Klimatyzacja przemysłowa. Co to jest i jak działa?

24 września 2021

Klimatyzacja przemysłowa jest umownym sformułowaniem określającym układy klimatyzacyjne do użytku komercyjnego. Nie ma tu sztywnych granic, które pozwolą nam łatwo określić, które urządzenia możemy tak nazywać, a które nie.

Klimatyzacja przemysłowa – czym się charakteryzuje

Przede wszystkim klimatyzacją przemysłową należy nazywać urządzenia do pracy całorocznej. Nie chodzi tu jednak o funkcję grzania, a o ilość godzin pracy jakie producent założył dla danego typu jednostki. Osobiście urządzeni, które ja sam klasyfikuje jako przemysłowe to pojedyncze jednostki typu split w wersji kasetonowej, podstropowej i kanałowej. Jednostki naścienne, ale tylko te przewidziane do pracy np. w serwerowni. Wszystkie te klimatyzatory muszą być określane przez producenta jako jednostki CAC.

Klimatyzacja przemysłowa – podział na grupy urządzeń

W skład pierwszej grupy dochodzą jeszcze urządzenia specjalnego przeznaczenia takie jak np. klimatyzatory do kuchni. Budowa ich jest dostosowana do pracy w środowisku o podwyższonej temperaturze i ilości tłuszczu.

Drugim typem układów komercyjnych są klimatyzatory symultaniczne. Są to zazwyczaj 2-4 klimatyzatorów wewnętrznych obsługiwanych przez jeden agregat. Nie wolno tego systemu mylić jednak z multisplitem. Układ symultaniczny dystrybuuje czynnik chłodniczy do jednostek wewnętrznych za pomocą specjalnych rozdzielaczy. Stosuje się go wtedy, gdy pojedyncze urządzenie nie jest w stanie objąć całości pomieszczenia strugą powietrza – najczęściej w salach konferencyjnych.

Kolejne urządzenia to szafy klimatyzacji precyzyjnej. Są to urządzenia stosowane w przemyśle, gdzie musimy zachować bardzo konkretne warunki temperatury i wilgotności. Przykładem obiektu, gdzie wykorzystuje się takie szafy są archiwa z dziełami dziedzictwa kulturowego.

Ostatnim typem nazywanym klimatyzacją przemysłową, ale zarazem najciekawszym są systemy klimatyzacji VRV , VFR, DVM etc. Skróty nazw są stosowane w zależności od producentów. Wszystkie jednak charakteryzują się tą samą zasadą działania – zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (veriable refigerant flow). Dzięki zmiennej ilością dystrybuowanego czynnika chłodniczego okazuje się, że urządzenia te są najekonomiczniejszym rozwiązaniem do chłodzenia dużych powierzchni. Systemy te stanowią również doskonałą alternatywę dla instalacji ogrzewania w tradycyjnym rozumieniu układów C.O.

W przypadku ostatnich systemów można powiedzieć ,że jest to najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu klimatyzacyjnego. To tu producenci wciąż prześcigają się w szukaniu nowych i bardziej ekonomicznych rozwiązań. To właśnie do tych układów zalicza się systemy trójrurowe tzw. klimatyzacja z odzyskiem ciepła i to właśnie do tej gałęzi można zaliczyć hybrydowy system klimatyzacji f-my Mitsubishi Electric.

Gdzie kończy się klimatyzacja domowa?

Uważam, że klimatyzacja domowa to urządzeniu typu RAC split i multisplit. Są to urządzenia oparte o podstawowe zasady chłodnictwa. Ale czy to oznacza, że producenci nie rozwijają tych urządzeń? Jestem pewne, że absolutnie nie. Jest to gałąź stanowiąca największą sprzedaż urządzeń klimatyzacyjnych na świecie. Tu jednak wyścig trwa w formie i wyposażeniu. Filtry wyłapujące cząsteczki nawet o wielkości 1 PM, filtry plasmowe, wi-fi, dodatkowe wkłady zapachowe, czujniki rozpoznawania powierzchni w formie pikselowej siatki czy czujniki ruchu to tylko nieliczne funkcje jakie prezentują producenci. Co roku pojawiają się innowacje, których nikt nie spodziewał się zobaczyć w klimatyzatorach domowych. Można określić gałąź urządzeń RAC jako gałąź najszybciej rozwijającą elektronikę do klimatyzacji.

Co pominięto w opracowaniu?

Nie opisane w tym dziale urządzenia z zewnętrznym skraplaczem, kategoryzując je jako chłodnictwo przemysłowe, a nie klimatyzację do pomieszczeń. Oczywiście pewnie znajdą się przykłady chłodzenia pomieszczeń przez tego typu urządzenia. Ominięto również agregaty wody lodowej ze względu na to, że porównaniu ich z typowymi klimatyzatorami chcę poświecić osobny artykuł.

Planujesz zakup i montaż klimatyzacji ? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę.

U nas klimatyzację możesz kupić na raty lub w leasing.