Tylko z pozoru wybór klimatyzatora to prosta sprawa. Tak naprawdę pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym parametry techniczne urządzenia, jego model, miejsce przeznaczenia, a także realne potrzeby użytkowników. Inną wydajność muszą mieć urządzenia przeznaczone do użytku domowego, a inną te, które wykorzystuje się w pomieszczeniach biznesowych i przemysłowych. Pod kątem wydajności i kosztów eksploatacji kluczowa jest moc chłodnicza klimatyzatora. Czym ona jest i w jaki sposób ją obliczać?


Czym jest moc chłodnicza klimatyzatora?
Moc chłodnicza to parametr podawany przez producentów w jednostce kW. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak jest to najważniejszy parametr, który bierze się pod uwagę w procesie zakupowym. To od niego zależy to, na ile wydajny i energooszczędny będzie dany system klimatyzacji. Każdy z producentów ma obowiązek uwzględnienia mocy chłodniczej urządzenia na certyfikacie energetycznym. Informacje w tym zakresie dostępne są również na stronach internetowych dystrybutorów, co ułatwia podjęcie decyzji zakupowej. Od mocy chłodniczej urządzenia zależy to, czy będzie w stanie podołać wymaganiom użytkowników i specyfice miejsca, w którym będzie ono użytkowane. Podając moc chłodniczą, producenci wskazują na temperaturę zewnętrzną otoczenia oraz na temperaturę docelową, którą w danych warunkach ma osiągnąć klimatyzacja. Efektem tych pomiarów są dane techniczne, które zawierają się na instrukcji sprzętu elektronicznego.
Moc urządzania a moc chłodnicza
Moc urządzenia to nie to samo, co moc chłodnicza. Musisz o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup danego modelu. Przede wszystkim moc urządzenia to ogólny wskaźnik, który określa, w jakiej skali może ono działać. Moc chłodnicza to natomiast informacja o tym, jak wydajne jest urządzenie w procesie chłodzenia pomieszczenia oraz ile prądu będzie pobierało. Przyjmuje się, że moc chłodnicza jest średnio trzy razy niższa od mocy urządzenia. Dla przykładu, w klimatyzatorze o mocy ogólnej 3,5 kW będziemy mieli do czynienia z maksymalną mocą chłodzenia na poziomie 1,1 kW . Podstawowe obliczenia mogą się różnić w zależności od producenta. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami technicznymi podawanymi przez niego na stronie internetowej oraz w dokumentacji produktu.
Czy urządzenia zawsze pracują w pełni mocy?


Należy również pamiętać o tym, że klimatyzatory bardzo rzadko pracują z pełną mocą. Oznacza to, że realnie wykorzystywana moc chłodnicza jest jeszcze niższa od tej, którą uzyskamy w obliczeniach. Szacuje się, że wynosi ona z reguły 0,3-0,8 kW. Oznacza to, że tyle energii elektrycznej pobiera urządzenie podczas godziny jego eksploatacji. Mając te dane, z dużą dokładnością można przewidzieć koszty eksploatacyjne urządzenia oraz wysokość rachunków za energię elektryczną w domu lub w firmie.
Jak obliczyć moc chłodniczą niezbędną w danym pomieszczeniu?
Potencjał urządzenia i niezbędnej mocy chłodniczej można łatwo obliczyć. Uznaje się, że rozmiar wnętrza (podany w metrach kwadratowych) należy pomnożyć przez 100. Następnie wynik oznacza, ile kW mocy chłodniczej będzie potrzebne. To bardzo proste wyliczenia, ponieważ dla pomieszczeń o wielkości 20 metrów kwadratowych moc powinna wynosić 2 kW itd. Oznacza to, że 1 kW przypada na 10 metrów kwadratowych wnętrza. Więcej informacji dotyczących klimatyzacji znajdziesz również na naszym blogu.
Jak obliczyć potencjalne koszty użytkowania urządzenia?
Posiadanie wiedzy na temat mocy chłodniczej klimatyzatora jest niezwykle przydatne. Dzięki niej jeszcze przed zakupem sprzętu możemy obliczyć koszty jego eksploatacji w standardowych warunkach. Jak to zrobić? Pobór mocy ustala się na podstawie podanej przez producenta mocy i pod uwagę bierze się dwa skrajne wyniki, czyli ten najwyższy i najniższy. Szacuje się, że godzinowy pobór prądu to około 0,3-0,8 kW. Ten wynik należy przemnożyć przez liczbę godzin pracy klimatyzatora oraz stawkę za 1 kWh według taryfy operatora. W ten sposób z dużą precyzją ocenisz, które z urządzeń będzie najbardziej efektywne energetycznie i oszczędnie. Dobra analiza tych parametrów na etapie zakupu sprawi, że w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy na inne inwestycje.
Jeżeli masz wątpliwości w zakresie tego, gdzie znaleźć moc chłodniczą produktów oferowanych przez Santier, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem.