Czy warto inwestować w pompę ciepła?

25 maja 2022

Pompa ciepła z każdym sezonem grzewczym staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w wielu gospodarstwach domowych. Urządzenie jest bowiem niezwykle efektywnym sposobem uzyskania stałego dostępu do ciepłej wody, bez potrzeby ogrzewania całego budynku mieszkalnego. Jest to także rozwiązanie ekologiczne, które działa w pełni automatycznie. Ponadto pompy ciepła są wyjątkowo tanie w eksploatacji, generując spore oszczędności w domowym budżecie.

Pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła, niezależnie od rodzaju, posiada mechanizm działania, który wykorzystuje popularne zjawisko sprężania gazu. Zadaniem maszyny jest wymuszenie przepływu czynnika grzewczego z obszaru o niższej temperaturze, do obszaru o temperaturze wyższej. Proces grzewczy, zachodzący przy pomocy pompy ciepła można, podzielić na trzy główne etapy:

I. Pobór ciepła – w systemie źródła ciepła krąży ciecz, która pochłania ciepło z otoczenia (np. z gruntu lub wód gruntowych), transportując je do pompy ciepła. Najczęściej wykorzystywaną do tego cieczą jest roztwór glikolu – połączenie wody ze środkiem blokującym jej zamarzanie. Natomiast powietrzne pompy ciepła zasysają powietrze zewnętrzne przez wentylator, który dostarcza ciepło z otoczenia, bezpośrednio do pompy ciepła.

II. Wykorzystanie ciepła – pompy ciepła posiadają także obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. Przekazanie energii z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego następuje w parowniku. Efektem jest odparowanie czynnika chłodniczego. Wówczas para pobierana jest przez sprężarkę, która podwyższa poziom temperatury czynnika chłodniczego. Następnie ogrzany czynnik chłodniczy jest skraplany pod wysokim ciśnieniem i zaczyna emitować ciepło. Ponowne zmniejszenie ciśnienia czynnika chłodniczego odbywa się w zaworze rozprężnym i wtedy zmienia on stan skupienia na ciekły. 

III. Ogrzewanie – woda znajdująca się w instalacji grzewczej danego budynku, przejmuje ciepło, które czynnik chłodniczy oddał w trakcie skraplania i kieruje go do systemu dystrybucji – np. grzejników, zbiornika wody grzewczej, czy ciepłej wody użytkowej.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują do pracy energię odnawialną. Dzielą się one ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Należą do nich:

  1. Pompa gruntowa – często stosowane urządzenie, którego głównym źródłem ciepła jest grunt. Pompa tego rodzaju wykorzystywana jest zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Wysoka efektywność działania pompy sprawia, że może być stosowana jako jedyne źródło ogrzewania budynku mieszkalnego.
  1. Pompa wodna – w tym przypadku głównym źródłem ciepła jest woda płynąca. Natomiast zewnętrznym źródłem może być także energia elektryczna, gaz lub olej. Pompa cechuje się wydajnością energetyczną na wysokim poziomie i podobnie jak pompa gruntowa – może stanowić jedyne źródło ogrzewania danej nieruchomości. 
  1. Pompa powietrzna – to urządzenie, którego źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz. Urządzenie tego typu może być wykorzystywana w niemalże każdych warunkach. Urządzenie dostępne jest w kilku wariantach: pompa odpowiedzialna za transport ciepła do wewnątrz, oraz pompa odpowiedzialna za ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą. 

Dostępne są również hybrydowe modele pompy ciepła, stanowiące połączenie energii ze źródła odnawialnego i tradycyjnego.

Jaki jest koszt pompy ciepła?

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenie grzewcze, które podbiło polski rynek stosunkowo niedawno. Koszt zakupu tego rodzaju nowinki technologicznej uzależniony jest m.in. od rodzaju pompy oraz renomy producenta. Obecnie zakup dobrej jakości pompy to koszt wysokości ok. 20 000 zł.  Jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań oferowanych na rynku, gdyż użytkownik nie ponosi dodatkowych kosztów tzw. dolnego źródła ciepła. Jednak w zależności od producenta, ceny te mogą się znacząco różnić. 

W przypadku pompy gruntowej z wymiennikiem wodnym, przedział cenowy jest znacznie wyższy. Dodatkowym kosztem przy tego typu urządzeniach jest wykonanie instalacji po stronie dolnego źródła ciepła, które należy uwzględnić w trakcie planowania inwestycji. Przedział cenowy takiej usługi wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Planujesz zakup pompy ciepła?

Datacje na pompy ciepła – sprawdź warunki !

Zakup pompy ciepła wiąże się z dużym kosztem inwestycyjnym i wiąże nas z wykonawcą na wiele lat choćby w zakresie obsługi serwisowej. Warto więc zaufać sprawdzonym i wiarygodnym firmom instalacyjnym z wieloletnim doświadczeniem.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną ofertę na montaż pompy ciepła.

Pompa ciepła, Czy warto inwestować w pompę ciepła?

U nas kupisz na raty i leasing.

Inwestycja w pompę ciepła to dobry wybór. Wiąże się on jednak z dużym nakładem finansowym. Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy wraz z Santader Bank ofertę kredytu z dopłatami do odnawialnych źródeł energii.

Pompa ciepła, Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Oblicz ratę kredytu. W naszym salonie sprzedaży załatwisz wszystkie formalności.