Klimatyzator przenośny vs. klimatyzer. Wady i zalety obu rozwiązań.

03 października 2021

W czasie upalnych dni wiele osób zastanawia się jak skutecznie się ochłodzić. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest tradycyjny klimatyzator. Jest to jednak koszt zaczynający się od 3500zł. Wiele osób ,które nie przygotowało się na tą okoliczność finansowo, stara się ratować w inny sposób. Jednym z nich jest wybór urządzenia doraźnego. I tu pojawia się dylemat wybrać klimatyzator przenośny czy klimatyzer ?

Klimatyzator przenośny – wady i zalety

W mojej ocenie jedyne co przemawia za klimatyzacją przenośną jest fakt ,że jest to klimatyzator i jest przenośny. Jako klimatyzator jest to urządzenie wyposażone w sprężarkę i czynnik chłodniczy. Możemy więc uznać ,że chłodzenie przez takie urządzenie jest skuteczne i zdecydowanie bardziej wydajne ,niż w przypadku urządzeń typu klimator. Możemy je też przenieść, w przypadku konieczności ochłodzenia innego pomieszczenia. Tu jednak zalety rozwiązania się kończą. Jako klimatyzator ze skraplacza musi odprowadzać ciepło. Odbywa się to za pomocą mało estetycznej rury, na którą trzeba wykonać otwór w ścianie. W przypadku wyrzucania ciepła przez otwarte okno, ciepło z zewnątrz przedostaje się do środka. Dodatkowo przez zabudowaną sprężarkę i wentylator hałas jaki urządzenie emituje jest ciężki do zniesienia. Skropliny, które powstają w czasie chłodzenia odprowadzane są do zbiorniczka, tak więc nie możemy zapominać o ich regularnym opróżnianiu, jak nie chcemy mieć w domu powodzi.

Nie jest to zdecydowanie urządzenie ,które polecamy do regularnego użytkowania.

Klimatyzer, klimator i inne urządzenia na wodę – wady i zalety

Kolejną grupą urządzeń są potocznie nazywane klimatory. Jest to nic innego ,jak wiatrak odbierający chłód z krążącej wody. Woda nie jest jednak chłodzona przez sprężarkę jak w przypadku agregatów wody lodowej. Ze względu na cenę i mniejszy poziom hałasu zdecydowanie urządzenie bardziej nadaje się do pracy w warunkach mieszkalnych. Ich prawdziwa skuteczność chłodnicza, podobnie jak bezobsługowość jest znikoma.

Oba rozwiązania należy traktować jako doraźne i wymagające sporo dodatkowej pracy od użytkownika.

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji ? Skontaktuj się z nami.