Klimatyzator naścienny – wady i zalety.

29 września 2021

Dziś pod lupę eksperta bierzemy klimatyzator naścienny. Postaramy się omówić podstawową i dodatkową funkcjonalność, oraz wady i zalety tego rozwiązania.

Klimatyzator naścienny – co należy wiedzieć o tym urządzeniu?

Klimatyzator naścienny jest to jednostka wewnętrzna klimatyzatora. Jest ona podstawowym i najczęściej spotykanym urządzeniem na rynku. Można śmiało powiedzieć, że każdy z nas miał z nim kiedyś do czynienia. Klimatyzatory naścienne obsługują większość domówi, mieszkań i małych sklepów.

Z technicznych aspektów musimy pamiętać o tym, że urządzenie zaciąga powietrze przez górną część jednostki. W praktyce skutkuje to koniecznością odsunięcia jednostki od stropu o około 8-10cm. Na początku powietrze jest ona filtrowane przez podstawowy filtr cząstek stałych. W kolejnym etapie przechodzi ono przez wymiennik urządzenia, gdzie w skutek zetknięcia czynnika z cieplejszym powietrzem następuje odparowanie frakcji ciekłej czynnika.

Jest jeszcze jeden waży powód dla ,którego musimy zachować odstęp od stropu. Jest to dostęp serwisowy do urządzenia w czasie awarii. Urządzenia podczas naprawy nie demontuje się, a podnosi się jego dolną część do góry wkładając dystanse. Przestrzeń ta jest więc potrzebna ,aby odchylić urządzenie od ściany.

Funkcje w klimatyzatorze naściennym.

Obowiązkowo w każdym klimatyzatorze znajdziemy możliwość przełączenia między trybami pracy. Do dyspozycji grzanie, chłodzenie ,auto ,fan i dry. Dodatkowo sterowanie lotką góra i dół. W wyższych modelach można też sterować kierunkiem nadmuchu w prawo i lewo. Za zwyczaj do dyspozycji mamy podstawowy timer i nastawę temepratury. Czego więc chcieć więcej? A więc informuję, że można wymagać od klimatyzatora znacznie więcej.

Funkcje dodatkowe: dodatkowa filtracja powietrza przez filtr plasmowy jak w Mitsubishi Diamond lub kaseta filtracyjna wyłapująca cząsteczki o wielkości 1PM , jak w klimatyzatorze Samsung Pure. Sterowanie Wi-Fi z aplikacji na smartphony . Opcja rozpoznawania otoczenia zastosowana w Mitsubishi Diamond czy Daikin Stylish. Pierwszy z producentów ma opcję rozpoznania osoby, dzięki czemu możemy strumień powietrza kierować tak , aby omijać ludzi w pomieszczeniu, lub wprost odwrotnie. Daikin zastosował w urządzeniu czujnik matrycowy. Dzieli on pomieszczenie na siatkę ,wykrywając punkty z różną temperaturą. Ma w ten sposób możliwość sterowania kierunkiem powietrza tak ,aby równomiernie rozłożyć temperaturę.

Tak więc możemy mówić o ciągłym wyścigu technologicznym i designerski wśród producentów , który wydaje się nie mieć końca. ilekroć myślimy, że wszystko już zostało wdrożone ,któryś z producentów nas zaskakuje.

Wady i zalety rozwiązania

Do najważniejszych wad rozwiązania należy miejsce na ścianie jakie zajmuje , które ciężko jest ukryć. Z drugiej jednak strony opcje designerskie rozwiązania sprawiają, że klimatyzator może nadać szyku i elegancji pomieszczeniu.

W podstawowych jednostkach ciężko jest wysterować strumień powietrza, aby nie był on uciążliwy dla użytkownia

Zdecydowaną zaletą jest jednak szybki i przede wszystkim tani montaż w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Reasumując klient ,który świadomie dokona zakupu będzie cieszył się z zakupu i korzystał z klimatyzacji przez długie lata.

Planujesz zakup klimatyzacji ? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.