Czy warto inwestować w pompę ciepła?

10 maja 2022

Wśród rozwiązań w zakresie ogrzewania domu lub siedziby firmy znajduje się m.in. pompa ciepła. Wiele osób zastanawia się nad zasadnością inwestycji w to urządzenie, ze względu na duże koszty początkowe. W tym tekście sprawdziliśmy, czym charakteryzują się pompy ciepła, jak działają oraz, czy inwestycja w nie jest uzasadniona. Przekonaj się sam.

Rodzaje pomp ciepła

Nie każda pompa ciepła jest sobie równa. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka podstawowych rodzajów, które różnią się mechanizmem i specyfiką działania, wydajnością, czy też kosztem montażu, eksploatacji i serwisowania. Podział stosowanych obecnie pomp ciepła uwzględnia przede wszystkim źródło, z którego pozyskiwane jest ciepło do ogrzania budynku.

Podstawowe rodzaje pomp ciepła to:

  • pompa gruntowa;
  • pompa wodna;
  • powietrzna pompa;
  • pompa hybrydowa.

Ze względu na konstrukcję pomp, dzieli się je na splity i monobloki.

Jak działa pompa ciepła

Niezależnie od wybranego rodzaju, główna zasada działania pomp ciepła jest bardzo podobna. Elementem budowy instalacji jest sprężarka. Jej zadaniem jest sprężanie gazu, dzięki czemu jego temperatura wzrasta. Kolejnym krokiem jest rozprężanie gazu, co powoduje zjawisko pobierania energii cieplnej z zewnętrznego otoczenia. Podczas działania urządzenia dochodzi do krążenia czynnika grzewczego w jego wnętrzu. W dużym skrócie działanie pomp ciepła można opisać jako generowanie, czy też wymuszanie przepływu czynnika grzewczego z miejsc o niższej temperaturze do bardziej nagrzanych przestrzeni. Podczas tego zjawiska ciepło pobierane jest z zewnątrz i odpowiada za ogrzewanie domu, czy też biura.

Koszt pompy ciepła

Koszty instalacji systemu grzewczego z pompą ciepła mogą być różne, jednak kupujący powinien przygotować się na inwestycję rzędu 30 tysięcy złotych lub więcej. Na ostateczną wysokość kwoty wpływa wiele aspektów, w tym m.in. rodzaj wybranego urządzenia, powierzchnia domu, klasa energetyczna budynku, parametry techniczne inwestycji, lokalizacja domu, czy też realne potrzeby domowników. Biorąc to pod uwagę, specjaliści są w stanie przygotować miarodajną wycenę, która uwzględni wszystkie parametry i ewentualne funkcje dodatkowe systemu. Wpływ na koszt montażu pompy ciepła ma także zakres dodatkowych usług takich jak: transport, czy serwisowanie.

Szacuje się, że w przypadku domów jednorodzinnych o powierzchni około 150 metrów kwadratowych, koszt instalacji systemu grzewczego z pompą ciepła może wahać się od 30 do 45 tysięcy złotych. To sprawia, że inwestycja początkowa w system jest wysoka i wiele osób może zastanawiać się nad jej zasadnością. W skali wieloletniej eksploatacji ma to jednak swoje ekonomiczne uzasadnienie. Z perspektywy lat często okazuje się, że pompa ciepła jest tańszym sposobem ogrzewania domu lub siedziby firmy. Dodatkowym atutem przemawiającym za tym wyborem może być fakt, że w Polsce można otrzymać dofinansowanie na zakup pompy ciepła z Programu Czyste Powietrze. Wysokość dotacji wynosi do 18 tysięcy złotych. Więcej informacji dotyczących dotacji znajdziesz na naszym blogu!

Koszty eksploatacyjne

W zakresie finansów warto zwrócić uwagę także na koszty eksploatacyjne pomp ciepła. Przy odpowiednio dobranej wydajności pompy i całej instalacji grzewczej, koszty te znacznie maleją. Szacuje się, że w przypadku domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych eksploatacja roczna pompy ciepła w polskich warunkach może wynosić około 1200-1500 złotych. Proste wyliczenia wskazują na to, że pod względem kosztów użytkowania systemy grzewcze oparte na pompach ciepła są minimum dwukrotnie tańsze od swoich gazowych alternatyw.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Inwestycja w pompę ciepła może być korzystna pod wieloma względami. Przede wszystkim pozwala domownikom na zaoszczędzenie czasu, ponieważ system działa automatycznie. W przeciwieństwie do kotłów grzewczych nie wymaga on codziennej obsługi, czy też dorzucania paliwa. Wpływa to również na komfort użytkowania. Pompy ciepła należą do ekologicznych rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii, dlatego spełniają rygorystyczne normy środowiskowe, a ich instalacja to inwestycja w przyszłość.

Doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych (i nie tylko), a także uniezależnią cię od dostawców energii. To niezwykle istotne w czasach, gdy może dochodzić do zaburzeń dostaw tradycyjnych paliw do systemów grzewczych. Montaż, eksploatacja i serwisowanie pomp ciepła są bardzo wygodne, a urządzenie cechuje się niskim poziomem awaryjności. Ponadto pompy mogą spełniać funkcje zarówno systemu grzewczego, jak i klimatyzacji. Właśnie dlatego warto zainwestować w to rozwiązanie.

Opłacalność inwestycji

Początkowy koszt zakupu i montażu pompy ciepła jest wysoki i wynosi minimum 30 tysięcy złotych, jednak inwestycja dość szybko się zwraca. W polskich warunkach właściciele domów na zwrot inwestycji czekają średnio 5-8 lat. Jest to uzależnione od skali użytkowania pomp ciepła oraz ostatecznych kosztów jej instalacji. Im większa powierzchnia domu, tym czas zwrotu z inwestycji jest niższy. Zakup pompy ciepła jest uzasadniony ekonomicznie i ekologicznie.

Chcesz, aby pompy ciepła stały się częścią Twojego domu lub inwestycji? Skontaktuj się z naszym specjalistą do spraw pomp ciepła.