Wentylacja mechaniczna w bloku – wady i zalety

05 grudnia 2021

Od kilku lat możemy śledzić trend montowania wentylacji mechanicznej w budynkach wielorodzinnych zamiast wentylacji grawitacyjnej. Czy jest to konieczne i lepsze rozwiązanie? Według przepisów prawa wentylację mechaniczną należy stosować w budynkach wysokich. Budynki niskie i średnie nie wymagają tego typu rozwiązania. Należy jednak zaznaczyć ,że dobrze wykonana instalacja wentylacji mechanicznej jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Co nam daje wentylacja mechaniczna ?

Na początku należy zaznaczyć, że wentylacja mechaniczna zapewnia pewną formę bezpieczeństwa. Dzięki temu ,że obieg powietrza jest wymuszony mamy pewność ,że nasze mieszkanie jest odpowiednio wentylowane. W praktyce oznacza to, że chronimy budynek i nasze zdrowie przed negatywnymi skutkami złej wentylacji. Dzięki prawidłowej wymianie powietrza poprawia się nasze samopoczucie, a my unikamy alergii i uczuleń skórnych. W budynku unikamy wykraplania wilgoci, co zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni na powłokach ścian i sufitów.

Czy wentylacja mechaniczna posiada wady?

Tak. Największą wadą wentylacji mechanicznej jest to ,że jej prawidłowe działanie zależne jest od dobrze wykonanego projektu i jego wykonania. Niewątpliwie to te czynniki mogą negatywnie wpływać na akustykę i wydajność wentylacji. Niemniej ważną kwestią jest fakt ,że budynkach wielorodzinnych instalacja wentylacji mechanicznej należy do części wspólnych i często jej prawidłowe działanie jest uzależnione od wszystkich mieszkańców ,którzy z niej korzystają.

Właściwą praktyką jest nieingerowanie w układ. Zatykanie kratek, wyjmowanie ich oraz próby samodzielnej regulacji często kończą się rozregulowaniem całości systemu. Producenci wentylatorów jak Harmann, Brookvent czy Aereco wciąż prześcigają się w rozwiązaniach sterowania , które reaguje na zmiany powodowane przez użytkowników. Niemniej nie są to rozwiązania ,które sterują wentylacją bez żadnych ograniczeń i są w stanie zapewnić prawidłową wentylację w przypadku ,gdy więcej niż jedna osoba w pionie zaczyna pracować nad rozregulowaniem układu.

Ostatnim minusem ,a właściwie w mojej ocenie jedyną prawdziwą wadą tego układu jest wprowadzanie świeżego powietrza przez nawiewnik ścienny lub okienny. Podczas zimy jest to kwestia naprawdę uciążliwa. Nie tylko powoduje nieprzyjemne odczucie chłodu, ale jest też przyczyną wykraplania się wody na samym nawiewniku.

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna w bloku nie wątpliwie jest instalacją mającą zapewniać dobre warunki higieniczno-sanitarne i poprawiać bezpieczeństwo budynku. Jeśli pominiemy czynnik ludzki możemy przyjąć ,że jej uciążliwość w czasie zimy jest znikoma w porównaniu z korzyściami związanymi z wymianą powietrza. Niemniej jednak problemy się zdarzają . Należy wtedy pamiętać ,że przy dobrej woli administracji i sąsiadów ,większość kwestii związanych z hałasem i złą wydajnością można rozwiązać przy stosunkowo niskich nakładach finansowych.

Montaż, projektowanie, konsultacje, pomiary wentylacji. Masz dla nas zadanie? Skontaktuj się z nami.