

Elektrownie wiatrowe w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, skoro w znacznym stopniu wykorzystujemy już energię płynącą ze słońca. Najwyższa więc pora ujarzmić siłę wiatru. Wiatraki do produkcji energii elektrycznej korzystają z darmowego i nieskończonego źródła jakim jest wiatr. W przeciwieństwie do fotowoltaiki produkcja prądu odbywa się przez całą dobę.
Dodatkowo dofinansowanie do przydomowych elektrowni wiatrowych, znacznie poprawia opłacalność inwestycji.
Czy w Polsce opłaca się montaż wiatraka ?
W Polsce średnia roczna prędkość wiatru mieści się w przedziale 3-4m/s. Największe prędkości występują późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, najmniejsze natomiast latem. Jest to dobry punkt wyjścia, aby myśleć o zainwestowaniu w elektrownię wiatrową. Wbrew pozorom, zaopatrzenie się w przydomową elektrownię wiatrową nie jest skomplikowane. Wystarczy kawałek działki lub budynek, na którym można zamontować urządzenie. Następnie pozostaje wybór odpowiedniego wykonawcy, który pomoże nam spełnić wymagania konieczne do montażu przydomowej elektrowni wiatrowej. Poza wykonaniem procedur związanych z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji i zgłoszeniem w regionalnej jednostce wydziału architektury, pozostaje właściwe wykonanie audytu pozwalające oszacować opłacalność inwestycji.
Rozbiór energii z przydomowej elektrowni wiatrowej.
Energia elektryczna produkowana z instalacji wiatrowej może być wykorzystywana analogicznie do energii z paneli fotowoltaicznych. W praktyce oznacza to ,że może być spożytkowana na ogrzewanie wody, pracę pompy ciepła, a nawet zasilanie budynku. W ostatnim przypadku należy rozróżnić budynek, który nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej (instalacja OFF-GRID) lub produkcja na potrzeby własne i odsprzedaż nadmiaru wygenerowanej energii do sieci (instalacja ON-GRID). Cała inwestycja ma ogromne znaczenie ekologiczne. Wiatrak nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, a przy tym pomaga zredukować emisję dwutlenku węgla.
Reasumując, przydomowe elektrownie wiatrowe są świetną alternatywą dla instalacji fotowoltaicznych. W wietrznych rejonach instalacje te będą miały rewelacyjne osiągi, w pozostałych ich opłacalność to kwestia prognozy audytu. Warto jednak pamiętać ,że w przeciwieństwie do fotowoltaiki, prąd dla pomp ciepła produkują również w zimie i w nocy, kiedy rozbiór energii jest największy.
Chcesz otrzymać ofertę na turbinową elektrownię wiatrową ? Skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz do nas: fotowoltaika@santier.pl .