Jaki klimatyzator na 40m2? Czyli co wybrać do mieszkania.

12 października 2021

W poniższym artykule postaram się przedstawić analizę doboru klimatyzatora na podstawie mojego ulubionego pytania, jaki klimatyzator na 40m2?

Geneza problemu ,czyli jaki klimatyzator na 40m2?

W gwoli ścisłości możemy równie dobrze napisać ,jaki klimatyzator na 20m2, albo na 50m2. Postawiłem jednak na 40-stke, ponieważ jest to najbardziej standardowe mieszkanie i chyba najczęstsze pytanie klientów. Otóż wyjaśniam ,że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, że są różne mieszkania. Wpływ może mieć choćby nawet to czy lokal znajduje się w nowym czy starym budownictwie, albo czy jest na parterze czy na poddaszu. Jak więc dobrać właściwy klimatyzator?

Jak dobrać więc właściwy klimatyzator?

Po pierwsze przeanalizujmy pomieszczenie ,które ma być chłodzone. Często analizujemy tylko jeden pokój , a nie całe mieszkanie. Nawet jeśli zamontujemy klimatyzator w korytarzu, w cale nie jest powiedziane ,że będzie on chłodził całe mieszkanie. Doskonałą analogią jest porównanie chłodzenia z korytarza do oglądania telewizora zamontowanego na klatce schodowej z dwóch pokojów z nią graniczącymi. Po drugie ,należy sprawdzić nasłonecznienie. Oczywiste jest ,że będziemy mieli do czynienia z innym zapotrzebowaniem na chłód z pomieszczenia ,którego okno tarasowe o wymiarach 2,5x 4m skierowane jest na południe, a inne w pomieszczeniu z okienkiem 1,5×1,5 skierowanym na północ. Ostatnią kwestią, jaką należy poruszyć to przegrody budowlane. Pomieszczenia zlokalizowane na poddaszach lub ostatnich piętrach również mają dużo większe zapotrzebowanie chłodnicze od tych na parterze. Jest to wynikiem ciągłego ogrzewania tych pomieszczeń przez słońce o każdej porze dnia.

Podsumowanie

Jeżeli chcemy mieć dobrze dobrany klimatyzator, warto zdać się na dobór klimatyzatorów przez firmę posiadającą doświadczenie. Kierując się rozsądkiem ,możesz mieć nadzieję ,że nie będziesz płacił dwa razy. Błędne dobory oraz niska jakość montaży to najczęstsza przyczyna niezadowolenia klienta.

Planujesz montaż klimatyzacji ? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.