Wentylacja czyli rekuperacja to kluczowy element budownictwa domowego jak i przemysłowego. W nowoczesnym budownictwie na bieżąco wprowadzane są różnego rodzaju nieszablonowe rozwiązania technologiczne. Dotyczą one przede wszystkim aspektu ochrony środowiska, energooszczędności oraz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców, komfortu użytkowania, a także niskich kosztów utrzymania. Nowoczesny budynek – mieszkalny, biurowy lub przemysłowy – to nie tylko innowacyjne rozwiązania architektoniczne, ale także w zakresie zastosowanych materiałów i rozwiązań technologicznych, np. sposobu ogrzewania i wentylacji dzięki montażowi bezpiecznych kominów do urządzeń grzewczych lub pomp ciepła. Nowoczesny system wentylacji czyli rekuperacji (łac. recuperatio– odzyskiwanie energii) jest coraz popularniejszym rozwiązaniem technologicznym stosowanym w obecnie budowanych obiektach mieszkalnych i przemysłowych. Również stare budynki są coraz częściej modernizowane i stosowane są w nich nowatorskie rozwiązania.
Obecnie zamiast tradycyjnego sposobu wentylacji budynku coraz częściej stosowana jest rekuperacja. W starych obiektach wentylację grawitacyjną powszechnie zastępuje się rekuperacją. Ponieważ jest to rozwiązanie proekologiczne, w ramach programu Czyste Powietrze inwestor może otrzymać dofinansowanie na montaż rekuperacji (pomagamy w jej uzyskaniu w Krakowie). Warto podkreślić, że rekuperacja jest sposobem wentylacji mającym zastosowanie w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, zakładach przemysłowych czy biurach. W nowo powstających obiektach rekuperacja i wentylacja to już standardowe rozwiązanie technologiczne. Dzięki wprowadzeniu rekuperacji można znacząco zmniejszyć straty cieplne wentylacji, co przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu obiektu. Ponadto takie rozwiązanie technologiczne gwarantuje stały dopływ świeżego, podgrzanego powietrza do mieszkania i daje poczucie wygody oraz komfortu cieplnego.
Proces rekuperacji polega na odzyskiwaniu ciepła w systemie wentylacji. Oznacza to, że zużyte powietrze o wysokiej temperaturze, które jest odprowadzane z pomieszczeń mieszkalnych, przepływa w wymienniku obok świeżego, nawiewanego z zewnątrz. Taka wymiana zapewnia zmniejszenie straty cieplnej wentylacji nawet do 90%. Wentylacja z rekuperacją działa za pośrednictwem centrali, która mechanicznie przez odpowiednie kanały nawiewa świeże powietrze, a wydmuchuje zużyte. Centrale są zintegrowane z wymiennikami ciepła, które pochłaniają wysoką temperaturę ze zużytego powietrza i podgrzewają nawiewane powietrze.
Montaż systemu rekuperacji w danym obiekcie zdecydowanie ogranicza straty energii w związku z działaniem wentylacji. Wpływa na to odzyskiwanie ciepła, którego proces zachodzi w rekuperatorze między zużytym a świeżym powietrzem. Dzięki zastosowaniu mechanicznej wentylacji możliwy jest ruch powietrza. Metoda grawitacyjna czyli naturalna w nowoczesnych budynkach nie jest już efektywna i mając na uwadze nowoczesne osiągnięcia technologiczne – można stwierdzić, że jest przestarzała. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją gwarantuje stały napływ świeżego powietrza do mieszkania, który może być dowolnie regulowany. Umożliwia to specjalny sterownik, który zwiększa lub zmniejsza moc działania wentylatorów. Niezmiernie istotną zaletą wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest opcja filtrowania oraz jonizacji powietrza. Filtry zamontowane w centrali, przed dostarczeniem powietrza do mieszkania oczyszczają je z drobnych cząsteczek, tzw. smogu (ang. smoke – dym, fog – mgła). Jonizator wytwarza jony ujemne, które niwelują elektrosmog z powietrza w mieszkaniu czyli dodatnie atomy naładowane przez urządzenia elektryczne, przyciągające kurz i bakterie, np. telewizory, monitory komputerów, kuchenki mikrofalowe. Centrale nie tylko wpływają na zmniejszenie strat ciepła w budynku, ale również zapewniają filtrowanie świeżego powietrza, a tym samym zapobiegają przedostawaniu się smogu do pomieszczeń. Urządzenia wyposażone w jonizatory zapobiegają wnikaniu zanieczyszczeń do wewnątrz obiektu. Rekuperacja jest zatem optymalnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kurz i roztocza, co jest bardzo powszechną chorobą wśród osób w różnym wieku.
Firma Santier od wielu lat zajmuje się montażem wentylacji w różnego rodzaju budynkach. Specjalizujemy się w montażu i serwisie rekuperacji (wentylacji) w Krakowie oraz okolicy: Wieliczka czy Myślenice. W tym czasie mieliśmy okazję współpracować z największymi krajowymi deweloperami i dostarczyliśmy nasze systemy wentylacji zarówno do budynków mieszkalnych, jak i biur. Mamy więc wszystko, czego Ci potrzeba, by wentylacja działała bez zarzutu także w Twojej inwestycji.
W ramach montażu wentylacji zarówno w Krakowie, jak i w innych lokalizacjach, oferujemy pełen pakiet usług nastawionych na spełnienie wszystkich oczekiwań naszych klientów. Są to między innymi:
Dzięki połączeniu wszystkich tych kroków z naszym doświadczeniem i wieloletnią praktyką w branży możemy bez cienia wątpliwości powiedzieć, że mamy wszystko, by zapewnić właśnie Twojemu budynkowi montaż wentylacji, która będzie w nim działać przez całe lata.
Jeśli inwestor podejmie decyzję o montażu wentylacji, będzie mógł liczyć na:
Przed wyborem rodzaju wentylacji i rekuperacji inwestor zawsze powinien uwzględnić następujące czynniki:
Są różne typy wentylacji, a ich wybór do określonego obiektu zależy nie tylko od rodzaju budynku, jego powierzchni i przeznaczenia, ale także od środków finansowych, którymi dysponuje inwestor.
Wentylacja grawitacyjna jest najstarszym i najprostszym sposobem wymiany powietrza w budynku. Polega na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych wyprowadzających ciepłe powietrze z górnych części pomieszczeń na zewnątrz. Różnica ciśnień, która powstaje w określonych warunkach atmosferycznych w kominie wentylacyjnym powoduje powstanie ciągu powietrza, a to z kolei umożliwia wyciągnięcie powietrza przez wentylacyjny kanał grawitacyjny do góry przez komin. Wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach, kiedy:
Jeśli spełnione są powyższe warunki, wówczas w kominie wentylacji grawitacyjnej powstaje tzw. cug i powietrze wewnętrzne jest wyciągane przez komin, a w jego miejsce przez okna wpływa świeże powietrze. Należy podkreślić, że warunkiem działania wentylacji grawitacyjnej jest spełnienie wszystkich wymienionych wyżej warunków. Zatem wentylacja grawitacyjna ma działanie bardzo ograniczone, ściśle związane z zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi oraz zastosowanym rodzajem stolarki okiennej. Nowe okna i drzwi są energooszczędne z pakietem trzyszybowym, a to utrudnia lub nawet uniemożliwia dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku.
Wentylacja mechaniczna jest rodzajem wentylacji opartym na wymuszonym obiegu powietrza za pomocą wentylatorów. Jej zadaniem jest sprawna wymiana powietrza w każdych warunkach atmosferycznych oraz zmniejszenie strat ciepła. Zgodnie z Rozdziałem 6. Wentylacja i Klimatyzacja par. 148 pkt 2Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019, poz. 1065), w pomieszczeniach, w których jest wentylacja mechaniczna nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja hybrydowa jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną. Jest to jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych, które stosuje się w różnego rodzaju obiektach. Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny lub działanie obydwu systemów uzupełnia się. Montaż wentylacji hybrydowej ma na celu jak największe zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej do pracy instalacji i jednoczesnego zachowania określonej intensywności wymiany powietrza. Taki proces ma zapewnić określoną jakość powietrza wewnątrz budynku. Montaż tego typu wentylacji jest możliwy nie tylko w budynkach nowo powstałych, ale także już eksploatowanych. W pojedynczym mieszkaniu w budownictwie wielorodzinnym, np. w bloku, kamienicy, można zainstalować wentylację hybrydową.
W wentylacji hybrydowej prawidłowa wymiana powietrza zachodzi w sposób naturalny przy sprzyjających warunkach wewnętrznych i zewnętrznych, a gdy są one niewystarczające, zaczyna działać w sposób mechaniczny. I odwrotnie, wentylacja hybrydowa działa w sposób mechaniczny, a gdy tylko jest to możliwe jest wspomagana lub zastępowana przez naturalną wymianę powietrza. Wentylacja hybrydowa działa na zasadzie wymiany powietrza w budynku. Świeże powietrze z zewnątrz przez nawiewniki lub nawiewki wpływa do budynku, a następnie przepływa w kierunku kanałów wywiewnych umieszczonych w kuchni, łazienkach i toaletach oraz pomieszczeniach gospodarczych bez okien, np. schowkach, spiżarniach, garderobach, a także w pomieszczeniach na górnej kondygnacji w mieszkaniach dwupoziomowych. Żeby ciąg w kominie był optymalny, w kominie wentylacyjnym wstawia się specjalną nasadę hybrydową czyli turbinę, która wykorzystuje energię wiatru do wytworzenia podciśnienia w kominie i usuwania zużytego powietrza. Kiedy nie wieje wiatr, nasada nadal obraca się dzięki zamontowanemu w niej silnikowi o niewielkiej mocy. W przypadku, kiedy wiatr jest bardzo silny, silnik spowalnia obroty turbiny.
Taki rodzaj wymiany powietrza jest możliwy w przypadku zamontowania elementów sterujących pracą obu układów kontrolujących warunki zewnętrzne oraz parametry działania instalacji wentylacyjnej. Czujniki połączone z układem sterowania pozwalają na przełączanie trybu pracy systemu naturalnego i mechanicznego. Wentylacją hybrydową można sterować ręcznie lub za pomocą programatorów. Do sterowania wentylacją hybrydową można także zastosować elektroniczne sterowniki, które umożliwiają dobór prędkości nasady do warunków atmosferycznych, określonych godzin lub dni. Zużycie energii można zmniejszyć programując odpowiednio system sterowania, np. podczas nieobecności domowników w domu. Warto podkreślić, że są dostępne również sterowniki regulujące pracę systemu wentylacji hybrydowej w zależności od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Elementy systemu wentylacji hybrydowej można zintegrować z systemem domowej automatyki czyli instalacją inteligentnego domu.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) zapewnia zdrowy mikroklimat w budynku, napływ świeżego powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci, a także zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania obiektu. Działanie tego rodzaju wentylacji polega na wymianie powietrza przy zastosowaniu wentylatora nawiewnego i wywiewnego. Wywiewane powietrze przepływa przez wymiennik ciepła i oddaje temperaturę do powietrza świeżego z zewnątrz budynku.
Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest rozwiązaniem korzystnym nie tylko dla zdrowia i poczucia wygody mieszkańców domu, ale również ze względu na ochronę środowiska naturalnego i oszczędność pieniędzy. Każdy system wentylacji zastosowany w domu pełni ważne funkcje, ale to rekuperacja jest najbardziej efektywnym systemem wentylacji. Co prawda jego wydajność i bezawaryjność zależy w głównej mierze od temperatury na zewnątrz budynku, wilgotności powietrza, wydajności systemu rekuperacji.
System wentylacji bytowej jest nieodłączną częścią nowoczesnego budynku oraz jednym z najważniejszych systemów zapewniających komfort przebywającym tam ludziom. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO – World Health Organization) jakość powietrza wewnątrz budynku wpływa na zdrowie użytkowników bardziej, niż powietrze na zewnątrz obiektu. Charakterystycznym objawem złej jakości powietrza lub za małej ilości jego wymiany jest syndrom chorego budynku. Oznacza to, że u wielu użytkowników takiego budynku występują bóle i zawroty głowy, zdarzają się omdlenia lub trudności z oddychaniem. Intensywność tych objawów w dużej mierze zależy od rodzaju zanieczyszczenia powietrza oraz liczby mikroorganizmów znajdujących się w nim.
System wentylacji jednorurowej pozwala na ograniczenie miejsca zajmowanego przez instalacje wentylacyjne w budynku. Taki system łączy w jednym układzie wentylator oraz kilka wywiewników, które są spięte w całość integralnym pionem wentylacyjnym. Użytkownik danego pomieszczenia nie ma kontaktu z wentylatorem, tylko z kratką wywiewną. Umożliwia to obniżenie poziomu dźwięku emitowanego przez instalację wentylacyjną obejmującą swoim działaniem pomieszczenia mieszkalne lub usługowe. System wentylacji jednorurowej opiera się na wentylatorach dwu- lub trzybiegowych. Przeważnie drugi bieg włącza się jednocześnie z włączeniem światła. W ten sposób ogranicza się zużycie energii potrzebnej na pokrycie strat cieplnych wynikających z nieprzerwanego korzystania z wentylacji.
