O czym musisz pamiętać przed sezonem letnim?- czyli wszystko o serwisie klimatyzacji.

21 czerwca 2022

Serwis klimatyzacji niewątpliwie możemy podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to typowe czyszczenie i odgrzybianie wymienników, zaś druga to konserwacja i sprawdzenie poprawności pracy urządzenia. Warto pamiętać, że przy serwisie należy zwrócić uwagę na parę szczegółów, które w znaczący sposób wpływają na żywotność klimatyzacji.

Wszystko niezbędne do prawidłowego serwisu klimatyzatorów znajdziesz tutaj.

Od czego zacząć serwis klimatyzacji?

Każdy serwis klimatyzatora należy rozpocząć od rozmowy z jego użytkownikiem. Jest to najczęściej pomijana cześć serwisu klimatyzatora, a często decydująca o kompletności wykonanych przez nas prac. To od użytkownika dowiemy się, czy urządzenie nie sprawia żadnych problemów i czy osoba na co dzień obsługująca urządzenie nie zaobserwowało nic niepokojącego na co warto zwrócić uwagę, a co może zostać pominięte przez rutynowe działania. Po przejściu przez krok pierwszy należy uruchomić klimatyzator i sprawdzić czy urządzenie działa. Dzięki tym dwóm krokom nie narażamy klienta na koszty czyszczenia klimatyzatora, który jest nie sprawny.

Dlaczego serwis klimatyzacji jest tak ważny ?

Pierwszą kwestią jest to ,że urządzenie do prawidłowej pracy potrzebuje mieć właściwy przepływ powietrza. Tyczy się do zarówno jednostki wewnętrznej ,jak i zewnętrznej klimatyzatora. W przypadku braku odpowiedniego odbioru temperatury z powierzchni wymiennika, wydajność klimatyzatora znacznie spada. Dodatkowym aspektem jest czystość jednostki wewnętrznej, ze względu na to ,że wszystko co się na nim znajduje jest wdychane przez użytkownika. Niemniej istotny jest element konserwacji jednostki i szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia małych usterek ,aby nie prowadziły do dużych i kosztownych awarii.

Serwis klimatyzatora – jak wyczyścić parownik i skraplacz ?

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora.

Drugim krokiem jest wyczyszczenie filtrów oraz wymienników w jednostce wewnętrznej i zewnętrznej. Filtry jednostki wewnętrznej klimatyzatora należy umyć pod zimną wodą ,aby spłukać z nich kurz. Następnie przystępujemy do chemicznego czyszczenia wymiennika jednostki wewnętrznej. ( Celowo nie używam roboczej nomenklatury -parownik i skraplacz, ponieważ nazewnictwo zależy od trybu pracy – chłodzenie /grzanie ). Środek ,którym czyścimy parownik musi być przeznaczony do jednostki wewnętrznej. Jest to bardzo istotna kwestia , gdyż środki do jednostek zewnętrznych są dużo bardziej żrące i mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe.

Po pierwszym etapie warto sprawdzić w jakim stanie jest wentylator i taca skroplin. Tam również gromadzą i namnażają się bakterie. Zdarza się ,że wyczyszczenie tych elementów wymaga rozebrania całej jednostki, a czasem nawet jej demontażu. Nie ma się co oszukiwać, żadna firma nie zrobi tego w ramach podstawowej usługi za 200 zł.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora.

Podobnie jak w przypadku jednostki wewnętrznej , w przypadku agregatu należy zadbać o czystość powierzchni wymiennika. Na początku warto omieść go ze wszystkich liści, kurzu i innych elementów stałych na jego powierzchni. Kolejnym krokiem jest chemiczny oprysk jego powierzchni. Tu warto się na chwilę zatrzymać i zwrócić uwagę na otoczenie klimatyzatora. Ze względu na bardzo żrącą specyfikę działania chemii do jednostki zewnętrznej warto zabezpieczyć elementy architektury takie jak: tarasy, elewacja, chodnik itp. przed uszkodzeniem.

Jako element kończący dobrą praktyką jest umycie obu jednostek. Do czyszczenia jednostek wewnętrznych w Santier Instalacje używamy pianek do plastiku firmy berner. Jednostkę zewnętrzną myjemy wodą z środkiem odtłuszczającym i wycieramy do sucha.

Konserwacja klimatyzatora.

Poprzednio mówione elementy mają zdecydowany wpływ na poprawność pracy klimatyzatora. Przejdźmy jednak do elementów mających wpływ na jego żywotność.

Podczas pełnego serwisu urządzenia należy sprawdzić poprawność działania wszystkich elementów mechanicznych takich jak wentylatory, sprężarka, łopatki itp. Część z tych elementów można, a nawet należy nasmarować, jeśli tego wymagają. Koniecznie trzeba sprawdzać amortyzację sprężarki i wypoziomowanie agregatu. Są to kolejne dwa elementy ,które z różnych przyczyn mogły ulec uszkodzeniu, a mają zdecydowany wpływ na trwałość sprężarki.

Ostatnim elementem jest ocena wizualna i pomiary. W czasie wykonywania oceny wizualnej połączeń skręcanych, warto zwrócić uwagę czy nie widać na nich tłustych plam. Jest to najczęściej oznaka nieszczelności układu chłodniczego. Podobnej ocenie poddajemy podłączenia elektryczne, z tą różnicą ,że tu oceniamy zaśniedzenie przewodów miedzianych. W czasie serwisu , należy zadbać o dokręcenie wszystkich tych elementów, jeśli tego wymagają. Jeśli to możliwe uzupełnij braki w izolacji przewodów freonowych. Na koniec wykonaj pomiar zasilania i pobór prądu sprężarki, oraz wpisz wartość temperatury zewnętrznej, wewnątrz pomieszczenia i nawiewanej przez klimatyzator.

Serwis skończony.