Dbałość o optymalną temperaturę w miejscu zamieszkania lub pracy przekłada się bezpośrednio na nasz codzienny komfort. Jednym z profesjonalnych i sprawdzonych wyborów jest klimatyzacja. Nowoczesne urządzenia mogą pełnić jednocześnie funkcję chłodzącą i grzewczą. Na rynku dostępne są różne modele, w tym klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa i ścienna. Na jaką się zdecydować?


Dlaczego warto postawić na klimatyzację?
W ostatnich latach klimatyzatory cieszą się rosnącą popularnością wśród klientów indywidualnych. Od wielu dekad stosowane są również w sektorze biznesowym. Dlaczego warto na nie postawić? Przede wszystkim klimatyzacja to wygodny sposób na zadbanie o odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniach użytkowych. Dotyczy to zarówno domów i mieszkań, jak i biur i przestrzeni produkcyjnych. Nowoczesne klimatyzatory mogą posiadać wiele funkcji. Podstawowe z nich to chłodzenie i ogrzewanie powietrza, jednak wykorzystywane są również przy filtracji zanieczyszczeń i drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu. Oprócz tego urządzenia tego typu są bardzo wygodne w codziennej eksploatacji i coraz bardziej oszczędne. Właśnie dlatego warto na nie postawić.
Czym jest klimatyzacja przypodłogowa?
To jeden z rodzajów klimatyzatorów, które powszechnie stosowane są przez klientów indywidualnych i biznesowych. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to instalowane jest bezpośrednio przy podłożu i swoim wyglądem przypomina nieco tradycyjne grzejniki. Optymalnie jest zamontować klimatyzator na kilka lub kilkanaście centymetrów nad podłogą zgodnie z wytycznymi producenta. Wśród rekomendowanych miejsc montażu wymieniane są: wnęki, miejsca przy ścianie oraz pod oknem. Dużym atutem klimatyzacji przypodłogowej jest to, że może spełniać również funkcję grzejnika w chłodne jesienne i zimowe wieczory. W tym celu front urządzenia produkowany jest ze specjalnych materiałów, które mają właściwości nagrzewania się i oddawania ciepła do pomieszczenia. Pod tym kątem urządzenie nie powinno być wykorzystywane w przypadku posiadania małych dzieci i zwierząt. To jego główna wada. Dużą zaletą jest to, że urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieją liczne ograniczenia w możliwości montażu.
Klimatyzacja podsufitowa – wady i zalety
Kolejnym z popularnych wyborów jest klimatyzacja podsufitowa. Ten typ najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach, ponieważ cechuje się dużą wydajnością działania. Instalacje są niższe niż klasyczne ścienne. Modele podsufitowe rzadziej wykorzystywane są przez klientów indywidualnych i najczęściej spotyka się je w biurach, restauracjach, czy też w salach weselnych. Tam w pełni można wykorzystać ich potencjał. Dużym atutem tego typu klimatyzacji jest szybkość i skuteczność jej działania. W związku z tym pozwala na dynamiczne ochłodzenie powietrza nawet w promieniu kilkunastu metrów. Montaż odbywa się bezpośrednio do konstrukcji stropu lub sufitu. Należy go wykonać zgodnie z zaleceniami producenta.
Klimatyzacja ścienna – charakterystyka
To zdecydowanie najczęściej wykorzystywany rodzaj klimatyzacji zarówno w sektorze prywatnym, jak i biznesowym. Klimatyzatory ścienne dostępne są w wariantach multisplit oraz split z jedną jednostką lub dwoma jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną. Są proste i wydajne w konstrukcji, a przy tym mogą być atrakcyjną dekoracją do wnętrza sypialni, salonu, czy też biura. Cechują się prostotą montażu oraz wydajnością, dzięki czemu są bardzo chętnie wykorzystywane przez wymagających klientów. Dostępne są w różnej kolorystyce i kształcie, a także o różnej mocy, którą bez trudu dopasujesz do swoich potrzeb. To w połączeniu ze stosunkowo oszczędną eksploatacją sprawia, że klimatyzatory ścienne od lat cieszą się największą popularnością w każdej grupie klientów.
Jaką wybrać?
Każdy z rodzajów klimatyzacji ma swoje plusy i minusy, z którymi warto zapoznać się w procesie zakupowym. Jeżeli szukasz rozwiązania do domowej przestrzeni, to warto rozważać pomiędzy zakupem klimatyzacji ściennej i przypodłogowej. W dużych i otwartych wnętrzach, w tym w salach restauracyjnych, zdecydowanie lepiej sprawdzają się klimatyzatory podsufitowe. Ostatecznie wybór jest kwestią indywidualną. Weź pod uwagę parametry techniczne urządzenia, jego żywotność, sposób serwisowania, a także opinie klientów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą. Dzięki temu unikniesz kosztownych błędów, a wybrana klimatyzacja spełni swoje zadanie przez lata.