Ile prądu zużywa klimatyzator? Obliczenia i praktyczne porady

30 czerwca 2022

Pewnym mitem jest to, że klimatyzacja to rozwiązanie przeznaczone tylko dla zamożnych osób. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że klimatyzator to urządzenie pobierające znaczne ilości prądu, co automatycznie przekłada się na wyższe wydatki eksploatacyjne. Czy rzeczywiście tak to wygląda? Sprawdź, ile realnie prądu mogą pobierać nowoczesne i wydajne systemy klimatyzacji i jak przekłada się to na wydatki związane z ich eksploatacją. Poznaj nasze obliczenia i praktyczne porady w tym zakresie.

, Ile prądu zużywa klimatyzator? Obliczenia i praktyczne porady

Co wpływa na koszty związane z eksploatacją klimatyzatora?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, za co realnie płacimy, korzystając na co dzień z systemu klimatyzacji w domu lub w biurze. Wpływ na skalę zużycia prądu ma m.in. moc urządzenia, jednak nie należy 1:1 zestawiać z realnym poborem energii elektrycznej z sieci. Ten błąd logiczny często popełniają niedoświadczone osoby oraz marketerzy, którzy nie do końca znają specyfikę działania urządzeń chłodniczych. Kluczowym aspektem wpływającym na wysokość opłat eksploatacyjnych jest moc chłodnicza urządzenia. Tym mianem określa się zdolność sprzętu do chodzenia mas powietrza, które przepływają przez jednostkę wewnętrzną urządzenia, czyli parownik. Wskaźnik ten podawany jest w kilowatach, jednak nie należy go mylić z ogólną mocą klimatyzatora.

Jak moc chłodnicza ma się do mocy urządzenia?

Warto zastanowić się nad tym, jak moc urządzenia przekłada się na jego realną moc chłodniczą. Obecnie klimatyzatory dobrej klasy mają średnią moc urządzenia na poziomie 3,5 kW. Moc chłodnicza dla nich to 1,1 kW, czyli uśredniając, można przyjąć, że jest ona około trzykrotnie niższa. Takie wyliczenia warto wziąć pod uwagę w procesie zakupowym. Wiedza na ten temat pozwoli z dużą precyzją oszacować potencjalne koszty eksploatacyjne związane z regularnym korzystaniem z klimatyzatora. Pamiętaj również o tym, że stosunkowo rzadko urządzenia te pracują z pełną mocą. Odpowiada za to zestaw czujek i technologia, dzięki której skalę działania systemu dopasowuje się do realnego zapotrzebowania. Według standardowych wyliczeń, średnie zużycie prądu podczas normalnej eksploatacji urządzenia to około 0,3-0,8 kWh dziennie.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby z dużą dokładnością określić standardowe zużycie prądu przez domowe i biurowe systemy klimatyzacji. Przede wszystkim należy czytać etykiety energetyczne danych urządzeń. To prawdziwa skarbnica wiedzy, dzięki której wiesz, jaki pobór prądu ma sprzęt elektroniczny. Wymóg posiadania etykiet energetycznych został wprowadzony przez Parlament Europejski. Zrobiono to po to, aby chronić interesy konsumentów. Podstawowe informacje zawarte na tym dokumencie dołączony do klimatyzatorów to m.in.:

  • marka i model;
  • poziom generowanego hałasu dla jednostek wewnętrznej i zewnętrznej;
  • klasa efektywności energetycznej;
  • strefa klimatyczna wzięta pod uwagę przy prowadzeniu obliczeń;
  • sezonowa efektywność w funkcjach grzania i chłodzenia (w zależności od urządzenia). 

Najlepszą klasą energetyczną jest A+++. Większość nowoczesnych urządzeń mieści się w skali od A do A+++. Oznacza to, że pobór energii elektrycznej w ich przypadku nie jest bardzo wysoki. Zostały zoptymalizowane pod kilkoma parametrami. Oczywiście im wyższa klasa energetyczna, tym koszty eksploatacji będą niższe, dlatego koniecznie zwróć na to uwagę w momencie zakupu.

Jak obliczyć pobór energii przez klimatyzator?

Pobór energii elektrycznej możesz obliczyć we własnym zakresie. W tym celu należy ustalić pobór mocy w trybie chłodzenia, który wskazuje producent. Pod uwagę bierze się zarówno najwyższą, jak i najniższą wartość. Następnie mnoży się ją przez cenę 1 kWh energii podaną w złotówkach oraz przez liczbę godzin pracy klimatyzatora. W ten sposób można określić, ile będzie kosztowało jego przeciętne użytkowanie, zgodnie z parametrami podanymi przez producenta.

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby zmniejszyć zużycie prądu przez systemy klimatyzacji. W tym celu warto:

  • wyłączać urządzenie podczas naszej nieobecności;
  • dbać o utrzymanie stałej temperatury zapewniającej komfort cieplny;
  • uszczelnić okna i drzwi;
  • przeprowadzać przeglądy i serwis zgodnie z wytycznymi producenta. 

Dzięki temu zadbasz o optymalne wykorzystywanie klimatyzatora oraz zredukujesz koszty z tym związane. Nowoczesne urządzenia to energooszczędne rozwiązania do domu lub pracy. 

Więcej informacji na temat klimatyzacji znajdujesz w poniższych artykułach. Polecamy !

KLIMATYZACJA KRAKÓW – JAKA CENA ZA MONTAŻ ?
RANKING KLIMATYZATORÓW 2022