Czym są i jak działają klimatyzatory inwerterowe?

04 sierpnia 2022

Systemy klimatyzacji cieszą się rosnącą popularnością wśród świadomych klientów indywidualnych i biznesowych. Utrzymanie prawidłowej temperatury otoczenia wpływa korzystnie na nasze codzienne samopoczucie, wydajność, a także zdrowie. Wśród rozwiązań wybieranych przez konsumentów znajdują się również innowacyjne klimatyzatory inwerterowe. Czym one są i na czym polega ich działanie? Sprawdź. 

klimatyzator inwerterowy

Klimatyzatory inwerterowe – czym są i jak działają?

Ten typ urządzeń należy obecnie do najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań w sektorze klimatyzacji. Klimatyzatory inwerterowe odpowiadają zarówno za chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń domowych i biurowych. Coraz częściej zastępują tradycyjne modele ON/OFF. Wpływ na to ma specyfika użytkowania urządzeń inwerterowych, ich wydajność, a także oszczędność eksploatacyjna. Powstanie tego typu rozwiązań technologicznych to kolejny krok w kierunku podnoszenia efektywności energetycznej urządzeń codziennego użytku. Wpisuje się to m.in. w wytyczne Unii Europejskiej w tym zakresie. 

Podstawą konstrukcji klimatyzatora tego typu są układ elektroniczny oraz sprężarka. To od ich pracy zależą wydajność urządzenia oraz zadowolenie klientów. Specjalnie zastosowany układ reguluje prędkość pracy klimatyzatora. W tym układzie znajdziesz m.in. przemiennik częstotliwości oraz przetwornicę, która odpowiada za zmianę prądy zmiennego z sieci na prąd stały. Wówczas możliwa jest swobodna regulacja częstotliwości od 10 do nawet 120 Hz, czyli wyższej niż dostępna w naszych gniazdkach. Klimatyzatory inwerterowe posiadają czujniki temperatury, dzięki czemu regulują pobór energii elektrycznej do realnych potrzeb urządzenia i zachowują stałą temperaturę. Wpływa to korzystnie na wzrost wydajności urządzenia oraz jego oszczędność. Tego typu rozwiązania przystosowane są do całkowicie automatycznej pracy. 

Podstawowe zalety

Klimatyzatory inwerterowe nie byłyby tak popularne, gdyby nie posiadały szeregu zalet. Przede wszystkim gwarantują lepszą wydajność energetyczną i przekładają się bezpośrednio na mniejsze straty i niższe koszty eksploatacji. Są również ciche podczas codziennego użytkowania, dzięki czemu nie zakłócają spokoju domowników, ani nie wpływają negatywnie na zdolność utrzymania koncentracji przez pracowników. To w połączeniu z wydajną pracą i swobodą regulacji temperatury sprawia, że technologia ta to strzał w dziesiątkę i idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnych konsumentów. Wśród zalet wymieniane są jeszcze:

Klimatyzatory inwerterowe
  • skrócenie czasu osiągnięcia wymaganej temperatury powietrza;
  • wyższa żywotność urządzenia;
  • dbałość o środowisko naturalne;
  • eliminacja wahań temperatury w pomieszczeniach. 

Oszczędność energetyczna 

Każdemu klientowi zależy na optymalnych kosztach eksploatacyjnych urządzeń elektrycznych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nowoczesne rozwiązania zapewniały większą oszczędność energetyczną. Takie właśnie są klimatyzatory inwerterowe, które szturmem weszły do naszych domów, biur i obiektów przemysłowych. Wybór modeli tego typu lub wymiana dotychczasowej klimatyzacji sprawi, że rachunki związane z eksploatacją systemów będą jeszcze niższe. 

Czy to rozsądny wybór?

Jak najbardziej tak. Pod względem ekonomicznym jest to uzasadniony wybór. Klimatyzatory inwerterowe są dobrą alternatywą dla starych modeli ON/OFF. W związku z tym warto zastanowić się nad ich wymianą lub modernizacją. Dzięki temu zaoszczędzisz środki finansowe oraz sprawisz, że codzienne użytkowanie klimatyzatora będzie jeszcze bardziej komfortowe. Urządzenia tego typu sprawdzają się zarówno w warunkach domowych, jak i w biurach i przestrzeniach biznesowych. Znajdują się w ofercie większości renomowanych producentów elektroniki użytkowej, w tym klimatyzatorów. 

Jeżeli szukasz energooszczędnego i skutecznego sposobu na chłodzenie lub dogrzewanie pomieszczeń, to klimatyzatory inwerterowe spełnią Twoje oczekiwania. Modele tego typu znajdują się również w ofercie firmy Santier, która specjalizuje się w dystrybucji, montażu i serwisowaniu systemów klimatyzacji na potrzeby klientów. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty w tym zakresie oraz do bezpośredniego kontaktu z zespołem naszych ekspertów.