Jak prawidłowo wykonać, kiedy najlepiej zlecić i ile powinien kosztować serwis klimatyzacji? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty związane z tym zagadnieniem.
Co powinien wykonać technik podczas serwisu klimatyzatora?
Sezonowa konserwacja klimatyzatora to bardzo ważny element dla prawidłowej pracy ,żywotności urządzenia , ale również dla naszego zdrowia.
Przed przystąpieniem do pracy serwisant powinien przeprowadzić z klientem wywiad czy z urządzenie nie sprawiało żadnych problemów. Często z tych informacji dowiadujemy się rzeczy, których możemy nie dostrzec podczas konserwacji, a które pomogą nam uniknąć późniejszych problemów.
Serwis klimatyzatora – czyścimy jednostkę wewnętrzną…
Bierzemy się do pracy ! Na początek ruszamy z jednostką wewnętrzną. Rozpoczynamy od umycia filtrów pod zimną wodą np. z mydłem. Następnie czyścimy chemicznie wymiennik parownika używając do tego rozcieńczonego koncentratu środka do czyszczenia wymienników. Do tego zadania polecamy środki firmy NanoClean lub Scorpion. Po zakończeniu zadania ,trzeba pamiętać ,aby chemię dokładnie spłukać z wymiennika. Spłukując wymiennik od razu sprawdzamy drożność instalacji skroplin. I tu pojawia się pierwsza pułapka. Są to czynności wystarczające dla czystego i zadbanego klimatyzatora. Są jednak miejsca gdzie czyszczeniu należy poddać tacę skroplin i wirnik wentylatora, oraz nasmarować elementy ruchome. Ze względu ,że jest to usługa dodatkowa powinna być ona dodatkowo płatna – wykracza za podstawową konserwację i wymaga całkowitego rozebrania urządzenia. W firmie Santier praktykujemy również czyszczenie wszystkich elementów gorącą parą pod ciśnieniem w przypadku wykonywania serwisu rozszerzonego.
Skoro zadbaliśmy już o czystość i prawidłowy przepływ powietrza, szybko wykonujemy kontrolę kabli elektrycznych – napięcie właściwe, nic nie obluzowane ,więc zamykamy i wycieramy na czysto obudowę.
…, a teraz jednostka zewnętrzna
Od czego zacząć pracę przy skraplaczu? Na początek na sucho należy omieść cały wymiennik z liści, kurzu i innych zanieczyszczeń stałych. Następne w kolejce jest chemiczne wyczyszczenie wymiennika. I tu polecamy użycie znacznie mocniejszej chemii niż w przypadku jednostki wewnętrznej – my do tego celu używamy starej i dobrej amerykańskiej produkcji – rectorseal renewz. W czasie opryskiwania chroń oczy i skórę, środek jest bardzo żrący, a po użyciu należy go dokładnie spłukać z powierzchni wymiennika.
Urządzenie wyczyściliśmy ,przejdźmy więc do aspektów technicznych. Sprawdź poziomicą jednostkę zewnętrzną. W czasie pracy często traci ona swoje pierwotne wypoziomowanie, co wpływa na szybsze zużycie takich elementów jak np. łożyska. Sprawdź czy wentylator nie zachowuje się w sposób niepokojący oraz czy nie ma na nim luzów. Możesz przesmarować łożyska ,jeśli jest taka konieczność. Na koniec sprawdź parametry elektryczne urządzenia. Napięcie, pobór prądu w czasie pracy i czy nie ma żadnych „luzów” na kablach. Może to powodować spalenie elektroniki.
UWAGA: Kontroli organoleptycznej należy poddać połączenia kielichowe. Można na serwisie je również delikatnie próbować dokręcić.
Ile trwa dobrze wykonany serwis klimatyzacji?
Czas trwania serwisu zależy zazwyczaj od stopnia zanieczyszczenia urządzenia i pakietu serwisowego jaki wykonujemy. Podstawowy serwis obu jednostek zajmuje około godzinę, czasem troszkę dłużej. Serwis wykonany w pełnym zakresie trwa nawet dwie i pół godziny. Wszystkie szybsze wizyty serwisantów można traktować jako odwiedziny urządzenia, a nie solidnie wykonane zlecenie.
Jak zamówić serwis lub zgłosić awarię?
Wystarczy zadzwonić do naszego działu serwisu pod numer telefonu 12 306 55 91, skorzystać z formularza kontaktowego znajdującego się na stronie santier.pl lub wysłać mailowo zgłoszenie na: serwis@santier.pl.