Jak działa klimatyzator kasetonowy?
Klimatyzator kasetonowy to urządzenie ,które zdecydowanie zawdzięcza swoją nazwę montażom w przestrzeni sufitu kasetonowego. Zaciąg powietrza odbywa się przez jego centralną część, a nawiew rozprowadzony jest wprost pod sufitem podwieszanym. Jest to jego największa zaleta . należy pamiętać, że powietrze jest równiej rozprowadzane po pomieszczeniu. Zdecydowanie odróżnia go to od klimatyzatora naściennego. W zależności od budowy klimatyzator kasetonowe możemy podzielić na jedno, dwu i czterokierunkowe oraz te z nawiewem obwodowym.
Klimatyzatory jedno i dwukierunkowe mają panel maskujący w kształcie prostokąta. Znajdują one zastosowanie w pokojach i niedużych korytarzach. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w klimatyzatorach czterokierunkowych i tych z nawiewem obwodowym. Te jednostki lokalizuje się głównie w centralnej części pomieszczenia. Zapewniają one równomierny rozkład nawiewanego powietrza w czterech kierunkach lub po całym ich obwodzie.
Czy klimatyzator kasetonowy nadaje się do domu?
Bezsprzecznie tak. Urządzenia ,które kiedyś były znane tylko z powierzchni biurowych i sklepów handlowych, dziś świetnie odnajdują zastosowanie w domu. Coraz częściej montujemy tego typu jednostki w dużych salonach, ale również w małych pokoikach jako zamiennik jednostek naściennych. Niemniej jednak w każdym z omawianych przypadków należy sufit obniżyć.
Podsumowanie
Reasumując ,jeżeli posiadasz taką możliwość to będzie to rozwiązanie z którego prawdopodobnie będziesz bardziej zadowolony. Trzeba jednak pamiętać ,że jest to również wyższy koszt inwestycyjny w porównaniu z naściennym odpowiednikiem naściennym.
Pomijając walory estetyczne klimatyzatory te są często przygotowane do trudniejszych warunków pracy. Większość producentów już na etapie produkcji zakłada, że klimatyzatory kasetonowe są urządzeniami dla klientów o wyższych wymaganiach. W przypadku kiedy zdecydujesz się na montaż klimatyzatora kasetonowego pamiętaj o wyborze sterownika przewodowego lub bezprzewodowego. Większość producentów nie wyposaża urządzeń w standardzie pozostawiając wybór użytkownikowi.
Wydaje się, że urządzenia te nie mają słabych punktów. Otóż mają. Wysoka cena, konieczność obniżenia sufitu i pozostawienia dostępu serwisowego to tylko ich najsłabsze punkty. W rezultacie może okazać się, że montaż może być niewykonalny z powodów architektonicznych.