Jak podłączyć okap do wentylacji ?

20 grudnia 2021

W nowym budownictwie standardem stało się stawianie pionu okapowego. Pion ten nie jest wymagany przez przepisy prawa budowlanego, ale znacznie podnosi komfort użytkowania mieszkania. Pozwala też uniknąć wielu problemów wynikających z wpinania okapu do pionu wentylacji kuchni. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ instalacje to są inaczej projektowane oraz powinny posiadać inne wyposażenie techniczne.

Czym różni się pion okapowy od wentylacyjnego?

W nowym budownictwie mieszkaniowym znajdziemy dwa piony wentylacyjne. Jak więc prawidłowo podłączyć okap ? Jeżeli nie jesteś pewny , który służy do wpięcia okapu poproś o dokumentację od dewelopera. Jeżeli nie masz skąd uzyskać takiej informacji pion okapowy jest ma zazwyczaj większy przekrój. Wynika to z tego ,że wentylacja kuchni ma mniejszy wydatek powietrza – zazwyczaj jest to 50m3/h.

Dodatkową wskazówką jest klapa zwrotna na króćcu przyłączeniowym. Jeżeli klapa nie została zdemontowana przez brygadę budowlaną to jest to dla nas informacja umożliwiająca rozpoznanie właściwej instalacji. Jeżeli nie znajdziemy klapy zwrotnej to powinniśmy ją zamontować. Klapa zwrotna zapobiega przedostawaniu się zapachów z innych lokali znajdujących się w tym samym pionie. W naszej ocenie na chwilę obecną najlepsze klapy zwrotne to te wyposażone w dodatkowy magnes np. Harmann FROGG lub Brookvent BRF magneto.

Dobre praktyki wykonawcze.

Podczas podłączania okapu do króćca od pionu wentylacyjnego pamiętaj o zastosowaniu wcześniej wspomnianej klapy zwrotnej. Użyj sztywnego i nie dziurkowanego przewodu elastycznego spiro. Ważne ,aby nakładając fleks na kształtki warto dodatkowo okleić wszystkie połączenia. Ważne jest również sprawdzić jakiej wydajności okap przewidział projektant w założeniach projektowych. Pozwala to uniknąć wielu problemów z administracją i sąsiadami.