sytuacja diametralnie zmienia się ,jeżeli jesteśmy zdecydowani na najwyższe modele z linii danego producenta lub gdy zapotrzebowanie na moc w pomieszczeniach jest mniejsze niż 2,5kW. Wtedy system multisplit może kosztować nie wiele więcej od dwóch pojedynczych splitów, a nawet wyjść taniej ze względu na mniejszy agregat przy stosowaniu jednostek o mocy 1,5-2kW. Pozostaje jeszcze różnica w cenie instalacji. W przypadku urządzeń pojedynczych w większości przypadków istniej możliwość montażu skraplacza w pobliżu parownika, co również znacznie obniża koszty inwestycji. Jako regułę można jednak przyjąć ,że urządzenia pojedyncze są tańsze.
Przykładowe ceny można znaleźć na dowolnym sklepie internetowym lub kliknąć tutaj.
Sterowanie – w przypadku urządzeń pojedynczych typu split mamy pełną możliwość sterowania klimatyzatorem z wykorzystaniem wszystkich jego funkcji. W układzie multisplit wszystkie urządzenia muszą pracować w jednym trybie chłodzenie lub grzanie. Dzieje się tak ponieważ jednostka zewnętrzna ma wbudowany zawór czterodrogowy, który musi pracować danym położeniu.
Estetyka – tu zdecydowaną przewagę ma multisplit. Bezsprzecznie jednostka zewnętrzna klimatyzatora jest pozbawiona walorów estetycznych, a co za tym idzie ich większa ilość na elewacji nie jest elementem ozdobnym budynku.
Awarie – w mojej ocenie w tej kategorii wygrywa pojedynczy klimatyzator typu split. Dzieje się tak ,ponieważ każde urządzenie może się popsuć , ale w przypadku awarii tracimy tylko jeden klimatyzator. W przypadku awarii agregatu systemu multisplit zostajemy odcięci od chłodzenia w całym budynku. Naprawy pojedynczych splitów są też zazwyczaj tańsze. Łatwiej też po latach użytkowania wymieniać pojedyncze jednostki, a nie cały system.
Ostatnią rzeczą o której należy pamiętać to koszt serwisu. W przypadku jednostek split ,serwis ma więcej pracy przy czyszczeniu jednostek zewnętrznych, więc jest to nieco większy koszt jednostkowy.
Podsumowanie
Reasumując wszystkie plusy i minusy jako instalatorzy polecamy montaż pojedynczych urządzeń. Szczególnie jeżeli inwestor posiada miejsce na montaż kilku jednostek zewnętrznych. Wybór i końcowa decyzja należy jednak do klienta, który powinien być tylko świadomy wszystkich zalet i wad. Ostatecznie świadomy i zadowolony klient to najlepsza forma reklamy.
Planujesz zakup klimatyzacji, ale wciąż nie jesteś pewny co wybrać. Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.
U nas możesz kupić klimatyzację na raty lub w leasing.