Pompa ciepła – Wieliczka

10 maja 2022

Pompy ciepła to urządzenia stosowane w ramach ekologicznych i oszczędnych systemów grzewczych. Zaliczane są do rozwiązań z kategorii odnawialnych źródeł energii, dzięki którym nie tylko dba się o własny budżet, ale również o dobro środowiska. Warto zastanowić się nad tym, ile kosztują: montaż, serwisowanie i eksploatacja instalacji. Poznaj argumenty, które przemawiają za inwestycją w pompy ciepła w Wieliczce.

Dotacje „moje ciepło” i „czyste powietrze” na zakup i montaż pompy ciepła – sprawdź warunki !

Pompa ciepła czy warto?

W nowoczesnych systemach grzewczych coraz częściej można spotkać pompy ciepła. Ich wykorzystywanie to dbałość o środowisko oraz o domowy budżet. Największe wątpliwości dotyczące tego, czy inwestować w pompy ciepła, wiążą się z ich wysokim kosztem zakupu i instalacji. Właściciel domu musi liczyć się z wydatkiem na poziomie minimum 30 tysięcy złotych, który zwraca się w ciągu kilku lat. Mimo wszystko warto inwestować w ten model grzewczy, ponieważ jest uzasadniony finansowo w zakresie eksploatacji oraz wygodny. Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu, miejsca na składowanie ewentualnego paliwa grzewczego, a także na spełnienie rygorystycznych norm środowiskowych. To wszystko przy małej awaryjności i dużym komforcie wykorzystywania urządzenia na co dzień. O tym dlaczego dokładnie warto inwestować w pompy ciepła, dowiesz się na https://santier.pl/pompa-ciepla/

Montaż pomp ciepła – Wieliczka

Nasza firma świadczy usługi profesjonalnego montażu pomp ciepła w Wieliczce. Od jakości wykonania instalacji zależy efektywność jej użytkowania, a także końcowe koszty inwestycji. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego rodzaju pompy, pomagamy w zakresie zapoznania się z jej specyfikacją techniczna, warunkami użytkowania, a także w dostosowaniu parametrów technicznych urządzenia do realnych potrzeb właściciela domu. Dzięki temu pompa z powodzeniem zapewni ciepło w domu, a jej eksploatacja będzie zoptymalizowana pod względem wydatków. Wpływ na dobór urządzenia i rozwiązań systemowych mają m.in. takie czynniki jak: lokalizacja budynku, jego powierzchnia, klasa energetyczna, parametry techniczne, czy też potrzeby domowników. Na podstawie tych danych dobiera się moc pompy ciepła, a także rodzaj instalacji. Inwestycja w to ekologiczne rozwiązanie to minimum 30 tysięcy złotych i rośnie w zależności od metrażu, a także specyfiki budynku i wydajności sprzętu.

Serwis pomp ciepła – Wieliczka

Regularne serwisowanie pomp ciepła w Wieliczce pozwala na zachowanie gwarancji, a także zwiększa żywotność systemu grzewczego. Choć urządzenia należą do bezobsługowych i bardzo rzadko ulegają awariom, to jednak dokładny serwis pomoże w wyłapaniu niepokojących symptomów. Jeżeli specjalista wychwyci jakiś problem, to zaproponuje jego rozwiązanie w ramach usługi. Pomaga to w zmniejszeniu kosztów ewentualnych naprawa, a także w zachowaniu wysokiej wydajności systemu, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jego użytkowania.

Nasza firma świadczy usługi profesjonalnego serwisu pomp ciepła, a prace wykonywane są przez renomowanych i doświadczonych fachowców. Dzięki temu zadbamy o każdy detal instalacji i wesprzemy cię w jej poprawnej eksploatacji. Podczas serwisu sprawdzimy również ustawienie systemu i w miarę możliwości, zwiększymy jego oszczędność.

Zakres usług serwisowych w Wieliczce

Podstawowe usługi serwisowe pomp ciepła obejmują:

  • kontrolę ciśnienia układu chłodniczego i jego szczelności;
  • sprawdzenie czynnika chłodniczego pod kątem zawilgocenia;
  • kontrolę bezpieczników i czujników;
  • sprawdzenie filtrów;
  • pomiar ciśnienia w dolnym źródle ciepła;
  • sprawdzenie osadzenia przyłączy elektrycznych;
  • sprawdzenie naczyń przeponowych w instalacji;
  • pomiar ciśnienia w instalacji grzewczej;
  • wyczyszczenie parownika.

Szczegółowy zakres prac dodatkowych dostosowywany jest do potrzeb klienta oraz stanu instalacji. Serwisowanie pozwoli na zachowanie gwarancji oraz wydłuży żywotność systemu.

Opłacalność inwestycji w pompę ciepła

Inwestycja w pompę ciepła to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pod tym względem koszty przewyższają wiele alternatyw, jednak należy pamiętać o tym, że koszty początkowe to nie wszystko. Pod uwagę warto wziąć także wydatki eksploatacyjne, a te przy pompach ciepła są minimum dwukrotnie niższe, niż w przypadku instalacji gazowych. Ponadto to rozwiązanie ekologiczne, które z powodzeniem może być wykorzystywane w miejscowościach i miejscach, gdzie trzeba spełnić rygorystyczne normy środowiskowe. Tak jest m.in. w Małopolsce, gdzie Kraków wg raportu WHO jest na 11. miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.

Ze względu na mniejsze koszty eksploatacyjne, zakup, montaż i serwisowanie pompy ciepła zwracają się już po około 5-8 latach. Czas zwroty z inwestycji zależny jest m.in. od rodzaju wybranego urządzenia, skali jego użytkowania, a także wielkości domu. Im będzie większy, tym szybciej pompa ciepła się zwróci.