Prawidłowa eksploatacja i serwisowanie klimatyzatora przekłada się na jego żywotność. Jedną z funkcji wbudowanych w większość urządzeń jest tryb osuszania. Warto zastanowić się nad tym, czym on jest i jak z niego korzystać. W jakich sytuacjach rekomendowany jest tryb osuszania powietrza i kto powinien z niego korzystać? Sprawdź.


Czym jest tryb osuszania w klimatyzacji?
Jak sama nazwa wskazuje, funkcja osuszania w klimatyzacji pozwala na redukcję wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. W zależności od specyfiki budynku oraz przeznaczenia pomieszczenia, optymalny poziom wilgotności powinien wynosić 40-60%. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom tego parametru może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i codzienny komfort. Więcej informacji dotyczących klimatyzacji znajdziesz na naszym blogu.
Dlaczego zbyt duża wilgotność powietrza jest zagrożeniem?
Doprowadzenie do podwyższonej wilgotności powietrza w pomieszczeniu może mieć negatywne skutki. Przede wszystkim stworzenie tego mikroklimatu sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni. To groźne drobnoustroje, na które podatne są zwłaszcza dzieci oraz osoby borykające się z alergiami. Ostatecznie jednak długotrwałe działanie grzybów i pleśni może mieć również negatywny wpływ na organizm osób o silnym układzie odpornościowym. Przy zbyt dużej wilgotności wzmaga się nasza potliwość, a także postępuje ospałość. Na co dzień możemy mieć problemy z zachowaniem wysokiej wydajności w pracy oraz z utrzymaniem koncentracji. Przekłada się to także na pogorszone samopoczucie, dlatego dbałość o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu i w biurze to podstawa. Pod tym kątem funkcja osuszania powietrza okazuje się naprawdę przydatna. Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu można zmierzyć za pomocą higrometru.
Na jakiej zasadzie działa ta funkcja i kiedy z niej skorzystać?


Funkcja osuszania powietrza jest bardzo przydatna m.in. po obfitych opadach deszczu. Jeżeli przez wiele godzin padało lub przeszła gwałtowna ulewa, to przez jakiś czas wilgotność powietrza będzie podwyższona. Przekłada się to również na to, jakim powietrzem oddychamy w domu lub w biurze.
Po uruchomieniu funkcji osuszania, klimatyzator będzie podawał do wnętrza ciepłe i osuszone powietrze i jednocześnie pobierał te o podwyższonej wilgotności. W krótkim czasie doprowadzi poziom zawilgocenia do właściwego optymalnego. To wygodne rozwiązanie, ponieważ tryb osuszania nie wpływa na zmianę temperatury powietrza w otoczeniu i na komfort cieplny domowników lub pracowników.
Czy każdy klimatyzator ma tryb osuszania?
Nie każdy z dostępnych na rynku klimatyzatorów posiada wbudowany tryb osuszania. Stał się on jednak standardem w przypadku nowoczesnych i wydajnych urządzeń proponowanych przez czołowych producentów na świecie. Znajduje się on m.in. w sprzęcie oferowanym przez Toshiba. Przed zakupem warto sprawdzić, czy interesujący Cię model posiada tryb osuszania, ponieważ w perspektywie eksploatacji może okazać się to bardzo przydatną funkcją. Niektóre modele posiadają automatyczny tryb osuszania z miernikiem. Jeżeli wskaźnik wbudowany w urządzenie wskaże przekroczenie wskazanego poziomu, to klimatyzator we własnym zakresie zadba o włączenie funkcji osuszania. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy nie ma nas w domu i nie jesteśmy w stanie w sposób ręczny uruchomić urządzenia.
Gdzie sprawdza się ta funkcja?
Oczywiście największe korzyści funkcja ta przynosi we wnętrzach, gdzie panuje podwyższona wilgotność powietrza. Dotyczy to m.in. domowych kuchni i łazienki. To tam rekomendowane wskaźniki są przekraczane z dużą częstotliwością. Zwiększone ryzyko dużej wilgotności powietrza występuje również w przypadku starych kamienic oraz budynków mieszkalnych o wysokich sufitach. Wówczas wnętrza są trudne do ogrzania, co sprzyja występowaniu wilgoci w okresie jesieni i późnego lata. Wtedy w Polsce występuje największa suma opadów atmosferycznych, co przekłada się na wzrost wilgoci w naszych domach. Oczywiście z funkcji osuszania można z powodzeniem korzystać przez cały rok, w zależności od swoich potrzeb. Wpłynie to korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie klimatyzator posiada ten tryb. W Santier bez problemu znajdziesz takie rozwiązania.