Jak działa rekuperacja?

01 grudnia 2021

Na początek artykuły wyjaśniamy samą terminologię. Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Zasada działania rekuperatora

Rekuperator jest urządzeniem składającym się w wersji podstawowej z dwóch wentylatorów, wymiennika odzysku ciepła i dwóch filtrów, które mają chronić wentylator przed zanieczyszczeniami. Pierwszy z wentylatorów zasysa powietrze z wnętrza budynku o temperaturze pomieszczeń. Zazwyczaj jest to temperatura około 20-22st.C. Oczywiście ta wartość może się różnić jeśli mówimy o pomieszczeniach technologicznych, produkcyjnych czy magazynowych. Powietrze ,które przechodzi przez filtr jest wtłaczane do sekcji odzysku ciepła, a następnie usuwane na zewnątrz budynku przez wyrzutnie. Drugi wentylator działa dokładnie odwrotnie. Oznacza to ,że zasysa powietrze z zewnątrz budynku, przepuszcza je przez filtr, następnie wymiennik ciepła i dostarcza je do pomieszczenia.

Kluczowym elementem w transporcie powietrza w obu kierunkach jest sekcja wymiennika ciepła. To tutaj cieplejsze powietrze ,wywiewane z pomieszczenia, przekazuje swoją temperaturę do chłodniejszego powietrza świeżego. Czy oznacza to ,że rekuperacja działa tylko zimą? Nie, oznacza to ,że w czasie gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz budynku podczas wentylowania pomieszczeń następuje odzysk ciepła, wpływający na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa rekuperator zapewnia nam samą funkcję wentylacji i filtracji powietrza.

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?

W nowym budownictwie rozważanie wentylacji grawitacyjnej jest formą pewnego absurdu. Inwestując pieniądze w ocieplenie budynku, okna o niskim współczynniku przenikania ciepła i inne energooszczędne rozwiązania sprawiamy, że nasz dom staje się swego rodzaju termosem. Aby wymusić przepływ powietrza w wentylacji grawitacyjnej musimy dostarczyć powietrze z zewnątrz. Sami Państwo przyznacie, że wykonanie dziur w ścianach lub oknach za które dopłacaliśmy ,aby miały lepsze parametry cieplne jest po prostu bez sensu.

Montując rekuperację w budynkach istniejących zyskujemy przede wszystkim pewność, że wentylacja działa w sposób ciągły. Dodatkowo powietrze jest filtrowane co wpływa na poprawę naszego samopoczucia. Ostatnim ważnym aspektem jest pewność ,że można rozpocząć termomodernizację budynku unikając skutków powodowanych brakiem wentylacji mechanicznej.

Planujesz wykonać instalację rekuperacji? Skontaktuj się z nami.