Jaki rekuperator wybrać?

03 stycznia 2022

Czym sugerować się w czasie wyboru urządzenia do naszego budynku? Jaki rekuperator wybrać do naszego domu lub mieszkania? Mówiąc o budynku mieszkalnym należy rozpatrywać kilka aspektów. Sprawność urządzenia, cena i serwis z uwzględnieniem wszystkich jego aspektów.

Sprawność rekuperatora

Jest to parametr mówiący o współczynniku odzysku ciepła. Należy jednak określić realny odzysk ciepła. Jest to istotna kwestia ponieważ wielu producentów podaje maksymalną wartość odzysku dla konkretnych warunków, niekiedy wręcz laboratoryjnych. Często też producenci stosują markowe wymienniki ciepła, ale dobierają je tak, aby mały wymiennik przepuszczał dużą ilość powietrza, przez co dla warunków przepływu np. 3 m/s wymiennik ma sprawność 94%, a dla punktu pracy centrali sprawność spada do 80%. Ciężko mówić tu o patentach i innowacyjnych rozwiązaniach. W rzeczywistości producenci central wentylacyjnych mają do dyspozycji tylko kilka typów wymienników ciepła. Wyjątkiem jest polski producent central wentylacyjnych f-ma Bartosz , która opatentowała wymiennik spiralny i jest on niedostępny dla konkurencji.

Podstawowym, wymiennikiem jest wymiennik krzyżowy. Dziś jest on rzadko już spotykany w nowych urządzeniach. Jego miejsce zajął wymiennik krzyżowy przeciwprądowy ,który w dużym uproszczeniu składa się z podwójnego wymiennika krzyżowego. Tego typu rozwiązanie możemy spotkać u niemal każdego producenta central. Wpływ na jego skuteczność ma tu głównie jakość wykonania.

Wymiennik obrotowy ( rotor ) – wymiennik najczęściej spotykany w obiektach biurowych. Zasada działania oparta o obracający się rotor na ,którym następuje odzysk ciepła. Posiada właściwości entalpiczne, pozwalające na odzysk wilgoci w czasie pracy. W małych centralach domowych spotykany najczęściej w urządzeniach firmy Komfovent.

Wymiennik spiralny – wymiennik o konstrukcji walcowej opatentowany przez polskiego producenta rekuperatorów firmę Bartosz. Posiada bardzo wysoki współczynnik odzysku ciepła , ale jego efekt wizualny w cetralach typu Silver pozostawia sporo do życzenia. W dużych centralach i centralach z 1/2 wymiennika spiralnego wymiennik jest w całości zabudowany w obudowie centrali.

Wymiennik glikolowy – jest to typ wymiennika nie spotykany w budownictwie mieszkaniowym. Jest on wymiennikiem higienicznym stosowanym na potrzeby wentylacji szpitali i sal operacyjnych.

Cena rekuperatora

Wykonując porównanie cen urządzeń najkorzystniej wypadają tu rodzime produkty. Rekuperatory firmy Bartosz, Frapol, Thessla Green są zdecydowanie tańsze od central wentylacyjnych Swegon czy Zhender , a w naszej ocenie funkcjonalności i parametrów nie odbiegają od zagranicznej konkurencji. W praktyce oznacza to ,że jeśli nie musimy to nie warto jest przepłacać. Zdarza się nam czasami montować rekuperatory np. firmy Komofovent lub Zhender, ale najczęściej wynika to z uzasadnionych przyczyn takich jak wymiary lub rozkład króćców przyłączeniowych. Jeśli jednak nie jesteś zmuszony to warto kupować produkty krajowe.

Serwis

Tu sytuacja ma się podobnie jak w czasie rozpatrywania kwestii ceny zakupowej urządzenia. Kupując centrale wentylacyjne polskich producentów, nie jesteśmy narażeni na ściąganie części z za granicy w przypadku wycofania się dystrybutora. Przeważnie serwisy polskich producentów są też tańsze ,niż ich zagraniczne odpowiedniki. Dobrze też sprawdzić odległość serwisu od miejsca montażu. Producent dolicza za to dodatkową kwotę miejsce montażu jest po za siedzibą producenta. W Krakowie znajdą Państwo np. serwis central wentylacyjnych Bartosz, Frapol Onyx i Thessla Green.

Rekuperator do mieszkania.

Jest to coraz częściej rozpatrywane zagadnienie. Czy jest wykonalne? Oczywiście ,że tak. Możemy wybrać bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie przypominające centralę wentylacyjną do domu, lub zastosować rekuperator naścienny. Przykładem takiego urządzenia jest rekuperator firmy Mitsubishi typu Lossnay VL o wydajnościach 50-150m3/h. Jest to ekonomiczne i proste rozwiązanie. Niemniej jednak sprawdza się w warunkach mieszkaniowych. Jego największą wadą jest brak możliwości rozprowadzenia instalacji kanałowej do wszystkich pomieszczeń. Bezsprzecznie należy jednak stwierdzić ,że działa prawidłowo i świetnie nadaje się do małych mieszkań, kamienic, apart hoteli, właściwie wszędzie tam ,gdzie nie ma możliwości zastosowania profesjonalnej centrali wentylacyjnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rekuperacji ? Skontaktuj się z nami.