Powietrzna pompa ciepła – czy to się opłaca?

17 listopada 2021

Pompa ciepła – ile kosztuje?

Koszt wykonania instalacji wraz z dostawą urządzenia dla nowego budynku o powierzchni 150m2 to koszt około 40-45 tyś. brutto przy zastosowaniu urządzeń Mitsubishi Zubadan czy Daikin Altherma. Nie wątpliwie inwestycyjnie jest to kwota wyższa od ceny pieca kondensacyjnego, ale czy na pewno różnica jest aż tak wielka? Musimy pamiętać, że odpada nam cena przyłącza gazowego wraz z opłatami dla architekta. Likwidujemy również kominy wentylacyjne zarówno spalinowy jak i wentylacyjne dla pomieszczenia kotłowni. Pomieszczenie kotłowni przestaje być kotłownią, dzięki czemu zyskujemy suszarnie lub spiżarnie na ,którą wcześniej nie było miejsca. Koszt samego pieca gazowego kondensacyjnego wraz z kominem spalinowym i zbiornikiem C.W.U oraz pospinaniem tych instalacji to również koszt rzędu 20 tyś. zł. Po podliczeniu wszystkich kosztów inwestycyjnych związanych z gazem okazuje się ,że różnica inwestycyjna wynosi około 10tyś.

Przedstawione powyżej wyliczenie jest symulacją dla jednej z naszych inwestycji. Dla każdego obiektu warto wykonywać obliczenia i porównania cenowe.

Inwestycja w pompę ciepła – kiedy zwróci mi się nadpłata ?

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie ,ze względu na różne typy inwestycji. Osobno rozpatrujemy nowe budynki, a osobno budynki istniejące lub takie do których otrzymano dofinansowanie.

W nowym budownictwie nadpłata może zwrócić się jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Dzięki rezygnacji z pomieszczenia kotłowni, możemy wybrać projekt mniejszego domu, który w wybudowaniu będzie tańszy od domu z kotłownią.

W przypadku budynków istniejących wymiana starego kopciucha na pompę ciepła to zazwyczaj zwrot w około 10 lat, w porównaniu do wymiany na piec gazowy. Pompa ciepła zwraca się szybciej jeżeli inwestor nie ma gazu w budynku i musi wykonać rozbudowę sieci.

Wymiana pieca gazowego na pompę ciepła – czy się opłaca?

Przy aktualnych stawkach za energię elektryczną i gaz ziemny mogę powiedzieć, że jest to inwestycja nie opłacalna. Chyba, że Inwestor zdecydował się na panele fotowoltaiczne. W takim przypadku stopa zwrotu może być dużo szybsza, ale jest to kolejny przypadek ,który należy rozpatrywać indywidualnie.

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła, ale nie jesteś pewny czy w Twoim przypadku to się opłaca? Skontaktuj się z nami lub odwiedź salon sprzedaży na ul. Sikorki 14 w Krakowie.

Klimatyzacja Kraków

U nas kupisz pompę ciepła wraz z instalacją na kredyt lub leasing.