Rozpoczynając dobór rekuperatora musimy określić kilka podstawowych informacji. Pierwszą jest zapotrzebowanie na wymianę powietrza w budynku. Kolejną jest określenie strat ciśnienia na naszej instalacji rozprowadzającej powietrze w domu. Ostatnią to określenie naszych potrzeb co do wyposażenia i komfortu akustycznego. Zacznijmy jednak od początku.
Jaką wydajność powinien posiadać rekuperator? Określenie krotności wymian dla pomieszczeń.
W dużym skrócie obliczymy tu ile rzeczywiście powietrza potrzebuje nasz dom. Rozpoczynając obliczenia sugerujemy wpisywać zapotrzebowania w dwóch kolumnach: NAWIEW i WYWIEW.
INSTALACJA WYWIEWNA / WYCIĄGOWA
Instalację wywiewną doprowadzamy do wszystkich pomieszczeń brudnych stosując odpowiednią ilość powietrza na wyciągu.
- kuchnia min. 50m3/h – w przypadku kuchni gazowej min. 70m3/h. W przypadku dużych kuchni sugerujemy zwiększyć tą ilość powietrza o około 40%.
- łazienka min. 50m3/h – podobnie jak w przypadku kuchni, jeżeli mamy dużą łazienkę i lubimy długie, gorące kąpiele warto dołożyć do wydajności około 20m3/h.
- toaleta 30m3/h
- garderoba – 15m3/h
- wiatrołap – 15-30m3/h – w tym wypadku przepisy nie narzucają wentylacji tego pomieszczenia, aczkolwiek jest to pomieszczenie o dużej wilgotności szczególnie jeżeli zostawiamy tam mokre kurtki i buty.
Jeżeli po zliczeniu punktów nawiewnych okaże się ,że potrzebujemy więcej punktów wywiewnych celem kompensacji ilości powietrza nawiewanego, możemy zlokalizować dodatkowy wyciąg na korytarzu.
NIE ZALECAMY ŁĄCZENIENIA WENTYLACJI GARAŻU Z POMIESZCZENIAMI OBSŁUGIWANYMI PRZEZ REKUPERATOR !!!
INSTALACJA NAWIEWNA:
Powietrze nawiewane w praktyce doprowadzamy do pomieszczeń czystych. Możliwie jak najdalej od punktów wyciągowych, tak aby umożliwić cyrkulację powietrza w całym budynku. Wartości obliczeniowe.
- pokoje -min. 30m3/h na osobę. W praktyce najczęściej dajemy 40m3/h do pokoju dla jednej osoby i od 60-80m3/h w pokojach przeznaczonych dla dwóch osób np. sypialnia.
- w salonie ilość powietrza nawiewanego dobieramy zazwyczaj na 0,75 wymiany w ciągu godziny.
Podobnie jak w przypadku instalacji wywiewnej ,jeżeli będzie nam brakowało powietrza nawiewanego w stosunku do wywiewanego, dokładamy dodatkowy punkt nawiewny celem kompensacji instalacji.
I TU KOŃCZY SIĘ TA PROSTSZA CZĘŚĆ ZADANIA !!!
Obliczanie strat ciśnienia instalacji wentylacji.
W tej części nie będziemy wchodzić w szczegóły ręcznego obliczania strat ciśnienia na instalacji wentylacji. Nie ma gotowej recepty na takie obliczenie. Istotna jest długość, odcinków , ilość i typ kształtek ,a nawet prędkość powietrza.
Najlepiej pozostawić tą część projektantowi i zamówić dokumentację. Daje nam to pewność ,że nie popełnimy błędu w czasie obliczania. Nakładki typu VentPack do autocad-a obliczają tą wartość automatycznie.
Oczywiście można coś przyjąć lub zdać się na fachowca z forum, ale zawsze pozostawia to margines błędu z powodu którego możemy być nie zadowoleni z naszej instalacji przez źle dobrany rekuperator.
Komfort i wyposażenie centrali.
Rozważając dobór centrali warto rozważyć komfort akustyczny instalacji. Z tego powodu centralę jest dobrze nieco przewymiarować, tak aby pracowała na około 70% swojej nominalnej wydajności. Oczywiście należy sprawdzić w charakterystyce centrali jak duży ma to wpływ na hałas emitowany z urządzenia.
Kolejną ważną kwestią dla akustyki jest przekrój kanałów i materiał z którego są wykonane. Ogólnie rzecz biorąc większa prędkość w kanale tym głośniej. Dobrą praktyką jest utrzymywanie prędkości na poziomie 3,5-5m/s w instalacji i 3m/s na nawiewniku/wywiewniku. Instalacje chowane w wylewce lub kanały z wełny prasowanej mają również lepsze parametry akustyczne. Wynika to z tego ,że kanały stalowe dobrze przenoszą dźwięk co jest efektem niepożądanym w przypadku wentylacji domu.
Na koniec wybieramy całą pule udogodnień. Trzeba zawsze sprawdzić czy automatyka centrali jest w stanie obsłużyć wszystkie pożądane elementy dodatkowego wyposażenia.
Podsumowanie
Dobierając moc centrali musisz zwrócić uwagę, aby centrala pokrywała zapotrzebowanie budynku pod stracie ciśnień związanych z długością i trasą instalacji oraz wyposażeniem dodatkowym. Jeżeli nie chcesz zlecić tego doboru projektantowi to zalecamy przewymiarować centralę o około 30-40%.