Pompa ciepła jest urządzeniem chłodniczym o zasadzie działania dokładnie takiej samej jak klimatyzator, więc obejmują ją te same mechanizmy związane z serwisem jednostki zewnętrznej jak w typowym klimatyzatorze. Zupełnie inaczej ma się spraw serwisu jednostki wewnętrznej. W przypadkach pomp monoblokowych pisząc jednostka wewnętrzna należy odczytywać część układu od wymiennika płytowego do rozdzielacza lub pionu C.O


Od czego zacząć serwis pompy ciepła ?
Podobnie jak w przypadku klimatyzatora serwis pompy ciepła zaczynamy od przeprowadzenia rozmowy z użytkownikiem i uruchomienia urządzenia. Jeżeli nic nas nie zaniepokoi przechodzimy do dalszego serwisu.
POMPA CIEPŁA – serwis jednostki wewnętrznej
Pompę ciepła od klimatyzatora w trybie ogrzewania odróżnia rodzaj wymiennika. W przypadku klimatyzatora to powietrze odbiera ciepło z skraplacza ,którym staje się jednostka wewnętrzna w trybie grzania. Zupełnie inaczej jest z pompą ciepła. Występuje tu wymiennik płytowy, z którego ciepło zabiera woda. Patrząc na wymiary tych wymienników bez wątpienia możemy potwierdzić fakt, że woda jest lepszym odbiornikiem ciepła niż powietrze. Co należy jednak wyczyścić i sprawdzić w czasie serwisu ?
W przypadku pomp ciepła nie będziemy odgrzybiać powierzchni wymiennika, ani go czyścić ponieważ jest on hermetycznie zamknięty. Należy jednak zwrócić uwagę na prawidłowy przepływ mediów ,które odbierają z niego ciepło.
Sprawdzenie przepływu wody / glikolu przez wymiennik.
Bez wątpienia jest to jeden z ważniejszych elementów serwisu jednostki wewnętrznej. Prac więc zaczynamy od zakręcenia zaworów przed filtrami i ich wyczyszczenia – umycia. Po wykonaniu tej czynności uruchamiamy układ i sprawdzamy przepływ. W zależności od producenta pomiar ten możemy odczytać z sterownika lub po podpięciu komputera z właściwą aplikacją producenta pompy ciepła. Pamiętaj, że za mały przepływ może być spowodowany ciśnieniem w instalacji, zapowietrzeniem układu lub w przypadku wody użytkowej ograniczeniami wynikającymi z filtrów i stacji do zmiękczania wody.
Jeżeli próba przeszła pomyślnie kontrolujemy jakość połączeń i podłączeń instalacji wodnej, freonowej i elektrycznej. Po zakończeniu tych czynności wykonujemy serwis jednostki zewnętrznej.
POMPA CIEPŁA – serwis jednostki zewnętrznej
Serwis jednostki zewnętrznej rozpoczynamy od wyczyszczenia wymiennika jednostki zewnętrznej z wszystkich elementów stałych takich jak liście, kurz itp. Następnie należy wykonać chemiczne czyszczenie powierzchni wymiennika tak, aby miał pełny przepływ powietrza. Jest to kluczowy parametr w jak najwyżej sprawności pompy ciepła. Brudny wymiennik powodować będzie spadek wydajności pompy ciepła, gorsze COP, a co za tym idzie zdecydowanie wyższe rachunki za energię.
Istotną kwestią dla urządzeń grzewczych jest stan izolacji ,która nie wymieniona z standardowej chłodniczej ( białej) na kauczukową potrafi przynosić nawet 20st.C straty na temperaturze czynnika pomiędzy sprężarką ,a wymiennikiem płytowym.
Kontrola elementów mechanicznych układu.
Kontroli należy poddać również wszystkie mechaniczne elementy układu takie jak sprężarka, czy wentylator, oraz elementy zapewniające ich poprawną pracę jak tłumiki drgań w sprężarce czy łożyska w wentylatorze. Ocena ta jest oceną wizualną i organoleptyczną więc pozostaje subiektywną kwestią serwisanta.
Poprawna praca POMPY CIEPŁA.
Na koniec naszych prac należy uruchomić pompę ciepła i sprawdzić czy działa poprawnie. Ze względu, że jest to urządzenie zaawansowane technologicznie warto podłączyć komputer z aplikacją umożliwiającą odczyt wszystkich parametrów lub wykonać ten odczyt z sterownika jeśli posiada takie możliwości.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ciśnienia czynnika w instalacji, oraz odczyty z czujników temperatury. Analizując informacje z tych elementów pomiarowych jesteśmy w stanie określić czy urządzenie działa prawidłowo.
Kliknij tutaj i przeczytaj o serwisie klimatyzatora. Część informacji znajdujących się w tym artykule może uzupełnić twoją wiedzę dotyczącą serwisu pompy ciepła.