Powietrzna pompa ciepła – jak działa?

12 listopada 2021

Zasada działania urządzenia.

Każda pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, którego działanie oparte jest o właściwości termodynamiczne mieszanin gazów. Mieszaniny te znane wszystkim choćby z klimatyzatorów pełnią funkcję medium uczestniczącego w wymianie energii. Po sprężeniu mieszaniny gazowej (np. R410 lub R32) do ciśnień w których czynnik osiąga wysoką temperaturę, następuje proces tłoczenia w kierunku skraplacza. Gorący gaz trafia na wymiennik płytowy, w którym następuje przekazanie ciepła do wody. Dzięki tej wymianie ciepła otrzymujemy  ogrzane medium do C.O i C.W.U.

Następnie skroplona mieszanina zmierza w kierunku zaworu rozprężnego, a następnie parownika znajdującego się na zewnątrz. Widzimy więc całość działa na zasadzie odwróconego układu znanego z klimatyzacji z tą różnicą ,że ciepło nie jest odbierane przez przepływające powietrze, a wodę.

Jak pompa ciepła pobiera energię z powietrza?

W jaki sposób powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrz skoro na polu jest – 10 st.C? Jest to pytanie ,które bardzo często pojawia się w śród klientów. Aby odpowiedzieć na nie musimy wyjaśnić sobie podstawowe właściwości termodynamiczne gazów i ich mieszanin. Na początek temperatura zera bezwzględnego ,czyli 0 K = 273,15 °C . Jest to temperatura ,w której powietrze jest pozbawione jakiejkolwiek energii. W każdej wyższej temperaturze powietrze posiada energię i może ją przekazać do układu pracującej pompy ciepła.

Następnie czynnik chłodniczy, czyli mieszaniny gazów. Gazy te posiadają szerokie zastosowanie w chłodnictwie. Do mieszanin chłodniczych należy choćby propan czy dwutlenek węgla, ale również czynniki najczęściej występujące w pompach ciepła – R410a i R32. Jeżeli ktoś pyta czy w takim razie pompa ciepła może działać na propan, odpowiedź brzmi – tak może. Zmierzając dalej, w dużym uproszczeniu gazy te osiągają różne temperatury w zależności od ciśnienia do jakiego zostaną sprężone. Oczywiście muszą tu zaistnieć dodatkowe okoliczności takie jak rozprężenie, odparowanie czy skroplenie, ale myślę ,że dla osoby która nie chce się zajmować chłodnictwem informacja ta jest w zupełności wystarczająca.

Powietrzna i gruntowa pompa ciepła – czym się różni?

Jednym słowem parownikiem. Tzn. odparowanie czynnika następuje w innych warunkach. Gruntowa pompa ciepła pracuje na tych samych zasadach co powietrzna pompa ciepła. Tak samo ma zawór rozprężny, sprężarkę, czynnik chłodniczy i skraplacz przekazujący ciepło do domu przez wymiennik płytowy. Z perspektywy układu chłodniczego różnica jest w sposobie odparowania czynnika, który w ziemi ma warunki poprawiające COP pompy. Należy zapytać czy wskaźnik SCOP jest na tyle wyższy , aby gruntowa pompa ciepła okazała się bardziej atrakcyjna po porównaniu stopy zwrotu obu urządzeń. W mojej ocenie nie, a w przypadku uszkodzenia sond pionowych czy poziomych jest dużo droższa w naprawie. Jest to jednak ocena subiektywna.

Planujesz montaż pompy ciepła ? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.

U nas kupisz pompę ciepła na kredyt i leasing.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem