Klimatyzator kanałowy – wady i zalety

27 grudnia 2021

Klimatyzator kanałowy – zasada działania

Klimatyzator kanałowy jest to urządzenie ,które pod kątem chłodniczym działa jak każde inne urządzenie chłodnicze. Różnica jest zauważalna tylko w dystrybucji powietrza. Powietrze możemy podzielić na kilka instalacji, ale musimy pamiętać, że odczyt temperatury odbywa się z sterownika naściennego lub czujnika temperatury na zaciągu.

Gdzie można montować klimatyzator kanałowy.

W związku ze swoją specyfiką pracy klimatyzator kanałowy nadaje się świetnie do miejsc ,gdzie klimatyzacja obsługuje jedno duże pomieszczenie. W takich pomieszczeniach często jest ciężko rozłożyć równomiernie nawiew chłodnego powietrza, nawet przy zastosowaniu klimatyzatora kasetonowego. Wtedy rozprowadzenie chłodu z klimatyzacji odbywa się kanałami w różne części pomieszczenie staje się idealnym rozwiązaniem. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku klimatyzacji sali konferencyjnej, części restauracyjnej , sali szkoleniowej.

Równie często klimatyzator kanałowy można zobaczyć w biurowcach. Montaż ich w takich częściach wynika raczej z konieczności owiewania za pomocą nawiewników szczelinowych ciepłym powietrzem dużych przeszkleń. Zapobiega to skraplaniu wody na oknach.

Ostatnim najczęściej spotykaną lokalizacją kanałówek są hotele. Te urządzenia niemal wrosły w architekturę pokojów hotelowych. Klimatyzator kanałowy z niskim sprężem montowany nad wejściem do pokoju montowane są niemal we wszystkich obiektach tego typu. W naszej opinii jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Zdecydowanie praktyczniejszą opcją jest montaż klimatyzatora kasetonowego jednokierunkowego. Wynika to przede wszystkim z lepszego dostępu serwisowego.

Kanałówka w mieszkaniu- dlaczego nie polecamy?

Wydaje się, że nie ma powodu, aby odrzucać to rozwiązanie. Niemniej jednak jest to rozwiązanie ciężkie do precyzyjnego wysterowania. Czujnik temperatury jest zlokalizowany w sterowniku naściennym, który może być zamontowany tylko w jednym pomieszczeniu. W praktyce oznacza to ,że nie można sterować temperaturą każdego pomieszczenia, a histereza pomiędzy pokojami może wynosić nawet kilka stopni.

Podsumowanie

Reasumując klimatyzator kanałowy jest bardzo dobrą opcją dla dużych otwartych przestrzeni. W opcji urządzeń z niskim sprężem sprawdza się dobrze, ale może być z powodzeniem zastąpione kasetonowym klimatyzatorem jednokierunkowym. Nie jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania do domu, niemniej jednak jest ono wykonalne.

Chcesz poznać ofertę na montaż i dostawę klimatyzację? Skontaktuj się z nami.