Samsung PURE 1.0 – klimatyzator dla alergików.

23 lutego 2022

Koreański koncern wprowadził na rynek urządzenie łączące klimatyzator i oczyszczacz powietrza. W poniższym artykule omówimy wszystkie funkcje ,które Samsung wszył w swoją najnowszą odsłonę klimatyzatora serii RAC.

Samsung Pure 1.0

Oczyszczanie powietrza w technologi PURE 1.0

Klimatyzator SAMSUNG Pure 1.0 jest wyposażony w filtr elektrostatyczny PM1.0, który ma właściwości filtracyjne jak oczyszczacz powietrza. Filtr PM1.0 nie tylko zatrzymuje bardzo drobne cząstki pyłu o wielkości do 0,3 μm, lecz także unieszkodliwia niektóre rodzaje bakterii. Możliwe jest to dzięki zamontowanym w urządzeniu osadniku elektrostatycznym. Ten dodatkowy element składa się z dwóch części, które nadają ładunek elektrostatyczny. Moduł rozładowujący generuje ujemne jony, które nadają cząstkom pyłu ładunek ujemny, co powoduje ich silne przywieranie do elektrody uziemiającej. Te same ujemne ładunki przekazywane są również częścią bakterii. Skuteczność sterylizacji powietrza potwierdzona świadectwem brytyjskiego organu certyfikacyjnego Intertek. Z przeprowadzonych badań przez jednostkę certyfikującą stwierdzono skuteczność sterylizacji na poziomie 99% drobnoustrojów zatrzymanych na filtrze elektrostatycznym. Nowością jest również fakt ,że filtr jest częściowo zmywalny, co daje korzyść w postaci świeżego i czystszego powietrza.

Freeze Wash – czyli darmowe czyszczenie wymiennika

Unikatową cechą jednostki Samsung Pure 1.0 jest opcja Freeze Wash. Działanie tej funkcji polega na schłodzeniu wymiennika ciepła w jednostce wewnętrznej do -15°C. Po zlodzeniu wymiennika klimatyzator przechodzi w tryb odszraniania, a topniejący lód usuwa niektóre rodzaje bakterii obecne na powierzchni wymiennika ciepła. W ten sposób urządzenie samoczynnie usuwa nawet 90% bakterii znajdujących się na wymienniku. Aby móc w pełni korzystać z tej funkcji użytkownik dodatkowo dostaje przypomnienie o konieczności uruchomienia jej na aplikacje SmartThings.

Wskaźnik jakości powietrza w pomieszczeniu

Dzięki zastosowaniu laserowego czujnika, urządzenie przez cały czas mierzy stężenie pyłów PM10, PM2.5 i PM1.0 w pomieszczeniu. Poziom zanieczyszczeń jest wyrażany na wyświetlaczu w postaci jednego z czterech kolorów: „bardzo dobra” (niebieski), „dobra” (zielony), „zła” (żółty) lub „bardzo zła” (czerwony). Daje nam to możliwość ręcznego uruchomienia urządzenia w przypadku spadku jakości powietrza w pomieszczeniu lub skorzystania z opcji samoczyszczącej.

Aplikacji SmartThings – monitoring jakości powietrza

W klimatyzatorze PURE 1.0 aplikacja SmartThings pozwala na skonfigurowanie powiadomień dla użytkownika w przypadku ,gdy jakość powietrza w pomieszczeniu obsługiwanym przez klimatyzator spadnie do poziomu „zła” lub „bardzo zła”. Jednostka posiada również wszystkie pozostałe opcje SmartThings takie jak sterowanie głosowe Bixby4, włączanie/wyłączanie, ustawienia harmonogramów czy wybieranie preferowanych ustawień dla trybu pracy. Ciekawostką jest fakt ,że aplikacja pozwala również śledzić aktualne zużycie energii klimatyzatora.

Technologia chłodzenia WindFree

Klimatyzator Samsung Pure 1.0 podobnie jak kilka innych modeli z tej serii ma możliwość chłodzenia powietrza z wykorzystaniem technologii WindFree. Dokładnie tą funkcję opisaliśmy w innym artykule na blogu. W dużym skrócie opcja ta pozwala chłodzić pomieszczenie przez wykorzystanie perforacji w lotce jednostki wewnętrznej. Pozwala to na równomierne rozproszenie zimnego powietrza z pominięciem uczucia zimnych i nieprzyjemnych podmuchów. WindFree zdecydowanie podnosi komfort użytkowania, szczególnie w małych pomieszczeniach.