Wentylacja ciśnieniowa (presso) to typ wentylacji składającej się przede wszystkim z wentylatora i elektroniki umożliwiającej pomiar różnicy ciśnień. Automatyka dopasowuje bieg wentylatora do faktycznych warunków panujących w kanale wentylacyjnym. Aby system działał prawidłowo niezbędna jest także kratka wentylacyjna znajdująca się w mieszkaniu, która gwarantuje stały znamionowy przepływ powietrza przez kratkę.
Wentylacja higrosterowalna to system wentylacji działający podobnie, jak wentylacja ciśnieniowo-sterowana. Różnicą jest kratka wentylacyjna, która dopasowuje poziom otwarcia do warunków panujących w mieszkaniu na podstawie pomiaru wilgotności powietrza. Higroskopijny oznacza mający zdolność pochłaniania wilgoci. Zatem pomiar wilgotności powietrza w obiekcie jest kluczowy dla ustawienia parametrów działania systemu wentylacji higrosterowalnej.
Zgodnie z przepisami wentylacja mechaniczna nie może być używana w pomieszczeniach zamkniętych takich, jak: garaż czy kotłownia. Tam należy zamontować system wentylacyjny oparty na metodzie grawitacyjnej. Pomiędzy pomieszczeniami z wentylacją mechaniczną, np. mieszkaniem oraz tymi, w których działa wentylacja grawitacyjna, np. garaż i kotłownia zalecane jest zamontowanie szczelnych drzwi, najlepiej z progiem. Natomiast wewnątrz mieszkania lub innego obiektu, należy zainstalować takie systemy wentylacyjne, które umożliwiają przepływ powietrza pomiędzy kolejnymi miejscami. Ułatwi to, np. odpowiednie podcięcie pod drzwiami.
Niezmiernie ważna jest także wentylacja garaży. Są to pomieszczenia powszechnie używane i bez odpowiedniego systemu wentylacji – bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Brak odprowadzeni spalin z garażu może spowodować zatrucie lub śmierć z powodu działania czadu na organizm ludzki. Spaliny samochodowe mają zapach, zatem ich znaczne stężenie już jest alarmujące. Natomiast tlenek węgla czyli czad jest gazem bezwonnym, który w niewielkim stężeniu już uszkadza mózg i organy wewnętrzne.
Dlatego w garażach stasuje się następujące rodzaje wentylacji:
System wentylacji powinien być tak zaprojektowany, aby zapewniał optymalną ilość powietrza. Zbyt małe wartości strumienia spowodują obniżenie komfortu użytkowania danych pomieszczeń. Będzie zaduch, a na oknach i ścianach z czasem może skraplać się wilgoć. Jest to zjawisko niekorzystne zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samego budynku. Natomiast nadmierne zwiększenie ilości wymienianego powietrza spowoduje straty ciepła, które następują przy każdej wymianie. Nadmierne wentylowanie pomieszczeń powoduje wychłodzenie mieszkania. System wentylacji należy tak zaprojektować, żeby dostosować go do codziennych sytuacji życiowych i codziennego życia mieszkańców lub pracowników danego obiektu. Rekuperator powinien być montowany na poddaszu lub w piwnicy i – jeśli to możliwe – w pobliżu pionów, aby nie wydłużać kanałów doprowadzających. Przy projektowaniu instalacji należy uwzględnić instalacje czerpni i wyrzutni. Sam rekuperator powinien znajdować się w pomieszczeniu ocieplanym, w którym temperatura będzie wyższa niż 6 stopni C. Ważne jest także, aby zawsze był dogodny dostęp do rekuperatora w razie awarii lub serwisowania. Przed montażem rekuperatora należy zainstalować gniazdko elektryczne (230 V) oraz odprowadzenie kondensatu do kanalizacji.
Więcej na temat wyboru centrali wentylacyjnej znajdziecie Państwo na naszym BLOGU.
Biuro
SALON SPRZEDAŻY:
ul. Sikorki 14/ LU
31-589 Kraków
Dane firmowe:
Santier Jarosław Juszczyk
ul. Sikorki 14
31-589 Kraków
Nip: 677-22-66-540