Klimatyzacja VRF / VRV Kraków

07 czerwca 2022

VRF SAMSUNG

Co to jest system VRF?

System grzewczo -chłodzący VRF ( tł. Variable Refrigeration Flow ) to urządzenia, których działanie oparte jest o zmienny przepływ czynnika chłodniczego. W praktyce oznacza to, że każde urządzenie znajdujące się wewnątrz pomieszczenia ma wbudowany zawór rozprężny, który steruje wtryskiem czynnika do jednostki wewnętrznej.

Układ należy kojarzyć z klimatyzacją z funkcją grzania i chłodzenia z zastrzeżeniem, że jest to dużo bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie.

Czym różni się system VRF od VRV?

Właściwie możemy powiedzieć ,że niczym. Niemniej jednak skrót VRF oznacza Variable Refrigeration Flow, a VRV onzacza Variable Refrigerant Volume. W praktyce jednak nazwa VRV jest zastrzeżona przez japoński koncern Daikin. Zasada działania obydwóch systemów jest ta sama to każda z firm produkująca rozwiązania oparte o zmianę przepływu czy objętości czynnika ma swoje autorskie rozwiązania.

Czym różni się VRF dwururowy od trzyrurowego?

W tym wypadku różnica jest znacząca. VRF dwururowy może mieć zadaną tylko jedną funkcję w obrębie pracy całego układu – chłodzenie lub grzanie. W przypadku systemu trzyrurowego nie tylko każde urządzenie może mieć wybrany tryb pracy niezależnie od pracy pozostałych jednostek, ale również stosować dodatkowy odzysk ciepła.

Odzysk ciepła w systemach VRF trójrurowych.

Podczas chłodzenia pomieszczeń należy pamiętać ,że tak naprawdę zabieramy z nich ciepło. W tradycyjnym klimatyzatorze lub VRF dwururowym jest usuwane przez wymiennik jednostki zewnętrznej. W układzie kiedy część jednostek chłodzi, a pozostała grzeje ciepło zabrane w czasie chłodzenia dostarczane jest za pośrednictwem rozdzielacza do pomieszczeń wymagających grzania. Z sytuacją taką mamy najczęściej do czynienia w okresach przejściowych ( wiosna/jesień). W budynkach biurowych, czy hotelowych, ich użytkownicy mają często różne potrzeby dotyczące komfortu cieplnego. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest klimatyzacja VRF trzyrurowa.

Dlaczego ogrzewanie z systemu VRF?

W większości obiektów komercyjnych klimatyzacja stała się standardem ich wykończenia. Systemy VRF są znacznie ekonomiczniejsze w działaniu od tradycyjnych urządzeń służących do chłodzenia. Dodatkową ich zaletą jest możliwość prowadzenia długich instalacji, dzięki czemu nie musimy „obwieszać” całego budynku agregatami chłodniczymi.

Systemy trójrurowy pomimo ,że jest droższy od dwururowego jest częstym wyborem inwestorów ponieważ, po pierwsze nie muszą wykonywać dodatkowej instalacji C.O (wraz z montażem grzejników), a po drugie pozwala na precyzyjne rozliczenie kosztów pobranej energii. To drugie jest szczególnie istotne dla powierzchni najmu w lokalach usługowy, biurach lub budynkach typu apart hotel.

Jak zamówić system VRF?

W związku z tym, że systemy klimatyzacji VRF i VRV wymagają indywidualnego doboru na początku skontaktuj się z nami.

Po przygotowaniu koncepcji rozwiązania przystąpimy do prac projektowych, a następnie wykonawczych.

U nas kupisz na raty !

Zakup klimatyzacji to często duży koszt inwestycyjny. Jeżeli chcesz kupić na raty lub w leasing wystarczy przyjść do naszego salonu sprzedaży. Załatwimy wszystkie formalności. Na stronie santier.pl możesz również skorzystać z kalkulatora kredytowego.