W tym artykule postaramy się określić z jakimi kosztami powinien liczyć się inwestor decydując się na rekuperację.
Rekuperacja – Centrala wentylacyjna – jaką wybrać?
Temat wyboru centrali został już szeroko poruszony w innym artykule na naszym blogu do którego link znajdziecie tutaj. Faktem jednak jest ,że centrala stanowi znaczną część całej instalacji. Do do przeciętnego domku za rekuperator zapłacimy od kilki nawet do kilkunastu tysięcy. Na chwilę obecną tj na przełom roku 2021/2022 koszt w miarę przyzwoitej centrali to wydatek około 9 000,00 zł netto. Oczywiście należy doliczyć sobie wyposażenie dodatkowe takie jak nagrzewnice, chłodnice, sterowniki dotykowe etc.
Jako nasz typ urządzeń wentylacyjnych wskazujemy rekuperatory firmy Frapol Onyx i Bartosz Vena.
Rekuperacja – Instalacja rozprowadzenia powietrza.
Rekuperacja to nie tylko centrala. To również instalacja nawiewna, wywiewna ,czerpna i wyrzutowa. W tym temacie skupiamy się przede wszystkim na materiale z jakiego mają być wykonane kanały wentylacyjne:
Stalowe kanały i rury spiro . Jest to najtańszy sposób wykonania instalacji. Znacznym minusem tego rozwiązania jest jednak gorsza akustyka kanałów wentylacyjnych oraz większy gabaryt instalacji. Wykonuje się z nich najczęściej instalację czerpni i wyrzutni.
Kanały z wełny prasowanej – największymi dostawcami płyt do produkcji kanałów wentylacyjnych z sprasowanej wełny jest Isover Climaver i Ursa Air. Przeowdy wentylacyjne wykonane tą metodą zapewniają bardzo dobrą akustykę i izolację cieplną. Niestety instalacje podatne są na uszkodzenia mechaniczne i podobnie jak kanały stalowe zajmują sporo miesjca.
Kanały chowane w podłodze – system instalacji z tworzywa sztucznego rozprowadzonych w posadzce budynku już na stałe wpisał się do kanonu nowoczesnego budownictwa. Wiodącymi producentami w tej dziedzinie jest pe-flex czy zhender z kanałami OnFloor. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające uniknąć nam wykonywania niepotrzebnych zabudów obniżających wysokość pomieszczeń. Należy jednak pamiętać ,że jest to rozwiązanie droższe od instalacji z rur spiro i wymaga wykonania grubszej warstwy styropianu na posadce.
Jest to ważna informacja na etapie projektowania ,aby właściwie zaprojektować wysokość schodów. Sugerowana przez nas warstwa styropianu winna wynosić 10cm, aby zapewnić miejsce na minięcia z innymi instalacjami.
Ile kosztuje rekuperacja? Posumowanie
W zależności od wybranego rozwiązania czy producenta koszt prawidłowo wykonanej instalacji powinien wahać się od 8-13 tyś. złotych netto. Całość prac związanych z dobrze wykonaną rekuperacją to rząd 20-25 tyś zł netto. Dodatkowe koszty mogą powstawać w wyniku doposażania urządzenia o dodatkowe funkcje. Są to przykładowe koszty jakie mogą Państwo spotkać w Małopolsce (Kraków, Wieliczka, Niepołomice).
Należy pamiętać ,że przy obecnym budownictwie ciężko jest ominąć tą instalację, a decydowanie się na instalację wentylacji grawitacyjnej jest irracjonalne biorąc pod uwagę budowania domu w formie termosu.