Na czym polega audyt energetyczny?

30 czerwca 2022

Jedną z procedur wykorzystywanych w celu zmniejszenia zużycia energii przez firmy i gospodarstwa domowe jest audyt energetyczny. Dzięki niemu można poddać analizie bieżące zużycie energetyczne w danym budynku lub sektorze, a także zestawić to z realnym zapotrzebowaniem. Audyt weryfikuje również obszary, gdzie dochodzi do strat energetycznych oraz te, dzięki którym można zmniejszyć zużycie energii. Pod tym kątem jest nieocenionym wsparciem w transformacji energetycznej oraz w dbałości o zrównoważony rozwój i środowisko. Ma również swoje uzasadnienie ekonomiczne.

, Na czym polega audyt energetyczny?

Czym jest audyt energetyczny?

Mianem audytu energetycznego określa się procedurę, w ramach której prowadzi się analizę historycznego i bieżącego zużycia energii przez dane gospodarstwo domowe, budynek mieszkalny, czy też firmę. Dzięki temu można z dużą skutecznością zdiagnozować wyzwania i problemy danego budynku i organizacji, a także wskazać obszary, które wymagają interwencji. Pozwoli to na zmniejszenie marnotrawienia energii, a także skali jej zużycia. Konsekwencją prawidłowo przeprowadzonego audytu, a także wdrożenia po nim zmian, jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z wydatkowaniem energii elektrycznej. 

Jak przeprowadza się audyt energetyczny?

Audyt energetyczny powinna przeprowadzać osoba, która ma odpowiednie doświadczenie i wykształcenie w zakresie energetyki i/lub budownictwa. Póki co polskie prawo jasno nie definiuje tego, kto może, a kto nie może być audytorem. Podczas przeprowadzania analizy ekspert bierze pod uwagę historyczne zużycie energii elektrycznej w danym obiekcie, wysokość opłat, a także obecną sytuację. Sprawdza również poprawność działania poszczególnych systemów oraz miejsca, w których potencjalnie dochodzi do największych strat energetycznych. Dotyczy to również strat cieplnych. Skutkiem przeprowadzonego audytu powinien być raport, na podstawie którego wprowadza się mniejsze lub większe zmiany, w tym m.in. w zakresie termomodernizacji budynku. Docelowo ma to doprowadzić do oszczędności związanych z efektywnym wykorzystywaniem energii.

Ile kosztuje jego wykonanie?

Ostateczny koszt wykonania audytu energetycznego może być różny. Zależy to od przynajmniej kilku czynników. Oczywiście z mniejszym wydatkiem muszą liczyć się właściciele domów jednorodzinnych. Większe koszty ponoszą zarządcy budynków wielorodzinnych, a także właściciele firm. Cena podstawowego audytu w przypadku domu jednorodzinnego wynosi 1000-2000 złotych.

Dlaczego warto na niego postawić?

Tak naprawdę zawsze jest dobry moment na to, aby postawić na audyt energetyczny. W przypadku sektora biznesowego, zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2016 roku wiele firm ma nawet obowiązek jego przeprowadzenia.

, Na czym polega audyt energetyczny?

Właściciele domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych powinni zainteresować się audytem w sytuacji, gdy zauważają wzrost wydatków na rachunkach, a także mają wrażenie, że mimo ogrzewania pomieszczeń w domu wciąż panuje chłód i trudno o zapewnienie komfortu cieplnego. To sygnał do tego, by pomyśleć o audycie energetycznym.

Wielce prawdopodobne, że w danym domu dochodzi do znacznych strat ciepła i energii. Ponadto audyt należy przeprowadzić przez każdą większą inwestycją związaną z unowocześnieniem domu, a także wprowadzeniem energooszczędnych rozwiązań.

Audyt energetyczny w przypadku ulgi termomodernizacyjnej

Audyt energetyczny powinien zostać zlecony przez osoby, które chcą skorzystać z dotacji na termomodernizację domu jednorodzinnego. W wielu programach i konkursach procedura audytu wpisana jest jako obligatoryjna. Jeżeli chcesz ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną, to nie masz obowiązku przeprowadzania profesjonalnego audytu. Sytuacja wygląda bardzo podobnie z programem Czyste Powietrze. Tu również nie ma potrzeby przeprowadzania analizy energetycznej budynku, choć w niektórych sytuacjach może być to zalecane przez urzędników. 

Z drugiej strony dla własnej świadomości, spokoju i wprowadzenia oszczędności, warto przeprowadzić audyt energetyczny, jeżeli wcześniej nie korzystało się z tego typu usługi. Jej koszt może zwrócić się bardzo szybko, a w dłuższej perspektywie przyniesie to realne oszczędności. 

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z naszym specjalistą