Pompa ciepła Kraków – jakie urządzenie wybrać?

08 września 2021

pompa ciepła kraków
pompa ciepła Daikin pompa ciepła all-in-one pompa ciepła Altherma

Rozpoczynając analizę zagadnienia musimy wziąć pod uwagę najczęstsze problemy z jakimi na co dzień spotykamy się u klientów, którzy korzystają z pompy ciepła. W artykule rozważymy kwestię doświadczenia, serwisu i rzeczy na które świadomy klient powinien zwrócić uwagę. Na początek postaram się odpowiedzieć na pytanie, jakiego producenta urządzenia rozważyć podczas wyboru pompy ciepła. Przeanalizujemy również wybór ze względu na lokalizację. Czy pompa ciepła Kraków, powinny mieć wybrany inny parametr obliczeniowy niż ta w Zakopanem?

Pompa ciepła Kraków – wybierz świadomie i postaw na doświadczenie

W związku ze zdobytym doświadczeniem na wielu instalacjach z ostatnich lat, zdecydowanie polecam urządzenia produkcji japońskiej np. Daikin Altherma, Mitsubishi Zubadan, Mitsubishi Ecodan czy Panasonic Aquarea . Wydawać się może, że skoro pompa ciepła jest urządzeniem do grzania, to znani producenci piecyków to dobry wybór. Nic bardziej mylnego. To Japońscy producenci od lat wyznaczają technologiczne trendy dla urządzeń jakimi są pompy ciepła. W rezultacie decydując się na rozwiązania tego typu mamy pewność ,że otrzymujemy urządzenia niezawodne i dostosowane do pracy w każdych warunkach. Poznaj Nasze realizacje.

Serwis – kwestia decydująca o wyborze

Kolejną, ale w mojej ocenie najważniejszą kwestią podczas użytkowania pomp ciepła to niezawodny i szybki serwis. Sposób w jaki producent radzi sobie z usterkami to bezpośredni synonim poczucia bezpieczeństwa wśród klientów. Podczas awarii decydującą kwestię odgrywa czas reakcji. W związku z tym, że pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, to prym w tej kwestii wiodą firmy wywodzące się z branży grzewczej. To właśnie oni stworzyli standard obsługi klienta w ciągu 48h. Nie oznacza to, że inni nie umieją. Wspominani w pierwszym akapicie producenci pomp ciepła, również wdrożyli to rozwiązanie, po prostu nie byli trend-makerami. Jako pierwszy do nowych realiów dostosował się Daikin. Firma w 2019 roku uruchomiła infolinię, przejmując obsługę gwarancyjną od instalatorów. W 2021 r. te same standardy przyjęło Mitsubishi pozostawiając jednak furtkę dla klienta, który sam decyduje czy opiekę serwisową chce powierzyć producentowi czy zostać przy serwisie instalatora. Również koreański koncern Samsung zadeklarował uruchomienie własnego serwisu pomp ciepła na przełomie I i II kwartału 2022r.

Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła

Mogłoby się wydawać, że jest to sprawa prosta i błaha. Jest to jednak problem, która najczęściej na forach staje się przedmiotem sporu pomiędzy użytkownikami. Niekiedy nawet instalatorami, którzy nie do końca rozumieją zasadę pracy urządzenia. Na początek zaznaczmy, że zapotrzebowanie na moc grzewczą dla budynku podaje się zgodnie z wartością dla danej strefy grzewczej w Polsce. Moc pompy ciepła podawana jest dla temperatury +7st. C. W praktyce oznacza to, że pompę ciepła dla domu w Krakowie dobieramy dla zapotrzebowania na ciepło budynku przy -20st.C, a dla budynku w Zakopanem dla -24st.C.

Jest to kluczowa sprawa. Deklarowana przez producenta moc grzewcza spada wraz z obniżeniem się temperatury na zewnątrz. W zależności od zastosowanych przez producenta technologii, moc ta nie spada tak samo. Często zdarza się, że pompa ciepła słabszego producenta o mocy 16kW, ma gorsze parametry przy – 20st.C, od pompy ciepła Mitsubishi Zubadan o mocy znamionowej 10kW. Reasumując, dla każdego budynku należy, więc wykonać obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Następnie dobieramy pompę ciepła, której moc odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło domu.

O co powinien zapytać instalator, który dobiera pompę ciepła?

Informacjami niezbędnymi do prawidłowego doboru, są dane powierzchni, kubatury oraz konstrukcji budynku. Następnie należy przeanalizować odbiorniki ciepła w szczególności, gdy odbiornikiem jest grzejnik. Decyzję o zastosowaniu ewentualnego buforu podejmuje się po określeniu funkcjonalności pompy, nie zapominając jednak o przeliczeniu ewentualnego zładu instalacji, który również może pełnić funkcję buforu. Kolejnym elementem wpływającym na poprawne działanie urządzenia jest powierzchnia wężownicy w zbiorniku C.W.U. Niegdyś stosowane zbiorniki nie sprawdzają się we współpracy z pompami, w rezultacie czego czas grzania wody ulega wydłużeniu. Wielkość zbiornika C.W.U dobieramy do ilości użytkowników i odbiorników wody.

Zapraszamy do bezpłatnego doboru i wyceny pompy ciepła. Skontaktuj się z nami.