Poznaj różnicę montażu klimatyzacji latem i zimą

30 czerwca 2022

Każdy moment jest dobry na to, żeby zamontować klimatyzację w swoim domu, mieszkaniu lub w biurze. Choć większość prac remontowych powinna być przeprowadzana w okresie wiosenno-letnim, to jednak nie ma przeciwwskazań ku temu, by klimatyzator zainstalować również zimą. Specyfika montażu będzie jednak różniła się w zależności od wybranej pory roku, dlatego warto poznać podstawowe różnice, zanim przystąpisz do zakupu. Na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja nie tylko do chłodzenia

Postęp technologii przekłada się na produkcję nowoczesnych i bardziej wydajnych klimatyzatorów. Coraz częściej wykorzystywane są w domowych i biurowych warunkach jako urządzenia całoroczne. W lecie odpowiadają za chłodzenie powietrza wewnątrz przestrzeni użytkowych, a zimą ich zadaniem jest jego dogrzewanie. Atutem tego rozwiązania jest nie tylko prostota eksploatacji, ale także stopniowo malejące koszty. Im nowsze i bardziej wydajne urządzenie, tym koszty związane z jego użytkowaniem maleją.

Czy wpływ na montaż klimatyzacji ma temperatura zewnętrzna?

To pytanie, które należy sobie zadać już na samym początku. Docelowo temperatura zewnętrzna nie wpływa na możliwość montażu klimatyzacji ściennej. W związku z tym urządzenie to może być z powodzeniem instalowane zarówno w okresie letnim, jak i zimą. Musisz jednak pamiętać o tym, że zimą cały proces zajmie Ci więcej czasu. Wszystko dlatego, że jednym z podstawowych etapów montażu jest odparowywanie wilgoci z całej instalacji. W tym celu wykonuje się dedykowaną próżnię w układzie chłodniczym i zmniejsza temperaturę wrzenia. Oczywiście im niższa temperatura na zewnątrz, tym cały proces odparowywania wilgoci zajmie więcej czasu. Właśnie dlatego montaż klimatyzatora latem z reguły zajmuje dużo mniej czasu.

Zimą trudniej wykonać większe prace remontowo-budowlane

Kolejnym czynnikiem zwiększającym czas montażu mogą być prace remontowo-budowlane. Jeżeli instalacja klimatyzacji ich wymaga, to w okresie zimowym przeprowadzanie tego typu prac będzie bardziej skomplikowane i potrwa dłużej. Nic więc dziwnego, że większość prac remontowych wykonujemy w okresie letnim. Mróz, zimno i opady atmosferyczne to nie są dobrzy sprzymierzeńcy w całym procesie. To kolejna różnica, która zachodzi pomiędzy montażem klimatyzatora w letnie i pogodne dni oraz zimą, gdy temperatury często spadają poniżej zera. Wówczas dobrym wyborem jest umieszczenie przewodów instalacji w dedykowanych korytkach i wyprowadzanie ich bez potrzeby naruszania konstrukcji budynków. W ten sposób unikniesz zimowego kucia w ścianie.

Co jeszcze może stanowić utrudnienie?

Sporym utrudnieniem w całym procesie są warunki atmosferyczne. Dotyczy to zarówno lata, jak i zimy, choć oczywiście podczas tej drugiej pory roku spotykane są częściej. Podczas opadów atmosferycznych prace przy instalacji elektrycznej są bardziej ryzykowne oraz w pewny sposób ograniczone. Przekłada się to na wydłużenie czasu montażu. Ponadto trzeba wówczas zachować jeszcze większą ostrożność, aby proces przebiegł sprawnie, bezpiecznie i przede wszystkim skutecznie.

Kiedy montować klimatyzację?

Wybór odpowiedniej pory roku zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. Jednak standardowo w okresie wiosenno-letnim specjaliści od montażu klimatyzacji mają ręce pełne roboty. Dlatego już dziś zobacz Naszą ofertę montażu klimatyzacji i zarezerwuj termin, aby zdążyć przed czasem największych letnich upałów. Te w ostatnich latach w Polsce potrafią dać się we znaki. Nagrzane pomieszczenia mieszkalne i biurowe wpływają negatywnie na codzienny komfort naszego życia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z naszym specjalistą do spraw klimatyzacji.