DOBIERZ I ZAMÓW POMPĘ CIEPŁA – 12 306 55 93


Na przełomie I i II kwartału Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomić wsparcie finansowe z programu ” Moje Ciepło”. Jest to kolejny duży prosumencki program przeznaczony dla osób fizycznych. Jego poprzednik „Mój prąd” odniósł duży sukces i zapewnił ogromne ilości instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych w Polsce. Dofinansowanie na zakupu pomp ciepła wyniesie nawet 21 tyś. złotych.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z programu „Moje Ciepło”?
Beneficjentami programu będą wszystkie osoby fizyczne (będące właścicielami lub współwłaścicielami domu), które zamontują pompę ciepła w nowo powstałych budynkach. Kluczowe jest tu stwierdzenie „zamontują” ponieważ założenia projektu jest takie, że najpierw należy wykonać inwestycję, a następnie można odebrać wypłatę świadczenia.
Jaką kwotę otrzymam na montaż pompy ciepła?
Program „Moje ciepło” przewiduje wypłatę dofinansowań pokrywających od 30% do 45% kosztów kwalifikowanych takich jak dostawa i montaż. Wypłaty będą przekazywane w formie bezzwrotnej dotacji. Nie znamy jeszcze pozostałych kryteriów wskazujących na wysokość wypłacanych środków ,ale mają one wynosić od 7 do 21 tyś. złotych.
Czy dofinansowanie można otrzymać na każdą pompę ciepła ?
Według wstępnych informacji udostępnionych przez NFOŚiGW dofinansowany będzie zakup każdej pompy ciepła nie zależnie od tego czy będzie to pompa ciepła powietrzna, gruntowa czy wodna. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest sposób przeznaczenia pompy ciepła. Wg. autorów programu urządzenie ma służyć do ogrzewania domu. Dopuszczalne jest też połączenie funkcji ogrzewczej z opcją jednoczesnego zapewnienia ciepłej wody użytkowej.
Finansowanie programu „Moje ciepło”.
Kwota przeznaczona na realizację programu wynosi 600 mln złotych. Całość środków wypłacanych przez NFOŚiGW na program „Moje ciepło” ma pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego. Jest to nowy instrument Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy realizującej inwestycje?
Pierwszym kryterium wyboru wykonawcy jest jego doświadczenie w realizacjach związanych z pompami ciepła. Nie opieraj się tylko na zapewnieniach. Sprawdź 2-3 realizacje wykonawcy. Wiele firm hydraulicznych próbuje się szybko przebranżowić i pomimo dużego doświadczenia w realizacji systemów C.O opartych o piece ,często nie radzą sobie z układami opartymi o pompę ciepła. Wynika to przede wszystkim z innej zasady działania. Należy pamiętać ,że większe doświadczenie i zrozumienie układu mają firmy , które do tej pory zajmowały się klimatyzacją. Wszak pompa ciepła to typowy klimatyzator.
Sprawdź zakres dostawy urządzenia! Należy pamiętać ,że pompa ciepła musi posiadać: właściwe zasilanie, konstrukcję pod jednostkę zewnętrzną, bufor, naczynia przeponowe na instalacji C.O i C.W.U. Równie często wymagana jest grzana taca skroplin. Wyłączenia zakresów z oferty powodują brak możliwości porównania firm między sobą ,a koszty dodatkowe mogą wynieść nawet do 10 tyś.
Pompy ciepła, które służą zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia muszą posiadać inaczej przygotowaną instalację. Chodzi tu zarówno o izolację przeciw wilgociową instalacji ,jak i armaturę ,która nie będzie rdzewiała podczas wykraplania się na niej wilgoci.
Nie daj się nabrać na monoblok. Monoblokowe pompy ciepła mają swoje przeznaczenie i świetnie się w nim sprawdzają. Nie zawsze są one dobre dla domów jednorodzinnych. Niemniej jednak są one nagminnie wciskane w projekty. Wynika to z tego, że do ich montażu firmy instalacyjne nie muszą posiadać uprawnień f-gazowych, oraz umiejętności podłączania urządzeń chłodniczych.